Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

ATmega644PA - Atmega grzeje się po podłączeniu zasilania - zwarcie

15 Gru 2012 12:39 1830 4
  • Poziom 19  
    Witam wszystkich. Mam dość skomplikowany problem z zasilaniem i uruchomieniem sterownika uprawy roślin. Do rzeczy. Mam w nim zasilacz 12V i 3,3V. 12V jest dla wentylatorów natomiast 3,3V dla atmegi, czujników, zegarków RTC - jednym słowem dla wszystkiego prócz wentylatorów. Zasilanie 12V działa natomiast 3,3V nie za bardzo. Po podłączeniu całej "sekcji" urządzeń i scalakó na 3,3V stabilizator robi się nagle wrzący. Zdążam ledwo wyłączyć układ. Zacząłem więc szukać zwarcia na lini 3,3V - każdy kondensator itp. Zauważyłem jedną rzecz - strasznie grzeje się ATmega...tak jakby miała sie spalić. Coś takiego dzieje się gdy podłączam atmegę z 3,3V oraz gdy odłączam zasilanie 3,3V ze stabilizatora i podłączam programator pod ISP i zasilam układ z programatora. Wrzątek w mgnieniu oka. Stabilizator mimo nagrzewania gdy podłączam wszystko na 3,3V nie jest upalony - później normalnie ma na wyjściu 3,3V, no może nie do końca...Bo w całym układzie są duże spadki napięcia zasilania - zamiast 12V ze stabilizatora LM7812 mam 11,4V natomiast zamiast 3,3V z LF33CV mam 3,17V, nie wiem czy to robi jakąś różnicę. Czy możliwe jest że ATmega została spalona przy lutowaniu lub odlutowywaniu ? (miałem ją w innym układzie...odlutowywałem dość drastycznie. Nie wiem za bardzo gdzie szukać błędu - wiem narazie tylko tyle, po kilku godzinnych zmaganiach że jest zwarcie na obciążeniu 3,3V - podejrzewam uszkodzoną ATmegę. Czy mógłby ktoś doradzić jak przeprowadzić wstępną diagnostykę ? Nie wiem za bardzo jak brać się za szukanie błędu.

Zamieszczam na koniec projekt Altiuma - niestety rar bo jest tam kilka schematów w osobnych plikach. Z góry dzięki za pomoc i jakieś rady odnośnie problemu.
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Poziom 19  
    Niemożliwe. Atmega jest czysta, nie ma we flashu żadnego programu. Dokładnie na tyle ile mogłem przeanalizowałem problem i wygląda tak:

bez programatora mam 3,3v na wyjściu stabilizatora, wszystko zasilane z 3,3V nie grzeje się. Gdy tylko podłączam programator na ISP napięcie na stabilizatorze nagle spada do 0,5 - 0,6V i radiator na którym są stabilizatory 3,3V i 12V nagrzewa się bardzo.
  • Moderator Mikrokontrolery Projektowanie
    A co się dziwisz, skoro zasilasz układ z programatora, a układ ma własne zasilanie? Programator zapewne na USB? Napięcie USB to 5V, tym masz 3,3V, więc dochodzi do konfliktu i zwarcia - różnica potencjałów 5V-3,3V powoduje przepływ znacznego prądu. Odłącz możliwość zasilania z programatora, programator też musi mieć bufory umożliwiające pracę z innymi napięciami zasilania, czyli bufory zasilane z układu, a reszta programatora z USB.
  • Poziom 19  
    Problem rozwiązany. W altiumie źle zaprojektowałem złącze ISP...odbicie lustrzane. Na szczęście gniazdo ISP będzie na obudowie, także mogę sobie przewodami wyprowadzić i nie muszę robić PCB.