Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

napięcie na uziemieniu gniazdka

daniocha76 15 Dec 2012 13:21 8763 5
lampy.pl
    daniocha76
    Level 10  
    Witam.
    Mój problem polega na tym, że od dosyć dawna mam w domu wysokie rachunki za energię elektryczną w porównaniu z moimi znajomymi i rodziną. Co miesiąc płacę po 300 zł firmie Tauron. Instalacja w domu jest stosunkowo młoda, bo ma tylko 8 lat i została w całym domu wymieniona w 2004 roku przez dwóch (mam nadzieję wykwalifikowanych) pracowników firmy Tauron, którzy prowadzą działalność związaną z instalatorstwem. Przewody instalacji w gniazdkach są 3x2,5 kwadrat. Ponieważ nie dawały mi spokoju wysokie rachunki postanowiłem miernikiem przemierzyć wszystkie gniazdka i oświetlenie. W całym domu napięcie jest jednakowe 235 V, jednak w kuchni postanowiłem jeszcze sprawdzić napięcie w ten sposób, że jeden przewód miernika pozostawiłem w otworze gniazdka z "fazą", a drugim dotknąłem bolca uziemienia. Napięcie było jak w przypadku normalnego pomiaru 235V. Bardzo mnie to zastanawia, bo nigdzie nie były przewody zera i uziemienia mostkowane, a takie są tego objawy. Postanowiłem jeszcze wyłączyć zasilanie w całym domu na głównej tablicy i sprawdzić miernikiem czy po podłączeniu zera i uziemienia wystąpi sygnał "przejścia". Na mierniku pojawił się sygnał, co wskazuje, że zero i uziemienie jest połączone. Moje pytanie do fachowców forum to takie:
    1. czy jest to normalny objaw (według mnie nie, ale nie jestem w tym kierunku wykształcony)?
    2. czy jeśli na bolec przy włączonym urządzeniu przechodzi napięcie, może skutkować to zwiększonym poborem prądu, który idzie w ziemię (listwa uziemiająca ubita jest w ziemię pod licznikiem na zewnątrz domu).
    Dziękuje za wszelkie odpowiedzi i pozdrawiam.
  • lampy.pl
    12pawel
    Level 33  
    Przyczyn ze zwiększonymi rachunkami za prąd musisz szukać gdzie indziej.
  • lampy.pl
    daniocha76
    Level 10  
    Czyli rozumiem, że takie podłączenie wykazujące napięcie na "bolcu" jest prawidłowe?
    12pawel
    Level 33  
    Na styku ochronnym ("bolcu") nie ma napięcia. Napięcie masz na przewodzie fazowym. Wszystko jest jak należy. Podobnie będziesz miał gdy woltomierz podłączysz jedną sondą do fazy, a drugą do np kaloryfera, instalacji wodnej, ziemi i do każdej mniej lub bardziej przewodzącej nieodizolowanej rzeczy.
    daniocha76
    Level 10  
    Ale zastanawia mnie, dlaczego, pomimo, że miałem odłączone zasilanie na głównej tablicy, połączenie zera i uziemienia wykazywało połączenie w obwodzie? Nie powinny być nie połączone?
    retrofood
    VIP Meritorious for electroda.pl
    daniocha76 wrote:
    Moje pytanie do fachowców forum to takie:
    1. czy jest to normalny objaw (według mnie nie, ale nie jestem w tym kierunku wykształcony)?
    2. czy jeśli na bolec przy włączonym urządzeniu przechodzi napięcie, może skutkować to zwiększonym poborem prądu, który idzie w ziemię (listwa uziemiająca ubita jest w ziemię pod licznikiem na zewnątrz domu).

1. Zupełnie normalny.
    2. Nie.

Nie bierz się za pomiary, skoro ich nie rozumiesz.

daniocha76 wrote:
    Ale zastanawia mnie, dlaczego, pomimo, że miałem odłączone zasilanie na głównej tablicy, połączenie zera i uziemienia wykazywało połączenie w obwodzie? Nie powinny być nie połączone?

Powinny być połączone.

Temat zamykam, bo tu nie ma nic do dodania.