Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Alarm w garażu + informacja o otwartych drzwiach

m_zagorski 15 Gru 2012 15:16 2019 4
  • #1 15 Gru 2012 15:16
    m_zagorski
    Poziom 2  

Witam forumowiczów,

Mam następującą koncepcję na obsługę strefy alarmu w garażu:
    Do centrali INTEGRA64 podpinam jako wejście NO przekaźnik w sterowniku radiowym producenta bramy. Naciśnięcie pilota bramy powoduje zwarcie styków przekaźnika, narusza wejście które ustawiam jako wyłączające alarm strefy garażowej. Do załączenia alarmu używam kontaktron na bramie który celowo ustawiam jako NO. Zamknięcie bramy narusza wejście z kontaktronem co załącza alarm w strefie.
    Problem mam z informacją o otwartych drzwiach garażowych. Poradził bym sobie jeżeli kontaktron ustawiony byłby jako NC, ale w moim rozwiązaniu jest NO. Myślałem o ustawieniu na kontakronie maksymalnego czasu braku naruszenia po którego upływie wejście zgłosi awarię, pytanie czy wyjścia sterowanego moim kontaktronem zostanie uaktywnione przez zgłaszaną awarię wejścia i jak zrobić aby naruszenie kontaktronu nie aktywowało wyjścia? Czy ktoś ma może pomysł jak to rozwiązać? Z góry dziękuję.

PS: opisywane na forum rozwiązania alarmu w garażu z przekaźnikiem podpiętym pod mechanizm w moim przypadku nie są bezpieczne z uwagi na przycisk naścienny otwierający bramę. Złodziej podważający bramę mógłby wejść i naciskając przycisk rozbroić alarm.

0 4
  • #2 15 Gru 2012 17:24
    Lukasz3232
    Poziom 17  

Ja zaproponowałbym zainstalowanie w garażu klawiatury strefowej do włączania i wyłączania alarmu. Sygnał z przekaźnika bramy wykorzystać do rozpoczęcia odliczania czasu na wejście, nawet kilka minut. Kontaktron na bramie garażowej podłączyć jako wejście opóźnione wewnętrzne.

Zlikwidować wewnętrzny przycisk do otwierania drzwi. Przewody do otwierania podłączyć do przekaźnika klawiatury strefowej garażu, brama będzie mogła być otwierana i zamykana od środka kodem - dodatkowe zabezpieczenie przed intruzem, który dostanie się do wnętrza garażu przy wyłączonym alarmie. Rozwiązanie z kodem jest też przydatne w domach w których są dzieci - nie będą mogły zrobić sobie krzywdy przy "zabawie" bramą gdy zostawimy je bez nadzoru.

0
  • #3 15 Gru 2012 21:44
    m_zagorski
    Poziom 2  

Klawiaturę strefową mam w garażu i jak dotąd to właśnie ona służyła do załączania/wyłączania alarmu. Dodatkowo mam PIRa z opóźnieniem. Tyle że trochę z doświadczenia widzę że konieczność każdorazowego wstukiwania kodu w klawiaturze jest uciążliwe czego efektem jest (trochę z lenistwa użytkowników) coraz częstsze nie załączanie alarmu w garażu.
    Załączanie strefy garaż razem z domem odpada z uwagi na małe dzieci które bardzo wpływają na czas wyjazdu i wjazdu do garażu (nawet do 10 min tak to z dziećmi "chciałeś rower to pedałuj" :) ).
    Moje rozwiązanie ma jedną wadę. Złodziej może ukraść pilot do garażu, ale moim zdaniem złodziej który będzie w stanie włamać się do samochodu (bo tam jest zostawiany pilot) nie będzie przejmował się wyjącym alarmem , a do czasu przyjazdu grupy interwencyjnej i tak wyniesie z garażu co trzeba.
    Twoje rozwiązanie natomiast podsunęło mi inną myśl. Jeżeli nikt mi nie doradzi jak rozwiązać problem za kontaktronem załączającym alarm to po prostu ustawię aby alarm się aktywował np. 10min po załączeniu domu. Wtedy na pewno wyjadę, a mało prawdopodobne żeby w tym czasie ktoś opędzlował mi garaż.

0
  • #4 15 Gru 2012 22:07
    wampirek
    Poziom 18  

Skorzystaj z logicznych wejsci i wyjsc idzie to zrobić w łatwy sposób

0
  • #5 15 Gru 2012 23:59
    m_zagorski
    Poziom 2  

Nie mam problemu z obsługą czuwania strefy (załączanie/wyłączanie) moim sposobem. Nie mam pomysłu jak za pomocą kontaktrona który jest NO ustawić informację o otwartych drzwiach.
    Można to rozwiązać montując drugi kontaktron NC, ale może ktoś wie jak zrobić to bez dodatkowego sprzętu, za pomocą wejść, wyjść logicznych?

0