Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Układ scalony firmy Rohm, kszałtujący charakterystykę mikrofonów dookólnych

exti 15 Gru 2012 16:17 1272 0
 • Układ scalony firmy Rohm, kszałtujący charakterystykę mikrofonów dookólnychFirma Rohm opracowała scalony układ przetwarzający dźwięk do smartfonów i systemów nawigacji samochodowej, pozwalający uzyskać dowolną charakterystyke kierunkową (kardioidalną, hyperkardioidalną lub ósemkową) z dwóch mikrofonów dookólnych.

  Układ firmy Rohm, oznaczony BU8332KV-M, jest o tyle niezwykły, że pozwala formować charakterystykę przy użyciu mikrofonów umieszczonych bardzo blisko siebie, tak, jak w obudowie smartfonu. Mikrofony mogą być oddalone od siebie o 1 cm.

  "Konwencjonalne mikrofony zapewniają kierunkowość dzięki swojej (cylindrycznej) strukturze fizycznej, lecz to może stać się kłopotliwe, z racji, że w celu zawężenia charakterystyki należy zwiększyć rozmiary mikrofonu, i co więcej, kierunkowość nie może być kontrolowana bez zmian w strukturze fizycznej," twierdzi producent.

  Poprzez kształtowanie charakterystyki można zredukować szumy i hałasy w otoczeniu, kierując ją na pożądane źródło dźwięku. Według Rohm, BU8332KV-M pozwala na zwiększenie dokładności rozpoznawania głosu z 5 do 90 %, przy szumie tła na poziomie 55 dB SPL.

  Źródło:
  http://www.electronicsweekly.com/Articles/13/...chip-supports-omnidirectional-microphones.htm