Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
OptexOptex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

zastąpienie schodówki czujnikami ruchu

15 Gru 2012 16:55 3783 11
  • Poziom 12  
    Chciałem zastąpić wyłączniki schodowe na schodach czujnikami ruchu w miejsce wyłączników na puszkach .Chciałbym by dolny czujnik włączał a górny wyłączał oświetlenie na schodach i na odwrót ,ewentualnie by czujniki włączały lampy na określony czas?Jakie rozwiązanie polecacie i jakie włączniki?
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • OptexOptex
  • Poziom 33  
    radifumi napisał:
    Chciałbym by dolny czujnik włączał a górny wyłączał oświetlenie na schodach i na odwrót

To akurat nie będzie takie proste.
    radifumi napisał:
    ewentualnie by czujniki włączały lampy na określony czas

To już całkiem realne :)

radifumi napisał:
    jakie włączniki?

Jaki rodzaj oświetlenia mają załączać?
  • OptexOptex
  • Poziom 28  
    Przy wyborze czujników trzeba uważać żeby miały przekaźniki na wyjściach, inaczej nie połączysz ich równolegle, obdzwoniłem kilkunastu sprzedawców a nawet dodzwoniłem się do producenta, przekierowano rozmowę do technologa a gość nie wiedział jak zbudowane są ich czujniki, w końcu trafiłem na człowieka który wiedział i zakupiłem czujniki ruchu ORNO OR-CR-205. Mają czujnik zmierzchowy i regulowany czas świecenia po wykryciu ruchu, pasują do puszek fi60 i oczywiście przekaźniki na wyjściach, polecam, fajnie to działa.
  • Poziom 12  
    Oświetlenie 240V prawdopodobnie na Led ,okrągłe oczka natynkowe wzdłuż schodów.
  • Poziom 16  
    Arturo2005 napisał:
    radifumi napisał:
    Chciałbym by dolny czujnik włączał a górny wyłączał oświetlenie na schodach i na odwrót

To akurat nie będzie takie proste.

A dlaczego nie?

Code:

int stanOswietlenia = 0;
    int ruchNaDole = 0;
    int ruchNaGorze = 0;

if((wykrycieRuchuNaDole) && (ruchNaDole == 0) && (ruchNaGorze == 0) && (stanOswietlenia == 0){
        stanOswietlenia = 1;
        ruchNaDole = 1;
    }

if((wykrycieRuchuNaGorze) && (ruchNaDole == 1) && (ruchNaGorze == 0) && (stanOswietlenia == 1){
        stanOswietlenia = 0;
        ruchNaDole = 0;
    }

Tak na szybko, da się to zrobić o wiele lepiej, ale chcę tylko pokazać, że nie jest to trudne. Dodatkowo należałoby dać czujnik po środku, który wykrywałby ruch, aby oświetlenie nie wyłączało się zaraz po tym jak ktoś zacznie wchodzić na górę, a druga osoba schodzić na dół.
  • Poziom 35  
    A ten program to gdzie wpisać ? ;-)
  • Poziom 33  
    m.biruta napisał:
    da się to zrobić o wiele lepiej

Oczywiście że się da, podałem nawet link do tego ;)
    Można jeszcze zastosować oprawki tego typu
  • Poziom 16  
    kosmos99 napisał:
    A ten program to gdzie wpisać ? ;-)

W mikroprocesor.

Arturo2005 napisał:
    m.biruta napisał:
    da się to zrobić o wiele lepiej

Oczywiście że się da, podałem nawet link do tego ;)
    Można jeszcze zastosować oprawki tego typu

Ja bym zastosował nawet czujniki podwójne gdzie można określić kierunek przecinania.
  • Poziom 8  
    Takie pytanie powinieneś zadać właścicielowi tego posta m.biruta :) Bo jakim sposobem chcesz zaprogramować mikroprocesor?