Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Arrow Multisolution Day
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Komputer wielozadaniowy w cenie 8000-9000 zł

pawel4325 15 Gru 2012 17:07 9264 115
  • #1 15 Gru 2012 17:07
    pawel4325
    Poziom 23  

Witam serdecznie wszystkich forumowiczów.

Za okres 2, 3 tygodni postanowiłem sobie złożyć komputer (samą jednostkę) praktycznie do wszystkie, suma pieniędzy jaką chcę przeznaczyć (nie jest to sztywna granica, jeśli będzie wymagane oczywiście może coś przekroczyć) nie musi sugerować od razu że komputer będzie tylko do gier. Komputer składam również do dodatkowych zadań, główne zadania jakie będą wymagane ode mnie przez komputer:

- Granie w najnowsze gry na full detalach (pod rozdzielczością 2560x1440)
    - Kompresowanie, archiwizowanie plików z użyciem programu 7-zip oraz maksymalnej dostępnej kompresji (duże ilości dane, archiwum nawet jedno do 300GB). W tym przypadku konieczne będzie pamięć Ram 64GB mimo tego iż słownik używa niecałych 45GB (trzeba liczyć iż system jak widzi więcej pamięci, więcej jej zajmie na start) oraz procesor, który zdoła podołać kompresji 8-wątkowej.
    - Uruchamianie nawet kilku wirtualnych maszyn

Trochę wymagam też od tego komputera bo też czasami włączam bardzo dużo rzeczy w celach eksperymentów, które czasami nawet przeprowadzam na kilku wirtualnych maszynach, a nie dla testowania na żywym organizmie, tez mam dużo płyt, kopii zapasowych rożnych gier Steam które, które mam na płytkach, filmów, rożnych dokumentów itd. itd.

Podałem trochę informacji, zdaje sobie sprawę że przy tej konfiguracji może coś nawet wyjść powyżej 9000 zł dlatego nie jest to sztywna granica. Jeśli chodzi o podzespoły będę je załatwiał przez znajomego, który prowadzi sklep komputerowy i który może mi załatwić dane rzeczy z kilkuprocentowym rabatem, lecz oczywiście nawet mile widziane byłoby podanie danych podzespołów na np. Allegro/morele.net. Teraz podam w przybliżeniu specyfikację danych podzespołów jakie bym chciał, lecz przy niektórych mogę po prostu nic nie napisać jeśli chodzi o model tylko charakterystykę co powinien dany podzespół mieć:

- Płyta Główna:

Code:
    http://allegro.pl/plyta-glowna-asus-rampage-iv-extreme-x79-s-2011-i2808939965.html
    - 1590 zł

Akurat teraz tej płyty głównej nie widzę, ale miała dużo parametrów, które mi odpowiadały, lecz jeśli są inne, które byłyby w tej charakterystyce byłoby miło. Też mi zależy na płycie głównej, dzięki której będę mógł udoskonalać komputer np. poprzez wymianę procesora na nowszy, dokładaniu karty graficznej w Sli/CrossFireX.

- Procesor: Co do procesora to pewnie i7, tylko który model, ewentualnie jakie dodatkowe chłodzenie nie chcę się wypowiadać za bardzo nie mając pewnej wiedzy, lub po prostu pewności, a też jest ważne żeby był wydajny przy kompresowaniu 8-wątkowym dlatego zdam się na was.
    - Karta Graficzna:
    Code:
    http://allegro.pl/asus-rog-matrix-hd7970-oc-3gb-gddr5-2dvi-pcie-3-0-i2863248950.html
    - 2000 zł

Akurat sobie wypatrzyłem tą grafikę, może źle myślę też ten sam producent co płyta główna, może powinienem iść w stronę nVidii GTX 680, lecz jak nie raz patrzę na pewne testy porównania to bardziej chwalony jest mimo wszystko HD7970. Ponadto za pół roku bym planował kiedy po prostu będę miał dodatkowe fundusze dokupienie drugiej karty graficznej.

Pamięci:

Z tego powodu iż potrzebne mi jest 64GB do kompresowania, wirtualnych maszyn itd. itd. będzie wymagane 8 sztuk pamięci, jedna pamięć 8GB, co do modeli trudno mi powiedzieć czy Kingstony, Czy Patrioty, ważne żeby miały nie zbyt duże radiatory, dlatego tu zdaję się na was.

- Zasilacz:

Z tego powodu iż mogę w przyszłości chcieć dokładać drugą grafiką już by było nawet wskazane żeby niepotrzebnie drugi raz nie wymieniać zasilacza, a mógł zasilić bezproblemowo dwie grafiki.

- Obudowa:

W tym temacie to praktycznie mało wiem. Głównie chodzi o to żeby płyta główna nie była tandetna, żeby miała dobre wyciszenie, dopasowana do płyty głównej, zasilacza i w jakiś sposób zgrywała się z portami płyty głównej żeby jedno drugiemu nie przeszkadzało.

- Dyski Twarde:

Co do dysków twardych to wiadomo 2. Jeden SSD na system plus programy, moim zdaniem 120GB będzie w sam raz wystarczająco, 64GB mogłoby być za mało z tego względu że też mam troszkę programów a wiem jak na tym komputerze co mam jest. Co do drugiego dysku na dane widziałbym 2TB prawdopodobnie WD, może jakaś inna firma polećcie, bo ostatnie Seagate słyszę nie ma dobrych opinii.

- Napęd optyczny:

Co do napędu optyczny patrząc już na koszty komputera, oraz to że będę archiwizował duże pliki pasowałoby mieć napęd Blu-Ray najlepiej z nagrywarką. Nie jest to może koszt naprawdę wysoki, a DVD to już nie te czasy :) Co do modelu, zdaje się na was.

Myślę że wszystko przybliżyłem o co mi chodzi, przepraszam że tak długo, ale to nie jest 1000 zł żeby to nie był przemyślany zakup. Co do systemu operacyjnego akurat zostanę przy Windows 7 i nie potrzebuję kupować, ponieważ mam legalny klucz z TechNetu na wersje Ultimate (który można było zdobyć parę dni przed premierą systemu mając odpowiednią płatną subskrypcję, lub znajomości).

Z tego powodu iż pisałem że prawdopodobnie będę części zamawiał przez znajomego też chciałbym aby dany model podzespołu był dokładnie opisany żeby potem nie było problemu że weżnie się coś podobnego itd. Będę wdzięczny za pomoc w dobraniu odpowiednich podzespołów, bądź zamianę tych które ja sobie upatrzyłem.

0 29
  • Arrow Multisolution Day
  • #2 15 Gru 2012 17:23
    Arteko77
    Poziom 27  

Kupuj w sklepie internetowym nie na allegro.

0
  • #3 15 Gru 2012 17:31
    pawel4325
    Poziom 23  

Ale ja tylko dałem przykład podzespołów, które chcę oczywiście nie będę kupował tam, tylko jak pisałem przez znajomego a w ostateczności przez morele.net, dlatego czekam na kogoś z forum, kto mi dobrze doradzi itd. :)

0
  • #4 15 Gru 2012 18:21
    fiend_
    Poziom 43  

CPU wystarczy i7-3820, płyta Gigabyte/MSI/Asus- najtańsza z 8 gniazdami ram. Ram można wziąć 1600-cl9 i zbić nieco timingi.
    Chłodzenie np. Macho HR-02.
    Obudowa np. NZXT Phantom, Enermax Fulmo lub tańsza Lepa 302 (za 250zł na allegro to kradzież)
    SSD Vertex 4/ Corsair Neutron / Samsung 840 120GB + 2x dyski HDD spięte w raid 1 dla bezpieczeństwa danych.

Zasilacz moim zdaniem wystarczy 550W, jeśli myślisz poważnie o dwóch kartach to 650W-700W marek Corsair, OCZ czy XFX, np:
    Zasilacz OCZ ZT 550/650/750, XFX XXX 650/Core 550, Corsair TX650M
    Zamiast jednej 7970 wolałbym 2x 7950, są Gigabyte po 1200zł sztuka z tego co widziałem, 2560x1600 to będzie dla dwóch takich fraszka.
    Napęd najtańszy z gwarancją, na pewno jest sens kupować Blu Ray?

0
  • Arrow Multisolution Day
  • #5 15 Gru 2012 19:42
    pawel4325
    Poziom 23  

To teraz parę pytań. Czy ta płyta główna o której napisałem będzie ? Wiem że trochę droga, ale za to ma możliwości rozbudowy.

Co do obudowy, wypatrzyłem taką:

Code:
    http://allegro.pl/promocja-nzxt-big-phantom-black-orange-i2875106365.html

Czy nie przesadzam z nią trochę akurat?

Co do dysku to pewnie tego Vertexa czyli
    Code:
    http://allegro.pl/ssd-128gb-vertex-4-560-430-mb-s-120k-iops-gw-5lat-i2847089549.html

Lecz na morelach po wbiciu tej nazwy jest 512GB, może coś źle robię

Co do dysku nie chcę bawić się w żadne Raidy bo wiem z praktyki że z tym więcej problemów niż to warte, ale jak bym brał np. dysk WD to jaki model na 2TB byś polecał?

Zasilacz myślę że ten
    Code:
    http://www.morele.net/zasilacz-ocz-fatal1ty-750w-modular-sli-psu-led-80plus-ocz750fty-un-321447/

Co do grafiki powiem tak. Ja nie chcę od razu znowu na siłę wpychać dwie, tylko drugą kupić z czasem a też kupię dwie teraz te a bym chciał coś lepiej to bym musiał znowu albo kolejne dwie grafiki i do nich zasilacz, albo te sprzedawać dlatego myślę że lepiej na początek jeden HD7970 a potem za pół roku gdy coś będzie kasy drugi HD7970 dlatego też się chcę upewnić czy ten zasilacz OCZ 750W wydoli. Co do Blu-Ray po prostu jakbym się kosztami wyrobił to bym wziął ale jak nie to już DVD, a jak DVD to której firmy nagrywarkę?

Też tak chcę już dokładnie mieć wypisane jakie podzespoły jakbym szukał ewentualnie może alternatywy jakieś, bo tak mi będzie łatwiej, żeby potem nie było sytuacji że jedno takie drugie takie wybiorę i na końcu będzie coś nie tak, więc będę bardzo wdzięczny jak byś pomógł każdy podzespół krok po kroku ustawić.

A bym zapomniał pamięci. 1600mhz też moim zdanie starczy tylko brać Kingstony, czy bardziej w stronę Patriot Viper ? Oczywiście radiatory muszą być.

0
  • #6 15 Gru 2012 19:50
    fiend_
    Poziom 43  

ZT 750 to lepsza konstrukcja.

Kartę tak czy siak lepiej 7950, gigabyte kosztuje chyba 1200zł, wydajność praktycznie ta sama a cena mocno się różni.

Obudowa w takim komputerze nie może być za 150zł ;) Phantom to jedna z ciekawszych i najlepszych na rynku

Vertex 4 ma i 64, 128 256 i 512GB wersje.
    Jak nie raid to bierz jeden. Jak ma być archiwizacja to pewnie dysk będzie grał kluczową rolę- jakiś WD black/blue nowszej serii będzie ok, o ile hałas w przypadku pierwszego nie będzie mocno dawał w kość.

DVD powiem ci szczerze nie wiem, nie wypalasz dużo to najtańszą dvd rw dual layer, jak dużo to musisz się w temat zgłębić.

Radiatory na ramie mogą być, ale nie bierz wysokich. Vipery raczej będą lepsze niż hyperx.

Płyta kosmos, ale to raczej propozycja pod chłodzenie azotem/helem i bicie rekordów.
    Ta wygląda obiecująco i jest śmiesznie tania jak na ten socket:
    http://www.skapiec.pl/site/cat/13/comp/3321427

0
  • #7 15 Gru 2012 20:03
    pawel4325
    Poziom 23  

No tak ale za to płyta główna ma jakieś możliwości w przyszłości rozbudowy. A takie pytanie jeśli chodzi o HD7970 i HD7950. Czy one oprócz parametrów mają coś takiego że HD7970 ma technologie, która nie ma np. HD7950. Bo bym chciał już przygotować sobie przykładową konfiguracje najlepiej na stronie Morele, wtedy ewentualne linki, nazwy itd. zaniósł bym znajomemu w poniedziałek, nie da rady zamawiam na stronie, bo też chciałbym poznać przybliżony kosztorys.

Również co do obudowy żadnej z tych dwóch pierwszych podanych nie mogę na stronie Morele znaleźć, wpisuje kawałki nazw i jest co innego.

0
  • #8 15 Gru 2012 20:28
    wariato
    Poziom 43  

HD7970 ma tylko więcej jednostek TMU i SP + trochę wyższe zegary. HD7950 ma te same technologie a po podkręceniu zrówna się z HD7970.
    Vertex 4 jest na morele w wersji 128GB tylko może być skrócona nazwa na VTX dlatego nie wyszukuje.

0
  • #9 15 Gru 2012 20:36
    pawel4325
    Poziom 23  

Aha no tak a mam kolejne pytanie. Bo raczej zdecyduje się na 2xHD7950. Czy jakbym w przyszłości np. biorąc tą kosmiczną płytę Asusa chciał dołożyć kolejne te same grafiki to w takim wypadku która obudowa byłaby dobra do dołożenia zasilacza, tak żeby one wyglądy jakoś stosownie, ponieważ chciałbym jakiś konfiguracje zrobić, a też nie mogę znaleźć dobrej obudowy, bo chyba całkiem inaczej na Morelach są podpisane. Byłbym wdzięczny jak ktoś by np. zrobił przykładową konfigurację żeby linki do tych rzeczy, zawsze to wtedy łatwiej się załatwia takie coś.

0
  • #11 15 Gru 2012 20:41
    pawel4325
    Poziom 23  

No Corsair to już jest :) A co do grafiki HD7950 to którego producenta polecasz?

0
  • #12 15 Gru 2012 20:44
    Arteko77
    Poziom 27  

Sapphire, Gigabyte

0
  • #14 15 Gru 2012 20:51
    pawel4325
    Poziom 23  

A ten pomysł z dokładaniem drugiego zasilacza jak bym kiedyś dokupywał jak ceny spadną kolejne grafiki żeby np. dać 4 na raz jest dobry, czy by np. problemem było miejsce w komputerze?

0
  • #16 15 Gru 2012 21:41
    pawel4325
    Poziom 23  

No to takie coś złożyłem, wyszło 8700 zł, płyta MSI mnie nie przekonała po prostu zostałem przy tym potworze Asus taki składa mi wyszedł:

0
  • #18 15 Gru 2012 21:49
    pawel4325
    Poziom 23  

W takim razie coś trza zamienić :) Bo tak procesor celowo wybrałem bez radiatora z myślą o kupnie innego, a też kupowanie pamięci bez radiatorów przy moich męczarniach (nawet 3 dni non stop kompresowania) może im w kość dać. W takim razie co zamienić na co ?

0
  • #20 15 Gru 2012 22:43
    pawel4325
    Poziom 23  

Tylko ten MSI ma 4 porty DIMM3 bo sprawdzałem na fotce, a mi niestety trzeba 64GB. Co do pamięci zwróciłem uwagę na te co wystają ponad pamięć radiatory i postarałem się znaleźć coś innego i teraz taki zestaw wyszedł (trochę przestawiła kolejność):

Czy teraz nie będzie problemu z montażem ?

0
  • #21 15 Gru 2012 22:45
    wlw_wl
    Poziom 38  

Weź Corsair Hydro H80i lub H100i - nie będzie problemu z wielkim radiatorem na procesorze :)

0
  • #22 15 Gru 2012 22:48
    pawel4325
    Poziom 23  

Właśnie się zastanawiam czy wziąć te pamięci co ja dałem i ten radiator co jest, czy te pamięci co wcześniej wybrałem i ten radiator który ty podałeś.

0
  • #23 15 Gru 2012 22:50
    wlw_wl
    Poziom 38  

Bo ja nie o pamięciach mówię, to jest chłodzenie wodne w zamkniętej pętli, na procesor.
    Pamięci GeILa sa jak najbardziej dobre - dam takie posiadam. Nie są może demonami jeśli chodzi o podkręcanie zegara, ale to i tak mało komu potrzebne.

0
  • #24 15 Gru 2012 22:52
    pawel4325
    Poziom 23  

A jak byś był o tak powiem na moim miejscu czy wziąłbyś te pamięci Geila oraz radiator Macho, czy te pamięci Corsair co wcześniej podałem i podany przez ciebie radiator ?

0
  • #25 15 Gru 2012 22:57
    wlw_wl
    Poziom 38  

Mam oba, komputer na i7 z Corsair H100 i pamięciami Corsair Vengeance 1600 CL9 16GB, oraz swój z pamięciami GeILa i wielkim klocem na procesorze (SilentiumPC Fortis). Szczerze mówiąc to chłodzenie zintegrowane (Corsair Hydro) ma dużo plusów, przede wszystkim pozostawia wolną przestrzeń we wnętrzu, w przeciwieństwie do typowych chłodzeń o sporych rozmiarach. Dzięki temu łatwiej jest schłodzić inne podzespoły, takie jak chociazby Twoje dwie karty graficzne - większa objętość powietrza i swobodny jego przepływ ma spore znaczenie.

Corsair ma bardzo solidną gwarancję, zawsze można z nimi załatwić dosłownie wszystko - wiem, bo jestem z nimi w stałym kontakcie (i z resztą współpracowałem przy Hydro H60/80/100 z ich ludźmi). Można pominąć sprzedawcę/dostawcę i gadać bezpośrednio z nimi - tyczy się to ich pamięci, SSD, obudów itd.

0
  • #26 15 Gru 2012 23:02
    pawel4325
    Poziom 23  

A np. jeśli chodzi o montaż chłodzenia to ten nazwijmy to "zbiornik" ma być gdzieś wyżej zamontowany na obudowie, dobrze to rozumiem ?

0
  • #27 15 Gru 2012 23:08
    wlw_wl
    Poziom 38  

Nie ma zbiornika, jest mały blok na procesor, w którym jest też zintegrowana pompa - montuje się to tak jak praktycznie każde chłodzenie na CPU - oraz jest połączony z nim wężykami radiator, 1x120mm w przypadku H80 i 2x120mm w przypadku H100. Zakładasz blok na procesor, montujesz gdzieś radiator (przy H80 jest to zazwyczaj z tyłu, przy H100 u góry) razem z wentylatorem(-ami) i już.
    Jest to układ zamknięty i bezobsługowy, więc faktem, że w środku jest ciecz w ogóle się nie przejmujesz.
    W przypadku tych Hydro z literką i po numerze modelu, możesz jeszcze podłączyć jednostkę do USB i sterować nią przez aplikację. Poza tym są różnice techniczne między tymi z i a tymi bez i, więc jeśli już, to należy patrzeć tylko na te z i (ze względu na konstrukcję pompy i kontrolera a nie na bajery ;) ).

PS: sprawdź wiadomości prywatne

0
  • #28 15 Gru 2012 23:14
    pawel4325
    Poziom 23  

No tak zapytałem bo widzę dwa elementy to się zastanawiam gdzie montuje się drugi :) Ale też od czego jest Youtube, tam też idzie dużo fajnych instruktażowych filmów znaleźć. Co do zestawu przyjmuje on jak na razie tą formę:

Czy zmieniać coś w nim jeśli chodzi o te główne podane wymagania przeze mnie, czy raczej już nic za bardzo ? Za 2 tyg. a może jak się uda wcześniej bym chciał kupić przez znajomego (kilka % taniej) te podzespoły i wreszcie to na spokojnie złożyć.

Odnośnie tego chłodzenia postaram się załatwić wersję h80i, bo na morelach nie ma a jeśli znajomy miałby trudności w ostateczności kupię na allegro bo jest. I jeszcze wracając do tego h80i czy ta obudowa którą wybrałem będzie przystosowana do zamontowania tego wentylatora ?

0
  • #29 15 Gru 2012 23:40
    wlw_wl
    Poziom 38  

Tak, będzie.

Co do płyty głównej to można lekko 300zł oszczędzić biorąc np. taką:
    http://www.morele.net/plyta-glowna-asus-p9x79-deluxe-440502/

Jedynie nie jestem przekonany w 100% co do zasilacza, ale można powiedzieć, że to osobiste upodobania.

0
  • #30 15 Gru 2012 23:42
    pawel4325
    Poziom 23  

A wiem niebieska widziałem ją. A jeśli chodzi o różnicę pomiędzy niebieskim, a czerwonym Asusem są dosyć zasadnicze oprócz tego OC Key ? Co do płyt głównych jeszcze zobaczę, ale jak nic się nie zmieni to czerwonego Demona weżnę.

Czyli na dzień dzisiejszy wychodzi ten zestaw z tego obrazka u góry z tą zmianą że będę chłodzenia h80i szukał i tyle a reszta jak na rysunku :)

A jeśli chodzi o zasilacz to jeśli nie ten to jaki, bo widzę że coś nie pasuje :) A zasilacz to podstawa więc jak coś z nim nie tak to lepiej inny...

0