Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Computer ControlsComputer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

transoptor 6N137 - dziwne działanie

15 Gru 2012 17:13 3006 6
  • Poziom 8  
    Potrzebna jest mi izolacja galwaniczna między mikrokontrolerem a FT232. Zrealizowałem ją za pomocą transoptorów 6N137, jak widać na schemacie. Połączenie z etykietą TXD jest dołączone bezpośrednio do TXD atmegi8A.
    I problem objawił się tym, że: przy przesyłaniu danych z atmegi do komputera na terminalu odbierałem nie to, co powinienem, np. wysyłałem jeden bajt, a odbierałem dwa inne bajty (drugi to 0x00). Podejrzewałem kod lub niewłaściwe ustawienie portu szeregowego, ale to było w porządku, bo po bezpośrednim przylutowaniu się z TXD mikrokontrolera do FT232 działało jak trzeba. Dodam jeszcze, że atmega zasilana jest z 3,6 V, a transoptor należy do szybkich.
    W linku odnośnik do jego noty katalogowej:
    6N137

Ma ktoś jakiś pomysł dlaczego to nie działa prawidłowo?

• Computer ControlsComputer Controls
  • Poziom 38  
    Z tego co widzę, w tej konfiguracji transoptor odwraca Ci sygnał - uwzględniłeś to?
  • Computer ControlsComputer Controls
  • Poziom 8  
    wg mnie nie odwraca transoptor 6N137 - dziwne działanie
    enable mam ustawione na H. Przy "1" z uC tranzystor będzie zatkany, a wyjście jest podciągnięte do +5V, czyli stan wysoki. Analogicznie przy "0" z uC

zresztą to by usprawiedliwiało odbiór jakichś śmieci na terminalu, ale powinna być taka sama ilość bajtów. A wysyłałem jeden bajt i odbierałem dwa bajty
  • Poziom 16  
    Szkolny błąd :)

6N137 masz tak podłączony, że odwraca sygnał - a to dlatego, że diodę świecącą transoptora masz podłączoną do masy. Przy "1" podanej np. z FT232, dioda świeci się (stan "ON" z tabeli), co powoduje, że na wyjściu transoptora masz stan niski.

Trzeba "odwrotnie" podłączyć diodę transoptora, tj. anodę do plusa, a katodę przez rezystor do wyjścia FT232 lub procesora.

Pozdrawiam,
    skalny7
  • Poziom 8  
    hmm, chyba nie. Można się zasugerować obrazkiem z eagla (bibliotekę ściągnąłem z farnella), na którym brakuje tranzystora. W rzeczywistości wygląda to tak:
  • Pomocny post
    Poziom 16  
    Nie sugeruj się rysunkami i zobacz na tabelkę, którą wkleiłeś.

A najlepiej weź miernik i zmierz jakie masz napięcie na "wejściu" i wyjściu transoptora.

Zobaczysz, że jest na odwrót.

Pozdrawiam!
  • Poziom 8  
    rzeczywiście, macie rację :) dzięki za pomoc