Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyj±tek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że ogl±dasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

LG 42LG5000 - Startuje po którym¶ razie.

15 Gru 2012 17:17 10338 43
  • Poziom 11  
    Witam.
    Kupiłem TV jak w temacie z usterk±: s± problemy z jego wł±czeniem, tj:
    dioda czerwona zapala się ja¶niej 3 razy i TV albo się uruchomi, albo nie - przy czym nie przechodzi do stanu standby o czym ¶wiadczy 3.3V na nodze PWR_ON zasilacza. Po kolejnym naci¶nięciu POWER napięcie to ginie i blado zapala się czerwona diodka na panelu (czyli STAND-BY). I tak wkółko aż za którym¶ razem wystartuje i działa poprawnie - napięcia też wg opisu na płycie s± i stoj± jak drut.
    Próby naprawy zacz±łem od zasilacza EAY4050520 (model LGP-42H).
    Ponieważ już kto¶ "w nim sieciał" postanowiłem powtórzyć jego robotę (a bynajmniej ¶lady) i wymieniłem wszystkie elektrolity oraz transoptory oraz poprawiłem podejrzane luty - bez resultatu.
    Co stwierdziłem z pomiarów:
    - gdy TV jest wł±czony ale nie uruchomił się:
    1. PWR_ON=3.3V;
    2. PWM-DIM=0V;
    3. ADC=5V;
    4. +5V=5V;
    5. ERROR=5V;
    6. ON/OFF=0V (tu jest różnie).
    Reszty napięć brak: nie ma 12V, 16,5V, 24V dla inwerterów też brak.
    -gdy TV "zaskoczy" pojawiaj± się napięcia 12V, 16.5V, 24V - TV pracuje normalnie, i wtedy także jest ON/OFF=5V.
    Wygl±da mi to brak reakcji zasilacza na polecenie procesora. Czy kto¶ przerabiał podobny chociaż temat i byłby w stanie pomóć?
    Forum przejrzałem i nie znalazłem przypadku podobnego do mojego - miał kto¶ problem z ADC, ale u mnie stoi jak drut.
    Może ma kto¶ kawałek schematu zasilacza?
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemy¶le dzi¶ i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Poziom 11  
    Na pocz±tek małe sprostowanie: ERROR zawsze ma 0V, niezależnie od tego czy TV wystartował czy nie (PWR_ON=3V).
    No więc za porad± kolegi MIREX wymieniłem wszystkie rezystorki 750k w układzie startu UCC28060. Elektrolity wymieniłem wcze¶niej wszystkie. Na zasilaniu (1uF/450V) układu jest niemalże 400V (przed rezystorami) i dalej to samo - startuje kiedy chce :-/
    Zastanawia mnie czy dobrze rozumiem start tego zasilacza, je¶li nie to mnie wyprostujcie proszę:
    Zasilacza składa się jakby z dwóch oddzielnych zasilaczy : 1. +5V 2. cała reszta (12V, 16,5V, 24V).
    Podanie napięcia przez procesor na nogę PWR_ON powinno wystartować zasilacz nr 2, a ten gdy poda napięcia m.in. 12V do procka ten wystawia kolejny sygnał ON/OFF który startuje inwertery. ON/OFF u mnie się nie pojawia, bo nie ma reszty napięć (jak wystartuje to jest, wszystkie napięcie sięzgadzaj±, a TV działa idealnie). Natomiast PWR_ON po wyj¶ciu ze stand-by ma tylko 3V; czy nie powinno tam być 5V (po wyłaczeniu jest zero) ?
  • Spec od monitorów
    Pwr_on jest warto¶ć dobra (3,3V)

Cytat:
    GP42-08H, eay4050520.
    PFC UCC28060,
    pozostałe : NCP1207a (st-by +5V), NCP1396ag.*reszta napięć

https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2375569.html

p.s
    Dla mnie masz problem z syg. ON_Off z main
    Piszesz ,że gdy go wymuszasz sztucznie zasilacz chodzi ok.
    Sam PSU sprawdzisz na stole(bez udziału Main ,co nieco "wymuszaj±c)
  • Poziom 11  
    A PWR_ON który układ startuje (na którym scalaku), bo przyznam że tak duży panel naprawiam poraz pierwszy (na dodatek swój), a poł±czenia w zasilaczu s± dla mnie zakręcone jak słoik babci na zimę...
    Zauważyłem jedn± rzecz: czy to tylko zbieg okoliczno¶ci czy sedno usterki: po wymianie transoptorów PWR_ON ma 2,96V, wcze¶niej miał 3.16V... czy te niespełna 3 V wystarcz± do każdorazowego wystartowania zasilacza (bo i przy tym napięciu PWR_ON=2,96V zasilacz czasami wystartuje)?
    Jutro z rana chcę popodł±czać mu żarówki jako obci±żenie i spróbować odpalić poza TV, st±d pytanie jakie ma być PWR_ON żeby czego¶ nie udymić.
  • Spec od monitorów
    Zobacz stabilizatory na Main
    Co¶ kiedy¶ (niedawno0 pisałem o tym chassis .
  • Poziom 11  
    Kolego LISEK: żadnych sygnałów nie wymuszam: po prostu TV raz na 20 razy startuje i działa poprawnie... ON_OFF z MAIN pojawi sie dopiero jak wystartuje zasilacz wł±czany przez PWR_ON (wtedy CPU wie, że inwertery maj± zasilanie i je odpala).
  • Poziom 43  
    Slawicki napisał:
    Jutro z rana chcę popodł±czać mu żarówki jako obci±żenie i spróbować odpalić poza TV, st±d pytanie jakie ma być PWR_ON żeby czego¶ nie udymić.

I to jest poprawne podej¶cie do problemu.
    Masz 5V stby i masz je wykorzystać. Nawet w cało¶ci, je¶li to będzie niezbędne.
    Podł±cz przez potencjometr i będziesz wiedział przy jakim napięciu zasilacz za każdym razem wystartuje.
    Możesz też odpi±ć PWR_ON od zasilacza i sprawdzić jakie masz napięcie z płyty głównej po wł±czeniu.
    I tu lisek może mieć rację, że co¶ na Main masz "nie teges". ;)

Poza tym do rozważenia jest, w którym momencie ma startować PFC. Chyba, że działa cały czas od chwili wł±czenia, bo co¶ pisałe¶ o "prawie 400V". Byłoby to dziwne.

Nie wiem jak tam jest, ale może PWR_ON wł±cza jednocze¶nie i NCP1396, i PFC - tyle tylko, że NCP dodatkowo jest zasilane (start) z PFC i tylko po osi±gnięciu nominalnego napięcia zacznie pracować.
  • Poziom 33  
    mirex napisał:
    I tu lisek może mieć rację, że co¶ na Main masz "nie teges".

Schemat telewizora jest, co prawda bez zasilacza, ale s± na nim wszystkie stabilizatory na MB. Ten robi±cy 3.3V STB z 5V też jest.
  • Poziom 11  
    No więc miałem zrobić to rano, ale zrobiłem teraz, obci±żyłem:
    - linię 12V żarówk± 21W,
    - linię 24V dwiema żarówkami połaczonymi szeregowo 12V 21W,
    - zapi±łem potencjometr między masę a +5V, a suwak do PWR_ON.
    Zasilacz poza 5V nie ruszył nawet po podaniu 4V na PWR_ON...
    Czy co¶ robię nie tak? Jak±¶ jeszce linię trzeba obci±żyć/zewrzeć/podci±gn±ć do GND/5V ? :-(
    Któr± przetwornicę odpala PWR_ON? Po ¶cieżkach wydaje mi się żę t± na UCC28060?
    Pomysły mi się skończyły już - pozostała już chyba tylko wymiana scalaków...

Dodano po 3 [minuty]:

Kolego MIREX: trudno żeby na 1uF przy UCC28060 nie było prawie 400V, skoro wisi bezp¶rednio na sieciowym mostku prostowniczym... czyba że nie t± przetwornicę mierzę :-/
  • Poziom 33  
    Slawicki napisał:
    Czy co¶ robię nie tak? Jak±¶ jeszce linię trzeba obci±żyć/zewrzeć/podci±gn±ć do GND/5V ?

Daj schemat to Ci podpowiemy. Pewnie wszystko zrobiłe¶ dobrze, tyle, że zasilacz masz uszkodzony. Te sztuczne obci±żenia to w Twoim przypadku mijaj± się z celem, zasilacz musi ruszyć i bez nich.
  • Poziom 11  
    Jakby ktokolwiek włacznie ze mn± miał chemat tego zasilacza to by nie było tego tematu na forum...
  • Poziom 33  
    A ¶wiadczy o tym to:
    Slawicki napisał:
    TV albo się uruchomi, albo nie - przy czym nie przechodzi do stanu standby o czym ¶wiadczy 3.3V na nodze PWR_ON zasilacza.

Dodano po 3 [minuty]:

Slawicki napisał:
    Pomysły mi się skończyły już - pozostała już chyba tylko wymiana scalaków...
    No niestety, przyczyna bardzo prawdopodobna.
  • Poziom 11  
    No i w tym szkopuł: PWR_ON=3V z zasilacz sztywny... nie startuje nawet na sucho tylko jak mu sie spodoba.
  • Poziom 33  
    Slawicki napisał:
    Kolego MIREX: trudno żeby na 1uF przy UCC28060 nie było prawie 400V,

Je¶li jest 400V, to PFC pracuje. Na jakim układzie masz główna przetwornice?
  • Poziom 11  
    S± 3: UCC28060, NCP1396 i NCP1207. I szczerze powiem, że nie doszedłem jeszcze do 100% pewno¶ci, która co robi...
  • Poziom 33  
    Slawicki napisał:
    I szczerze powiem, że nie doszedłem jeszcze do 100% pewno¶ci, która co robi...

UCC28060 PFC
    NCP1207 stb (5V)
    NCP1396 główna przetwornica, i ta Ci nie startuje.
  • Poziom 11  
    Czyli NCP1369 robi 12, 16,5 oraz 24V? No to teraz kolejna zagwozdka, jak ona jest startowana z PWR_ON, je¶li sygnał ten poprzez uPC817 leci do tej 1207....

Dodano po 3 [minuty]:

AHA. Jednak ma sterowanie z tego zamego transoptora co 1207, na noge 5...
  • Poziom 33  
    Reszty, (szczegółów) musisz szukać sam.
  • Poziom 11  
    Mam też t± notkę, ale przynajmniej wiem dzięki Tobie, który scalak za co robi.
  • Poziom 33  
    Transoptor podaj±cy zasilanie na nogę 5 wł±cza przetwornicę. SprawdĽ czy jest tam napięcie.
    Noga 6 to kontrola napięcia. Resztę musisz sprawdzić we własnym zakresie.
    TL431 też potrafi nieĽle namieszać.
  • Poziom 33  
    Na nodze 5 pewnie napięcie jest, bardziej prawdopodobne jest, że nie działa sam kontroler lub jaki¶ element w jego otoczeniu. Trudno¶ć w namierzeniu to charakter usterki: jest przerywana. SprawdĽ luty najpierw, podstaw C7, zmierz czy dobre napięcie na nodze 12 (rezystor R8) Obejrzyj elementy RC 'soft start' i 'timer'. Jak przetwornica pracuje powinny być dwa oscylogramy na bramkach polowych można zmierzyć oscyloskopem przez zasilenie TV z transformatora separuj±cego o przekładni 1:1 aby odizolować przyrz±d od sieci. Wszystkie pomiary napięć robisz uruchamiaj±c 'power' i porównujesz ze stanem już uruchomionego telewizora. Powodzenia.
  • Poziom 43  
    Slawicki napisał:
    Mam też t± notkę, ale przynajmniej wiem dzięki Tobie, który scalak za co robi.

No przecież lisek o wszystkim pisał. Nie czytałe¶? Nie zrozumiałe¶ (tu bym się nie dziwił ;) )?
    Dla mnie było jasne, że od dawna wiesz co jest co.
    Masz w końcu 380-390V na kondensatorze ... pewno 150µF/450V, czy nie masz?!
    Przeczytaj jeszcze raz co napisałem wcze¶niej.
  • Poziom 11  
    No wiec tak: na głównym elektrolicie sieciowym mam 326V...a to chyba zdecydowanie za mało (nie wiem jak ja to zmierzyłem że było prawie 400V, ale zmieniłem na wszelki wypadek bateryjkę w mierniku). Na NCP1396:
    Gdy PWR_ON=0 na noge 5 nie przychodzi napięcie, na 12-tej jest 1V i na 14-tej też zero.
    Gdy PWR_ON=3V na nodze 5 jest 1V, na 12-tej 13V a na 14-tej też koło 13V...
  • Poziom 43  
    mirex napisał:
    Poza tym do rozważenia jest, w którym momencie ma startować PFC. Chyba, że działa cały czas od chwili wł±czenia, bo co¶ pisałe¶ o "prawie 400V". Byłoby to dziwne.

Nie wiem jak tam jest, ale może PWR_ON wł±cza jednocze¶nie i NCP1396, i PFC - tyle tylko, że NCP dodatkowo jest zasilane (start) z PFC i tylko po osi±gnięciu nominalnego napięcia zacznie pracować.
  • Poziom 11  
    326V to przecież dobre napiecie =~(230*1.42), co¶ mi sie urodziło z 400V....
  • Poziom 43  
    Slawicki napisał:
    326V to przecież dobre napiecie =~(230*1.42), co¶ mi sie urodziło z 400V....

Poczytaj kolego o PFC, bo inaczej szkoda czasu Twojego i naszego.
    WyraĽnie napisałem ile ma tam być przy normalnej pracy zasilacza.
  • Poziom 11  
    Bez schematu zasilacza będzie raczej niemożliwe dowiedzieć się co od czego jest zależne...
    Wymienie tego NCP1369, bo maj±ć zasilanie i odblokowane BO powinien ruszyć, a siedzi cicho...