Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Eagle] Prośba o sprawdzenie pcb zasilacza

15 Gru 2012 19:32 2610 4
  • Poziom 12  
    Witam, jest to mój pierwszy własny projekt pcb, jestem w ogóle w kwestii elektroniki początkujący i dlatego prosiłbym o sprawdzenie projektu płytki, a przy okazji wskazanie ewentualnych błędów w samym układzie. Nie mam aktualnego schematu ideowego.

Jest to zasilacz stabilizowany, oprócz tego co jest w projekcie dodam jeszcze wyjście 12V i regulowane w stylu 0-12V, ale to dopiero jak główna część zasilacza będzie działać :) Póki co dałem trzy wyjścia 9V.

Dioda D1 sygnalizuje włączenie całego układu, a D2 świeci się jak przełączony jest układ na amperomierz.

Widok jest z góry. Żółty to obudowa (Z1), miejsca na mocowania płytek oraz inne elementy montowane w obudowie (opisane). Niebieski cienki to kable łączące co trzeba. Niebieski grubszy to zworki, a czerwone obwódki pokazują granice trzech płytek pcb :)

Wszystkie kable nie będą lutowane do pcb, tylko na jakiś złączach. Najczęściej goldpiny albo takie jak są w wentylatorach PC, chyba 640445-3 3pin. 230V na płytce może zamontuje przez terminal block, żeby można było płytkę wyciągnąć bez kombinowania z gniazdami.

Całość będzie robiona termotransferem z papieru kredowego na laminat 35 µm.

Przy okazji mam pytanie, czy przy max poborze 1A na 78xx (przy różnicy napięć I/O 3,5V) wystarczy taki radiatorek jak na zdjęciu załączonym? Prawdopodobnie dam jakiś wentylator 12cm na górnej ściance obudowy.

[Eagle] Prośba o sprawdzenie pcb zasilacza

Spis elementów:
    Trafo: TSZZ 15/005M 230/12V 1,25A
    fuse 1: wkładka zwłoczna 100mA
    D1-4: FR306
    C1 - 2200µF elektrolit
    X1 -5: terminal block
    TO_FRONT, FRONT: złącze 640445-3 3pin, takie jak do wentylatorów w PC
    R1, R2 - 1,3k
    LED1, LED2: diody LED zielone :)
    AMMETER - dwa gniazda bananowe do podłączenia multimetru jako amperomierz
    SWITCH2 ON/ON - przełącznik ON/ON do podłączania układu do amperomierza
    C2 - 5: 0,330 µF
    C6 - 9: 0,100 µF
    7812_1: stabilizator 7812 1A w obudowie to220
    7809_1-3: stabilizator 7809 1,5A w obudowie to220
    D5-12: Schottky 1N5819
    C10-12: 220uF elektrolit
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Pomocny post
    Poziom 9  
    Jeżeli chodzi o samo rozmieszczenie elementów, to wydaje się ok. Jeżeli chcesz robić płytkę w fabryce musisz się upewnić czy rozmiary otworów, ścieżek i odległości między ścieżkami są na tyle duże, że wykona będzie w stanie ci to ktoś wykonać. Jeżeli są większe niż 0.2 mm to nie powinno być problemów.
  • Poziom 12  
    Płytkę będę robił sam, termotransfer z papieru kredowego, wydrukowalem to sobie kontrolnie na zwykłym żeby zobaczyc czy się zgadzają rozstawy nóżek itp wiec moglem sobie opcenic czy dam radę.

Pytanie jeszcze tylko czy te radiatorki, co podałem wyżej, mają szansę wytrzymać, choc to juz sprawdzę w praktyce jak poskładam wsio.

Dzięki wielkie za sprawdzenie :)
  • Poziom 9  
    Przy tych parametrach co podałeś to wychodzi 3,5 W. Musisz zobaczyć w datasheet do jakiej temp się przy tej mocy rozgrzeje i wtedy będziesz mógł dobrać radiator. Musisz zobaczyć jaka jest rezystancja termiczna obudowy i jaka twojego radiatora. Rezystancja radiatora obniża rezystancje termiczną obudowy (pamiętaj że nie całego elementu). Możesz sobie w internecie wyszukać mnóstwo informacji na ten temat. Wystarczy w gogle wpisać rezystancja termiczna.
  • Poziom 12  
    Dzieki wielkie za pomoc, z powodu braku czasu jeszcze nie poskładałem tego, i troche zmienił się plan, dlatego ten temat zamykam.