Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

ODZYSK DANYCH - Dysk WD1001FALS -- spin up fault

15 Gru 2012 19:46 1446 6
  • Poziom 10  
    Dobry wieczor.
    Zwracam się z prośbą o poradę dotyczącą dysków WD1001FALS.
    Dyski nie zgłaszają się jako pamięć HDD w bios,
    nie są widoczne jako urządzenia dyskowe w WINxp ani WIN8
    Pytanie. Czy ktoś może miał podobny problem i lub wie co dalej można zrobić (mam na jednym cenne - dla mnie dane)

Historia smierci dyskow:
    Zaczęło się od płyty głównej (AMD64) która była już wysłużona i po prostu padła
    Zanim jednak padła (komp zawieszał sią na BIOSie) jeden z dysków stracił pojemność (z 931 na 33MB).

Ponieważ posiadam jeszcze drugi taki dysk, pochopnie podmieniłem PCB (na starej jeszcze płycie głównej)
    Po podmianie, oba dyski przestały być rozpoznawane w BIOS - tzn jest pusta linia w miejscu nazwy urządzenia.
    Dyski nie ruszają (słychać cykanie)

Dane dysków:
    Dysk z danymi - pierwszy poległy:
    WD1001FALS--00jb1
    DCM:HANNHT2CA

Dysk drugi:
    WD1001FALS--00jb1
    DCM:HBRNHV2AB

Oba dyski są na identycznych układach PCB opartych na:
    Winband ram W9425G , kontroler spindle: Smooth L7251 3.1 oraz mikrokontroler na Marwel 88i8846-tfj2

Przeprowadzone dotychczas testy:
    Przegląd forum, oczywiście wiem że są firmy odzyskujące dane ale mnie nie stać so far!
    Test wykrycia programami HDPARM (minidystrybucja linux)
    efekt - nie montuje urządzenia dev\hdd

MHDD - nie reaguje na polecenia - brak informacji o urządzeniu
    WInda - widzi dyski jako nieznane urządzenie (nie dyskowe)
    Testdisk - jak HDPARM czyli nic.

Z tego co wiem to SMOOTH ma zaawansowany system kontroli zasilania i jest to układ mocno programowalny, posiada też port szeregowy (?)
    o Marvelu nie wiem nic, nie ma schematu dostępnego w alldatasheet.

Generalnie co dalej z tym fantem robić? Pojawia się też pytanie w jaki sposób (nie mówimy o czarach) odczytuje się dane z takich dysków, muszą istnieć jakieś metody a że dysków jest dużo to i metoda musi być uniwersalna a nie pod konkretny dysk. Teoretycznie można by zczytać sektory tyle że trzeba mieć uniwrsalny kontroler dający obsługę odczytu pojedynczej głowicy.... (?)
    Jeśli będą potrzebne dane dodatkowe to zamieszczę zdjęcia dysków
    Dzięki z góry za wsparcie.
    Krzysiek

• Specjalista - HDD i odzyskiwanie danych
    Podroznik100 napisał:
    Ponieważ posiadam jeszcze drugi taki dysk, pochopnie podmieniłem PCB (na starej jeszcze płycie głównej)
    Po podmianie, oba dyski przestały być rozpoznawane w BIOS - tzn jest pusta linia w miejscu nazwy urządzenia.
    Dyski nie ruszają (słychać cykanie)

Jak zachowuje sie drugi (sprawny?) dysk z oryginalnym PCB?
    Pierwszy dysk, który stracił pojemność, również na oryginalnej PCB - czy jest możliwość odczytania SMART w jakimkolwiek programie?
    Czy kontroler płyty przy próbie odczytu SMART w MHDD jest w trybie IDE?
    Ogólnie to zabrałeś się do wszystkiego od dupy strony.
  • Poziom 10  
    Cześć! No właśnie, zabrałem się od złej strony, bo najpierw skojarzyłem
    problemy z utratą pojemności (32 MB było widoczne) ze zwarciem zasilania w płycie głównej (bywa jak się człowiek postara.
    Trzeba było zacząć od przywrócenia pojemności za pomocą softu.
    Niefart polegał na tym, że zacząłem podejrzewać elektronikę i ją podmieniłem.
    Sytuacja jest teraz taka, że ani jeden ani drugi dysk nie działa, nie kręci talerzami.
    Mimo iż "uszkodzony" dysk podłączyłem do nowej elektroniki tylko raz.
    Dysk dawca nie był podłączany z elektroniką tego uszkodzonego.
    Efekt:
    Oba mają ten sam problem, tak jak u kolegi po zmianie elektroniki spalonej.
    Podepnę zdjęcie dysku.

ODZYSK DANYCH - Dysk WD1001FALS -- spin up fault ODZYSK DANYCH - Dysk WD1001FALS -- spin up fault

Proszę poprawić błędy pisowni w swoich wypowiedziach! Niewykonanie polecenia nagrodzę ostrzeżeniem. 3.1.13. (Zabronione jest publikowanie wpisów naruszających zasady pisowni języka polskiego, niedbałych i niezrozumiałych. [DriverMSG]
  • Poziom 10  
    Elementy nie były przelutowywane. Nic się nie przegrzewa, diody zabezpieczające są OK, wyprowadzenia w płytkach PCB takie same.
    PS
    Moje posty są usuwane! Może na innym forum znajdę coś.
  • Poziom 10  
    Pytanie.
    Czy ktoś umie odzyskać dane z takiego dysku. Poproszę o koszt tu albo na maila jeśli tu jest nierealne z powodu MODERACJI!
    dzięki
  • R.I.P. Zasłużony dla elektroda
    Dopóki kolega Podróżnik 100 nie wykona polecenia moderatora wszelkie posty w tym temacie będą usuwane.