Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Computer ControlsComputer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

EAGLE - Prośba o sprawdzenie schematu ATMEGA8+przekaźniki+ds18b20

15 Gru 2012 20:50 4062 11
  • Poziom 9  
    Witam. Oto mój pierwszy kontakt z projektowaniem. Wychodzi to raczej z potrzeby niż z pasji ;) Potrzebuję urządzenie do ogrzewania substancji w wiadrach. Założenia: kontrola temperatury w "szafie" w której będzie grzana substancja w wiadrze (coś a'la termoregulator - w obecnej wersji wrak wyjścia do grzałki) oraz temperatury substancji w wiadrze w 3 punktach (oparte na DS18B20) i obracanie mieszadłem (prawo lewo - mam silnik 12V z odpowiednim wejściem 3-pin).
    Oto moja praca.

Dodam, że nim rozpocząłem "projektowanie" postarałem się zapoznać z maksymalną dostępną ilością przykładów odnośnie poszczególnych "sekcji".

Edit:
    Zauważyłem dopiero po uploadzie że przekaźnik K3 jest źle ułożony :)
  • Computer ControlsComputer Controls
  • Moderator Projektowanie
    Przez kondensator C6 z pierwszego schematu nie zasilisz procesora... Kropki oznaczające połączenie dwóch linii są zbędne np. przy kolektorze tranzystora na drugim schemacie (prawdopodobnie klikasz 2x robiąc połączenia - błąd).

Przekźniki warto dać 12V, bo zasilanie ich z 5V po stabilizatorze powoduje jego spore nagrzewanie a po dłuższej pracy układu dzieją się cuda (stwierdzone doświadczalnie ;-) ) .
  • Computer ControlsComputer Controls
  • Poziom 9  
    zapytam nieśmiało: a co z C6 jest nie tak? :)
    kropki robiłem w miejscach gdzie eagle krzyczał ze brak połączenia (takie szybkie rozwiązanie) - dziś siądę i to poprawię. Rozumiem, że z przekaźnikami zmienić tylko zasilanie cewki i będzie grało (BC337 jest do 50V) :) dziękuję za poradę.

A tak nawiasem mówią jak to wygląda ogólnie jako pierwszy pierwszy projekt człowieka który się prądu boi ;) a uczył się całe życie IT ;)?
    Z kondesatorem C6 jest to nie tak, że dałeś go między linię zasilającą 5V a zasilanie procesora. Dzięki temu, procesor... nie będzie miał zasilania ;-)
    Prawdopodobnie miał on służyć do filtracji napięcia zasilającego mikrokontroler, więc daj go między zasilanie procka a masę.
    Ogólnie tragedii nie ma ;)
  • Poziom 9  
    aha rozumiem :) to za C6 miało być z zamysłu wyjściem 5V idącym na DS'y na schemacie #3 :) ale to też poprawię :) wielkie dzięki Kuniarz :)
  • Poziom 9  
    Poprawione zgodnie z uwagami (jeśli coś przeoczyłem to proszę o info).
    Przeoczyłem, że nic Ci się na LCD nie pojawi, bo... nie masz regulacji kontrastu. Nie chcę mi się rysować, ale opiszę : dajesz potencjometr np. 10k skrajnymi końcówkami między masę a +5V, środek, czyli suwak potencjometru podpinasz pod 3-cią końcówkę LCD. Rozumisz ? ;-)

C4 i C5 masz z biblioteki kondensatorów US, stąd takie nie europejskie symbole. Skopiuj je choćby z C2, tak dla porządku.
  • Poziom 9  
    ok :) zaatakuje to już jutro. Pytanie związane z dalszą częścią: będzie to w całości miało za zadanie ogrzewać coś w wiadrze - pozostaje wybór elementu grzejnego. Co byś polecał? mate grzejną, żarówki dla kurcząt, przewód grzejny, może coś jeszcze innego? W podobnym urządzeniu "z poprzedniej epoki" zadanie to wykonują dwie żarówki do kurczaków po 100 W.
    Moje urządzenie będzie mniejsze, jednak moc myślę, że ok 200 W była by wskazana.

Edit:

Wersja poprawiona. Proszę o weryfikację poprawności :)
  • Moderator Mikrokontrolery Projektowanie
    Dodaj kondensator elektrolityczny 47µ-100µF na wyjściu 7805.
  • Poziom 26  
    dondu napisał:

Datasheet nie zaleca takich wartości, 10µF - 22µF wystarczy.
  • Moderator Mikrokontrolery Projektowanie
    MuNiO napisał:
    dondu napisał:

Datasheet nie zaleca takich wartości, 10µF - 22µF wystarczy.

Nie zaleca datasheet, którego elementu z tego projektu?:
    -7805,
    - ATmegi,
    - LCD,
    - ds18b20,
    - przekaźników?

Wielkość kondensatora (magazynu energii liczonego w µF) na wyjściu 7805 nie zależy od jego datasheet, tylko od podłączonych odbiorników i możliwych skoków poboru prądu, co w projektach z przekaźnikami (jak ten) jest istotne tym bardziej, że autor nie podał ich typu. Wprawdzie przekaźniki są podłączone do +12V, ale te 12V zasila także 7805, a na jego wejściu autor dał tylko 10µF, a na wyjściu ... 0µF.

Co więcej przekaźniki te, z tego samego źródła 12V mają włączać silniki.

Ponieważ autor stosuje dławik na AVcc można więc domniemywać, że zależy mu na dokładności pomiarów.

Z tych też powodów warto dać nieco większy magazyn energii na wyjściu 7805.

Najlepszą alternatywą jest oczywiście sprawdzenie, co faktycznie dziać się będzie na linii zasilania po stronie wyjścia 7805, w czasie pracy urządzenia. Niezależnie od tego jaki kondensator autor doda, jest to lepsze rozwiązanie niż jego brak, jak w przypadku schematu autora :)
  • Poziom 9  
    Dziękuję za zainteresowanie. Szczególnie koledze dondu za wnikliwą analizę projektu. Faktycznie zasilanie przekaźników i 7805 są z jednego źródła. Dodam nawiasem że będzie to zasilacz dedykowany do LED'ów ok 300W. Niemniej jednak kondensator na wyjściu jest raczej konieczny. Chciałbym tylko zapytać o którym kondensatorze kolega mówi
    Cytat:
    autor dał tylko 10µF, a na wyjściu ... 0µF
    C1 - 100uF, C5 - 100nF - dość niewidoczne na schemacie :) Chwilowo choruję więc nie mam nawet siły i ochoty modyfikować schemat ale w ciągu kilku dni na pewno wrócimy do tematu :)

Offtop: Kolego dondu: mega blog -> właśnie na jego lekturze opieram się w sporej części. Dziękuję że dzielisz się wiedzą!