Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Braun RS1, PC1 - Naprawa kilku uszkodzeń, przegląd, czyszczenie. Prośba.

pepelito 16 Gru 2012 10:35 1533 2
  • #1 16 Gru 2012 10:35
    pepelito
    Poziom 14  

Witam!

Podałem temat trochę ogólne ponieważ uszkodzeń jest sporo, są to głównie drobne uszkodzenia. Przy obu urządzeniach po podłączeniu do prądu wybuchły kondensatory filtrujące. Zostały wymienione i teraz działa. tutaj opisany ten problem:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=11647322#11647322

Zacznę może od amplitunera Braun RS1. Niestety nie mam do niego żadnego schematu.

1. Tuner w amplitunerze.
    1.1 padnięta bateria. Oryginalna była na 3,7V. Kolega doradził mi aku 18650. Czy taki akumulator długo wytrzyma do podtrzymywania zapisanych stacji?
    Właściwie przy tunerze to wszystkie uszkodzenia. :)

2. Wzmacniacz w amplitunerze.
    2.1 Największe uszkodzenie. Przebicie (występuje tylko czasem) gdy podłączam zewnętrze źródło audio ( w moim przypadku komputer). Sprzęt działa bez zarzutu, tylko obudowa lekko kopie prądem. Występuje to tylko w przypadku podłączenia zewnętrznego źródła audio. Sprawdzałem przewodność z wtyczki i z ścieżek na płytkach. Zauważyłem że w tunerze masa jest połączona z obudowa. I tylko z masy jest połączenie. Sprawdzałem również wejście DIN5 do którego podłączam audio, wszystko jest czyste.
    2.2 Niektóre przełączniki (np. od gramofonu, radia, magnetofonu) mają problemy z wciśnięciem, trzeba je odpowiednio nacisnąć
    Czy da się je naprawić czy trzeba wymienić? Przyciski są podobne do tych:
    Braun RS1, PC1 - Naprawa kilku uszkodzeń, przegląd, czyszczenie. Prośba.

2.3 Zarówno potencjometry: lautstarke jak i: pegel służą do regulowania głośności. czy to jest normalne??
    2.4. Potencjometr lautstarke przy regulowaniu delikatnie trzeszczy. czy Kontakt może pomóc?
    2.5 Przy słuchaniu muzyki z komputera i wciśniętym przycisku Monitor świecą się nadal 2 diody od radia.
    2.5 Radiator przy których są tranzystory jest ciepły (ok 30st). czy jest to normalne przy niegłośnym słuchaniu muzyki? (podłączone są 4 kolumny).

Teraz pora na Braun PC1. Jest to połączenie magnetofonu i gramofonu. Magnetofon chodzi idealnie i jego nawet nie będę się czepiał bo nie ma czego.
    Natomiast gramofon ma problem.

3.1 Nie kręci się silnik przy gramofonie. Z tego co mi jest wiadomo jest to silnik krokowy. W momencie w którym silnik powinien się kręcić sprawdziłem napięcie na stykach. Sprawdzałem wszystkie kombinacje i nigdzie nie pokazywało napięcia. Czy jest możliwe że to wina sterownika? Mam oryginalny schemat i nie wiem czy mam prawa by go publicznie udostępniać; wiec na razie tego nie zrobię
    http://imageshack.us
    3.2 Igła ustawia się za wcześnie przed płytą. To chyba jest wina złych ustawień. Wiec na razie pozostawię to bez komentarza.

Właściwie to wszystkie problemy. Wiem że ktoś zaraz napiszę że prościej oddać do serwisu. Wiem! Tylko uszkodzenia nie są duże i zapewne taniej wyjdzie to zrobić w domu. A koszt jest najważniejszy.

z góry dziękuję za pomoc! :) :D

0 2
  • Pomocny post
    #2 16 Gru 2012 16:52
    398216
    Użytkownik usunął konto  
  • #3 17 Gru 2012 18:45
    pepelito
    Poziom 14  

dj-MatyAS napisał:
    Komputer zasilaj z gniazda z bolcem.

W sumie racja zasilany jest z przedłużki bez bolca. Muszę to sprawdzić. :)

[quote="dj-MatyAS"]Które? Co one mają sygnalizować?/quote]
    Świecą się diody : od ustawionej częstotliwości, od dostrajania gdy kręcę dostrajaniem to pojawia się czasem dioda "stereo". No i oczywiście przełączając stacje przy wyłączonym radiu diody się zmieniają. :idea:

0