Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Instalacja zabezpiezenia przeciwprzepięciowego w instalacji jedno fazowej

16 Gru 2012 14:08 3687 15
 • Poziom 10  
  Witam !
  Chciałem zabezpieczyć instalacje i urządzenia w mieszkaniu przed piorunem.
  Instalacja jest w bloku z roku 1983 do mieszkania wchodzą tylko 2 przewody - fazowy L1 i zerowy 0 (?) nie wiem właśnie jak go traktować jako neutralny N chyba ?
  obok bloku jest transformator (trafostacja 400v)
  Czy w takim przypadku jest możliwość zainstalowania zabezpieczenia przeciwprzepięciowego jeśli nie mam przewodu PE ?
  Bo z tego co się zorientowałem to przeciwprzepięciówke podłącza się do fazowego i z drugiej strony do uziemienia (taki mam tam symbol).

  Moje pytanie czy mogę podłączyć do przewodu "zerowego" ?
  Bo ja w to wątpię ale pytam bo może znacie jakieś rozwiązanie
  Doradźcie mi coś ;)
  Chronik mam taki zwykły pojedynczy 1P
  jak będę miał go w reku to napisze symbol
  Dziękuje z góry za porady i sugestie
  Marek
 • Poziom 25  
  Oczywiście, że jest możliwa ochrona.
  Poszukaj w googlach informacji n/t ochrony przepięciowej układów TN-C.
  Np. tutaj coś jest:

  Link
 • Specjalista - systemy grzewcze
  Najpierw musiał byś się dowiedzieć z jakim typem układu sieci zasilającej masz do czynienia. Czy jest to TN czy TT.
  IT nie biorę pod uwagę, bo raczej małoprawdopodobne.
  Jeżeli układ TT to posiadasz przewody: fazowy "L'" i neutralny "N". W tym przypadku ochronniki powinny być dwa. Jeden chroni przewód L, a drugi przewód N. Obydwa powinny być połączone z uziemionym PE. Zatem trzeba by taki przewód wykonać i nie ma innej możliwości.

  Jeżeli masz do czynienia z układem TN (wtedy Twoja instalacja TN-C) to posiadasz przewody: fazowy "L" i ochronno-neutralny "PEN". Ten przewód PEN jest wielokrotnie uziemiany, najprawdopodobniej także i w bloku. Dlatego posiada potencjał bliski ziemi.
  Ochrona przeciwprzepęciowa w układzie TN-C jest możliwa i jest tym skuteczniejsza im bliżej punktu uziemienia PEN zostaną zamontowane ochronniki.
  Oczywiście dla instalacji jednofazowej wystarczy wtedy jeden ochronnik wpięty pomiędzy L i PEN.
  Jeżeli nie ma możliwości aby umieścić ochronnik w pobliżu punktu uziemienia PEN to możesz zamontować tam, gdzie jest to możliwe, ale należy się liczyć z pogorszeniem skuteczności takiej ochrony.

  Można wtedy zwiększyć tę ochronę poprzez zastosowanie lokalnych połączeń wyrównawczych, które zapewniają ekwipotencjalizację pomiędzy przewodem PEN, a wszystkimi instalacjami wykonanymi z materiałów przewodzących prąd, znajdującymi się w mieszkaniu (woda, CO, instalacja antenowa itp.).

  Musisz też wiedzieć, że żadna ochrona przeciwprzepięciowa nie zapewnia 100% skuteczności, a już napewno nie chroni przed uderzeniem pioruna bezpośrednio w tę instalację w bloku.
  Jednak znaczna większość przepięć nie jest spowodowana bezpośrednim uderzeniem pioruna w instalację czy to odbiorczą czy też instalację energetyczną dostawcy. Większość przepięć spowodowana jest tzw. impulsem elektomagnetycznym (EMP), który powoduje wyindukowanie się przepięć bezpośrednio w instalacjach. Zatem dla zwiększenia ochrony, poza ochronnikami zamontowanymi w rozdzielnicy, warto jest stosować ochronniki klasy C także bezpośrednio przy urządzeniach wrażliwych na przepięcia.

  Poprawka: przy urządzeniach oczywiście klasy D.
  Klasa C lub B + C w rozdzielnicy.
 • Specjalista elektryk
  Przy urządzeniach raczej klasa D, w rozdzielnicy w bloku najprawdopodobniej wystarczy C.
 • Specjalista - systemy grzewcze
  michcio napisał:
  Przy urządzeniach raczej klasa D, w rozdzielnicy w bloku najprawdopodobniej wystarczy C.


  Słuszna uwaga.
  Przepraszam, miałem na myśli D.
 • Poziom 10  
  Witam dziękuję za odpowiedzi
  Kolego Plumpi
  Czyli jesli mam układ TT czyli przewody L i N to muszę sobie dodać przewód PE tylko gdzie go uziemić ? Chyba nie można podłączyć do rur bądź kaloryfera ;)

  A jeśli by to była instalacja TN to jeśli wsadzę zabezpieczenie miedzy przewody L i PEN to czy nie nastąpi zwarcie? bo np żarówkę tez się wpina miedzy L i PEN żeby świeciła.

  Pozdrawiam i czekam na odpowiedzi ;)
 • Użytkownik usunął konto  
 • Specjalista - systemy grzewcze
  Melonson napisał:
  Witam dziękuję za odpowiedzi
  Kolego Plumpi
  Czyli jesli mam układ TT czyli przewody L i N to muszę sobie dodać przewód PE tylko gdzie go uziemić ? Chyba nie można podłączyć do rur bądź kaloryfera ;)


  Zgodnie z obowiązującymi normami nie można, ale w starszym budownictwie było to często praktykowane. Tyle, że wtedy wodociągi nie doprowadzały wody do budynków rurami plastikowymi. Obecnie rury wodne są wymieniane na plastikowe i jakość połączeń z ziemią jest mocno pogorszona.
  Dlatego też rur nie powinno się traktować jako uziemienia, ale powinny być połączone z uziemionym PE, które wyprowadzisz. To są tzw. połączenia wyrównawcze miejscowe.
  W przypadku wykonania uziomu i poprowadzenia przewodu PE, należy wykonać dodatkowo połączenia wyrównawcze główne, obejmujące wszystkie instalacje.
  Muszę Cię jednak przestraszyć - jest to dość poważna inwestycja, wymagająca modernizacji całego pionu i wykonania GSW.
  Układ TT jest raczej małoprawdopodoby, ale nie można jednoznacznie powiedzieć o fantazjowaniu o TT czy ruszaniu głową, bo od samego "ruszania głową" TT nie zamieni się w TN.
  Trzeba się upewnić w zakładzie energetycznym lub u administratora budynku.

  Melonson napisał:

  A jeśli by to była instalacja TN to jeśli wsadzę zabezpieczenie miedzy przewody L i PEN to czy nie nastąpi zwarcie? bo np żarówkę tez się wpina miedzy L i PEN żeby świeciła.


  Właśnie o to chodzi, żeby ochronnik zrobił zwarcie, bo do tego on służy :)
  Robi to zwarcie dopiero kiedy napięcie pojawiające się pomiędzy L i PEN przekroczy tzw. napięcie przebicia, którego wartości są różne dla różnych klas ochronników i tak:

  Klasa B - ok. 4kV
  Klasa C - ok. 1kV
  Klasa D - zazwyczaj 275V
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 10  
  Koledzy nie kłóćcie się
  dziękuję za informacje jakie piszecie

  Plumpi tak właśnie myślałem ze będzie zwarcie na warystorze po przekroczeniu napięcia.

  Bronku czytałem wcześniej twoje posty w innych tematach.
  Budynek jest z marca 1983r. Do mieszkania wchodzi przewód dwu żyłowy aluminiowy cały czarny. Natomiast instalacja wewnątrz mieszkania oryginalnie zrobiona jest na miedzianych przewodach. niestety do łazienki wchodzą dwa przewody i do kuchni tez, jedynie przewód zerowy (lub jak teraz sadzimy PEN) zmostkowany jest z bolcem w kontaktach w tych pomieszczeniach.
  Czyli Twoim zdaniem Bronku jest to instalacja TN-C czyli taka w ktorej jest przewód L i PEN ? Czyli miedzy te przewody mogę wpiąć przeciwprzepięciowy ochronnik.
  Chce go wpiąć bo go mam przy okazji i dodatkowo jakieś 5-10 metrów od budynku jest transformator, jak walnie w trafo to poleci do mieszkań dlatego chciałem zabezpieczyć.

  Pozdrawiam
  Marek
 • Użytkownik usunął konto  
 • Specjalista - systemy grzewcze
  Bronek22 napisał:
  Nie masz szans zapięcia uziomu na budynku. Nawet uziomu znikąd nie wykombinujesz.


  Totalna bzdura.
 • Użytkownik usunął konto  
 • Specjalista - systemy grzewcze
  Bronek22 napisał:
  Plumpi napisał:
  Bronek22 napisał:
  Nie masz szans zapięcia uziomu na budynku. Nawet uziomu znikąd nie wykombinujesz.

  Totalna bzdura.
  Napisz mu mądralo gdzie ma kopać na podwórku. Może rozkopać klomb z kwiatkami ? Każdy przewód wychodzący z GSU to PE.


  Skąd u Ciebie taka pewność, że nie ma GSU?
  Wszak twierdzisz, że napewno jest to TN-C.
  Skąd i ta pewność?

  Widzisz ja nie opieram się tylko i wyłącznie na swoich domysłach, ale zdarzyło mi się robić przy instalacji w kilku starych i nowych domkach jedno i wielorodzinnych, gdzie wyraźnie ZE określił układ sieci jako TT i w tych budynkach były zrobione starego typu układy "uziemienia" lub TT.

  Oczywiście przyznaję Ci rację, że większe prawdopodobieństwo jest, iż raczej będzie to TN-C, ale nie dam za to głowy.
  Twierdzę, że należy się najpierw upewnić, bo układ ochrony przepięciowej będzie musiał być wykonany inaczej w układzie TT niż w układzie TN-C.

  Na ochronę w stacji trafo, wykonaną przez ZE także zbyt przedwcześnie liczysz, bo nawet nie zapytałeś czy do budynku doprowadzone jest zasilanie kablem ziemnym czy też linią napowietrzną.
  O ile w przypadku kabla ziemnego jest on znikomo narażony na przepięcia EMP o tyle w przypadku linii napowietrznych bardzo często indukują się przepięcia EMP przy nawet odległych wyładowanich atmosferycznych.
  Ponadto zapominasz też o rozległych instalacjach w budynku, które działają jak antena, wychwytując EMP.

  Podsumowanie:
  Jeżeli nawet kolega Melonson wykona układ ochrony przeciwprzepięciowej dla TT to będzie on skuteczny także i dla sieci TN-C.
  Tworzenie wysp TT w TN nie jest błędem o ile oczywiście oporność uziemienia zapewnia samoczynne wyłączenie zasilania, choć najrozsądniej jest się jednak opierać na podstawowej zasadzie ochrony przeciwporażeniowej i przeciwprzepięciowej jaka jest w układzie TN-C, czyli na pętli zwarcia obwodu L-PEN, bo zapewnia większą skuteczność i pewność zadziałania niż pętla doziemienia w układzie TT.

  Oczywiście tworzenie wyspy TT w TN-C w blokowisku jest prawie nierealne.

  Jeżeli kolega Melonson wykona układ ochrony przeciwprzepięciowej dla TN-C to w przypadku sieci TT na niewiele się ona zda, bo przepięcia i tak będą się pojawiały na odbiornikach i będą je niszczyły prawie tak samo jak by nie było tych ochronników, zwłaszcza te odbiorniki, które dodatkowo są podłączone do innych instalacji (rury wodociągowe, rury CO, instalacje antenowe), stwarzając dodatkowo zagrożenie porażeniem w chwili pojawienia się przepięcia.

  Jeżeli wykona ochronę przeciwprzepieciową dla TT i się okaże, że jednak sieć zasilająca to TN-C lub kiedyś to TT zostanie przerobiony na TN-C to przerobienie układu ochrony przeciwprzepięciowej wykonanej dla TT na ochronę przeciwprzepięciową dla TN-C jest bajecznie proste i polega tylko i wyłącznie na wykonaniu połączenia pomiędzy PEN, a utworzonym uziemionym PE. Do chwili przerobienia ochrony przeciwprzepięciowej będzie ona tak samo skuteczna dla TT jak i TN-C.
  Zatem jeżeli jesteśmy niepewni co do typu sieci to rozsądniejszym będzie wykonanie ochrony przeciwprzepięciowej zgodnej z TT.
  Oczywiście nie namawiam do takiego czy innego rozwiązania.
  Namawiam natomiast do tego, żeby najpierw się wszystkiego dowiedzieć o tej instalacji oraz sieci, która ją zasila i od tego należy zacząć doradzanie.
  Jak kolega Melonson już będzie wiedział z jakim układem sieci zasilającej i instalacji mamy do czynienia to dopiero wtedy możemy zacząć doradzać konkretne rozwiązania.

  Proszę Cię także, abyś nie pisał błędnych stwierdzeń:
  Bronek22 napisał:

  Nie masz szans zapięcia uziomu na budynku.
  Nawet uziomu znikąd nie wykombinujesz.
 • Moderator
  Melonson napisał:
  Witam !
  Chciałem zabezpieczyć instalacje i urządzenia w mieszkaniu przed piorunem.
  Instalacja jest w bloku z roku 1983 do mieszkania wchodzą tylko 2 przewody - fazowy L1 i zerowy 0 (?) nie wiem właśnie jak go traktować jako neutralny N chyba ?
  obok bloku jest transformator (trafostacja 400v)


  Niczego poza swoim mieszkaniem robić nie możesz. Nie wiadomo gdzie jest Twoje mieszkanie, ale nawet jeśli jest na parterze nad GSU, to i tak nie masz prawa tam się podłączyć bez zgody administratora budynku, a on przed wyrażeniem takiej zgody musi uprzednio wykonać projekt techniczny.
  O dywagacjach Kolegów, udzielających Ci zachęcających rad, lepiej zapomnij.
  Z wyjątkiem tych, które dotyczą obrębu Twojego mieszkania.

  Plumpi napisał:

  Proszę Cię także, abyś nie pisał błędnych stwierdzeń:
  Bronek22 napisał:

  Nie masz szans zapięcia uziomu na budynku.
  Nawet uziomu znikąd nie wykombinujesz.


  Technicznie - być może. Praktycznie - nie ma na to szans.
  Temat zamykam, bo bicie piany mija się z sensem.