Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Subwoofer, pomóżcie przy wyborze głośnika...

kiepol 06 Lut 2005 22:34 1505 12
  • #1 06 Lut 2005 22:34
    kiepol
    Poziom 16  

Wiem, że takich tematów jest tu dużo, ale chciałem, aby mój problem został rozpatrzony przez profesjonalistów. Jestem początkującym (ale z ambicjami :P) w tym teamcie. Bardzo dużo czytam na różnych forach, dowiaduje się ciekawych rzeczy i... i tu właśnie jest proble, bo zastanawiam się jaki głośnik wybrać do s.woofera, który miałby pracować w warunkach domowych. Rozważam trzy, następujące: Alphard CW1002C (czytałem wiele pochlebnych opini na jego temat - również tu na forum), STX 27-150-8-SS (ze względu na niski fs ~ 22 Hz) i Tesle ARN-312 (wykorzystana w projekcie mdcs). Problem wyboru głośnika pogłębiał się z każdym przeczytanym artykułem i dlatego zwracam się do was. Wziął bym od razu GDNa (mam zbudowane podłogówki na przetwornikach stx'a - konstrukcja DIY :D:D:D, i jestem z nich zadowolony), ale czytając dowiedziałem się o dwóch pozostałych przetwornikach. Na początku odrzuciłem na wstępie Alpharda, bo raz się już na tej firmie przejechałem (na LW1000 - shit !), ale wyczytałem że w obudowie 40L zamknięta gra fajniutko i nawet z impulsem jest ok. Tesle z kolei wziąłem pod uwagę, ze względu na gotowy projekt mdcs'a, który wydaje mi się być przyzwoity.

Nie zależy mi specjalnie na litrarzu obudowy, chodzi mi raczej o miękki i nisko schodzący bas (moje pierwsze wrażenie na temat stx'ów w moich podlogówkach było bardzo pozytywne, nie spodziewałem się aż tak miękkiego basu z tak małych głośników - 2xGDN 14-50-4-SS, w porównaniu do LW1000 miodzio ;])

Proszę o pomoc i wybaczcie długość posta ;];];]

0 12
  • #2 06 Lut 2005 23:10
    piórko
    Poziom 30  

No to masz problem... I, jak mi sie wydaje bedziesz musiał rozwiązać go sam, bo posypią się odpowiedzi typu: Alphard? - zapomnij, weź Tonsila; STX? - to g...., zrób na Boshmannie;Tesla? - nieee, tylko Focal, itp.
    Tak jest w każdym tego rodzaju poście.
    Po co to napisałem?
    Po to, żeby uświadomić, że gdyby wiadomo było który głośnik jest najlepszy (w danym przedziale ceny) to innych by już nie było. A tak są.
    I sam musisz wybrać najlepszy dla siebie.
    .............................
    Przepraszam, chyba wystraszyłem userów swoim tekstem. Nie było to moim zamiarem, więc proszę i zachęcam do udzielania odpowiedzi.

0
  • #3 08 Lut 2005 18:18
    Tomekmały
    Poziom 17  

Ja mam pytanie: jaka kwte bys na niego przeznaczyl?? Bo jak bys troszke doplacil to bym Ci cos polecil ;) <jedna z firm wspomnianych przez pióro> :D

0
  • #4 09 Lut 2005 03:16
    Tremolo
    Poziom 43  

Po pierwsze to nie ma sensu szukać jak najniższych częstotliwości, trzeba dla siebie wybrać cos pomiedzy dość sporą skutecznością niskim pasmem i małym impulsem. Głośnikiem 90dB przy 45 Hz i małym impulsie zrobisz więcej niż innym o skuteczności 83 dB i 27 Hz i impulsie 10 razy dłuższym gdyz w ten drugi bedziesz musiał wepchnąć 4 razy więcej mocy by go wogule ruszyło w porównaniu do skuteczności pierwszego.

Wszystko zależy tylko od Ciebie. Takie posty niczego nam nie powiedzą tylko będa Ci rozszerzać coraz to bardziej krag zainteresowń i w końcu nic nie zrobisz. postowi Twojemu jak 75% postów z tego działu brak głównego wiążącego parametru jaki wymyslono wiele wieków temu - a mianowicie ceny. Nie powiedziałeś ile masz forsy przeznaczonej.

Jeśli nie podajesz ceny to w domyśle jak dla mnie poszukujesz głośnika o dowolnej cenie w poszukiwaniu najlepszego brzmienia. W takim razie jakbym był złośliwy zaproponowałbym Ci kolumne 4-drożną gotową Tannoy Kingdom na 45 cm głośniku... 16 Hz (-3dB) ... http://www.maxaudio.pl/sklep/artykul/id/108

0
  • #5 09 Lut 2005 17:43
    kiepol
    Poziom 16  

Jeżeli chodzi o kasiorkę, to mógłbym przeznaczyć na sam głośnik gdzieś do 250-300 PLN... A jeżeli chodzi o wybór głośnika, to faktycznie tak jest im więcej się dowiaduje, czytam, studiuje artykuły, tym trudniej mi coś wybrać :/. A tak troszkę odbiegając od tematu, to co myślicie o kolumnach stx'a takich jak np.: z-7, z-6, c-6, c-7 (nie podam niestety gotowych linków do podstron, bo coś mi ich stronka nie trybi :/) Z góry dzięki za odp... :]

0
  • #6 09 Lut 2005 18:38
    dj_zibi
    Poziom 18  

a co myslicie nad tym głosnikiem ja proponował bym ten:

M30WO-49-08 VIFA

Lub reveland tw3000

Powiecie iż dziwne porównanie tak ale inna cena. Co lepsze w stosunku do ceny?

0
  • #7 09 Lut 2005 22:35
    tony_tr
    Poziom 22  

A może Hertz Es250? Hmm?

0
  • #8 10 Lut 2005 11:10
    Banasiewicz02
    Poziom 31  

Wiem! GDN 20/80/2 8 OHM tonsila? może być? jego cena 146 zł...on zapewni ci miły przyjemny nisko schodzący basik i wystarczającą moc.

0
  • #9 10 Lut 2005 15:41
    kiepol
    Poziom 16  

Hmmm Tonsil :D Zbudowałem sub z kolegą na dwóch takich głośnikach pracujących w przeciwfazie (tandem) no i całkiem przyjemnie to działało :] Nie brałem go pod uwage :/ Jeżeli chodzi o GDN'y Tonsila, to mają jedną zasadniczą wadę: górne zawieszenie piankowe :/ Bardzo szybko się wykrusza... Mam w domciu estradówki na GDN 25/80/3 i niestety, ale połowa z tych głośników (a jest ich 8 w 2 kolumnach :D:D:D) nie nadaje się do użycia właśnie ze względu na gorne zawieszenie (myślałem rzeby odrestaurować, ale jakoś mi się nie pali :P)... Więc jeżeli chodzi o Tonsile... hmmm... rozważyć można :D A co do ceny, to u mnie w mieście jest troszkę taniej, kilka groszy :D

0
  • #10 10 Lut 2005 18:25
    Tomekmały
    Poziom 17  

I tu sie drogi panie kolego mylisz, bo wspomniany przez Banasiewicza tonsilowski GDN 20/80/2 jest glosnikiem o gumowym zawieszeniu i sam mialem Ci go polecic, a i jego cena jest przystepna.

0
  • #11 10 Lut 2005 18:39
    kiepol
    Poziom 16  

"Szanowny panie kolego" :D:D:D:D:D:D (Dzięki :P) Jeżeli chodzi o te GDN'y 20/... to faktycznie te, których używaliśmy w subie kolegi były z zawieszeniem gumowym, ale te dostępne u mnie w sklepie są z piankowym (pewnie dlatego są taniej :D) Słyszałem (czytałem - też) wiele pozytywnych opini na temat tego głośnika, wielu twierdzi, że to najlepsze głośniki, jakie tonsil wyprodukował (jeżeli chodzi o tony niskie) i tak sobie myśle, że w sumie to chyba najlepsze wyjście... Jeżeli można, to chciałbym poprosić o jakieś projekty związane z tym głośnikiem, porady co do skrzyni, w jakiej ten głośnik, według was "zachowuje się" najlepeij. Mógłbym zbudować jeszcze jeden tandem na dwóch takich przetwornikach, ale po co powtarzać kolege z bloku ? :]

0
  • #13 10 Lut 2005 21:54
    tony_tr
    Poziom 22  

A może by tak 12br70, to jest śmieszne zdecyduj sie jaki głośnik chcesz sobie kupić, przecież wiadome jest że każdy ma inne zdanie. Weź chłopie poszukaj w necie wybież co ci pasuje i dopiero wdedy podaj na forum czy głośnik jest dobry, ale i wtedy ZAWSZE z jakichś stron pojawią sie sprzeciwy. To co ja mam do zaoferowania to Herrtz Es250 oraz Beyma 12br70. Wkońcu tu jestesmy żeby pomagać :P

0
  Szukaj w 5mln produktów