Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Automat na laboratoria - układ sterowania bramką wejściową

maroo14 16 Dec 2012 15:18 1083 1
    maroo14
    Level 1  
    Witam,

Mam następujący problem. Na laboratoriach z wstępu do automatyki dostaliśmy do zbudowania automat realizujący zadania bramki(np. takiej na stadionie, przykładasz kartę/naciskasz guzik i możesz przejść). Prowadzący powiedział na początku, że można to wykonać na 3 stanach po czym na koniec zajęć stwierdził, że jednak się nie da. Powiedział również coś takiego, że mamy mieć 4 wejścia(2 przyciski do wejścia i wyjścia oraz 2 sensory sprawdzające, czy bramka została domknięta do końca). Dodam tylko, że prowadzący wymyślił, że przyciski mają być w stylu kołyskowych(chodzi mi o to, że ma pamiętać czy została podana "1" czy "0" dopóki nie wciśniemy przycisku raz jeszcze). Wspomniał też, że mamy w jakiś sposób zerować sensory(I3 oraz I4) w momencie dotknięcia bramki. W załączniku przesyłam to co wymyśliliśmy z kumplem na zajęciach tylko jest to źle z tego co mówił prowadzący(zrobiliśmy to na przyciskach, które podają "1" tylko w momencie kiedy są wciśnięte)...

Automat na laboratoria - układ sterowania bramką wejściową
    Paweł Es.
    VIP Meritorious for electroda.pl
    No to w stanie statycznym możesz mieć na przyciskach do otwierania 4 możliwe stany:

P1_P0
    0__0
    1__0
    1__1
    0__1

układ musi wykryć zmianę stanu na wejściach P1_P0, wykonać powierzone zadanie z uwzględnieniem stanu sensorów i po wykonaniu zadania zapamiętać nowy stan P1_P0 jako wyjściowy do kolejnego wykrycia zmiany stanu.