Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Uruchomienie zegara na ATmega8

python_krk 16 Gru 2012 15:22 1305 4
  • #1 16 Gru 2012 15:22
    python_krk
    Poziom 9  

Witam, na początku muszę powiedzieć iż elektroniką zajmuję się hobbystycznie i od jakiegoś czasu walczę z mikro kontrolerami z większym lub mniejszymi lub większymi sukcesami. Obecnie zbudowałem zegar na płytce stykowej taki jak tu. No i mam identyczny problem jak kolega łuki_mar44 - możliwość zmiany sposobu wyświetlania działa, brak możliwości ustawienia minut oraz godzin a wyświetlacz pokazuje same zera. Atmega8 która jest zastosowana działała z powodzeniem w innych projektach, fusy przywrócone do standardowych wg avrdude, a kwarc 3,2768. Ponoć rozwiązaniem była wymiana atmegi i kwarcu na nowy - z tym że ciekawi mnie czemu to się tak dzieje i czy nie da się tego zrobić by działało na tym kontrolerze.
    Pozdrawiam i czekam na wskazówki.
    Tytuł poprawiono.
    LordBlick

0 4
  • #2 17 Gru 2012 07:34
    Marek Nawrocki
    Poziom 25  

Witam !!
    Przeglądając projekt tego zegarka tylko jedno przychodzi mi do głowy ,w poscie autora wszystkim którzy go wykonali działa , także wydaje mi się ze to wina rezonatora kwarcowego. Nie wiem jaki kolega dał ale powinien być 32,768KHz.
    Co prawda autor pisze żeby nie zmieniać fusbitów , ale mi się wydaje że trzeba przestawić atmęge na zewnętrzny rezonator.
    Pozdrawiam !!

0
  • #3 17 Gru 2012 09:35
    python_krk
    Poziom 9  

Podjadę dziś i kupię kwarc - w sumie drugi i zobaczę co będzie się działo. Swoją drogą jest jakaś różnica między kwarcem 3.2768 a kwarcem zegarkowym?

0
  • #4 17 Gru 2012 13:29
    WOBI
    Poziom 19  

Cytat:
    Swoją drogą jest jakaś różnica między kwarcem 3.2768 a kwarcem zegarkowym?

Tak to jest jak się nie zwraca uwagi na to co jest w opisie jednostek kwarcu.
    To dwa różne kwarce, to że mają identyczne cyfry to nie świadczy że sa takie same. Zastanów się czy 3MHz (Mega Herce) to to samo co 32kHz (kilo Herce)?

Zegarkowy to 32,768 kHz a ten drugi to 3,2768MHz.

Projekt zegara o którym piszesz jest na kwarcu tzw "zegarkowym" 32kHz a do tego musisz ustawić fuse bity w ATmega8 na oscylator Low zewnętrzny. Pamietaj!

0
  • #5 17 Gru 2012 14:41
    python_krk
    Poziom 9  

Dokładnie w tym był problem - kupiłem kwarc zegarkowy 32 khz i ruszyło odrazu. Z tym że nie zmieniłem fusebitów i jak narazie działa - czy będzie trzeba zmieniać zobaczymy w trakcie. No i oczywiście dzięki wszystkim za odpowiedzi;)

0