Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

kupno stacji elwik-kilka pytań z tym związanych

piotrasta 16 Dec 2012 15:43 3984 20
    piotrasta
    Level 12  
    Witajcie jestem zdecydowany na kupno elwika rt-24 lecz nie jestem pewien co do kilku spraw.
    1. Mocy owej stacji ma 60W czy 80W (ponieważ strona producenta podaje obie te wartości)?
    2. Dostane jakiś grot w zestawie?
    3. Czy ze strony elwika mogę zamówić (jako zwykły człowiek)?
    4. Czy są jakieś zamienniki grotów ponieważ cena i dostępność mnie trochę przeraża.
    piotrasta
    Level 12  
    Jak widać obie są w tej samej cenie brać tę mocniejszą?
    tomiok
    Level 33  
    Zależy do czego masz to stosować.
    Ale ja bym wziął tą mocniejszą, większa moc się przyda przy dużych polach lutowniczych.

P.S. Warto się skontaktować przed zakupem i ponegocjować, można czasami ciutkę utargować ;)
    piotrasta
    Level 12  
    Quote:
    Ale ja bym wziął tą mocniejszą,

i właśnie do tej mocniejszej jestem bardziej przekonany
    Quote:
    zależy do czego masz to stosować.

ogólnie do wszystkiego (prócz SMT którego nie wykluczam w przyszłości).
    piotrasta
    Level 12  
    no to wersję już mamy załatwioną. nie wiesz może czy są zamienniki grotów jakieś (chodzi o szerszą dostępność)? A o resztę dopytam się emaila
    gryzzly
    Level 22  
    Jak koledzy piszą...
    Ale i tak jak sobie upatrzysz/wypróbujesz, to będziesz pewnie używał tylko ze 2-3 typy grota ;)
    piotrasta
    Level 12  
    Dobrze jestem w trakcie zamówienie ze strony elwik.com.pl (nie wiem czy można podawać adresy jeśli nie to proszę o nieusuwanie całego posta) stacji RT-24 i do tego dodatkowo 2 groty. Moje zapytanie właśnie się tyczy owych grotów jak o nie dbać, ponieważ nie chciał bym by były do wyrzucenia po krótkim czasie. To co znalazłem że nie należy ich przesadnie czyścić tj. nie używać żadnego papieru ściernego itp. ponieważ może to uszkodzić powierzchnię ochronną grota. Znalazłem również (na forum) to by po każdym lutowaniu pozostawała cienka warstwa cyny na grocie (czy to prawda?). Jak jeszcze można o nie dbać oraz konserwować je.
    gryzzly
    Level 22  
    Proponuję przeczytać artykuł:
    http://www.elportal.pl/pdf/2003/edw_2003_10_s22.pdf
    Ja polecam (i stosuję) metodę:
    Włączam stację,
    po osiągnięciu temperatury,
    czyszczę ze starego lutowia,
    Pobielam na nowo,
    Po skończeniu lutowania,
    przed odłożeniem kolby i wyłączeniem stacji - również czyszczę i pobielam grot.
    Tomasz.W
    Level 35  
    Witam.
    Same lutownice Elwika są po prostu nie do zajechania. Od ponad 10 lat mam wersję Lert-24-60, pracowała po 12 godzin na dobę, dzień po dniu. Obecnie już nie używana, lecz pozostała jako zapasowa. Ale żeby nie było zbyt słodko, oryginalne groty Elwika to (delikatnie mówiąc) kicha kompletna. Grot jest złożony z dwóch części, są one jakoś zaciskane. Po jakimś czasie, pod wpływem temperatury, te dwie części zwyczajnie się rozłażą, efektem czego jest konieczność zakupu nowego grotu. Następny mankament grotów to zbyt ciasne spasowanie z grzałką, do zdjęcia grotu z grzałki musiałem używać dość sporej siły oraz.....imadełka.
    piotrasta
    Level 12  
    Witajcie jest tu na forum ktoś oprócz tangu (?) z elwika? Ponieważ jak z nimi pisałem było wszystko fajnie lecz jak złożyłem zamówienie i czekam na jakąkolwiek odpowiedź. Rozumiem że to końcówka 2012 i można mieć wolne ale to już 2 tydzień 2013. Ja tylko chciałbym się dowiedzieć co jest i ile muszę czekać na realizację zamówienia.

Quote:
    Następny mankament grotów to zbyt ciasne spasowanie z grzałką, do zdjęcia grotu z grzałki musiałem używać dość sporej siły oraz.....imadełka.
    rozumiem że takie problemy dzieją się po pewnym czasie użytkowania (temperatura i rozlezienie się grota?
    Tomasz.W
    Level 35  
    Rozłażą się po pewnym czasie pod wpływem temperatury.
    Natomiast ciasne spasowanie występuje już na nowych grotach.
    piotrasta
    Level 12  
    jak już zrealizuję zamówienie to obejrzę co, jak, i gdzie i będzie się najwyrzej grot przerabiało (no chyba że jest jakaś ochronna warstwa na tej części grota)
    piotrasta
    Level 12  
    już nie trzeba stacja powinna być u mnie w przyszłym tygodniu
    piotrasta
    Level 12  
    Dobra stacja dopiero dzisiaj trafiła do mnie i muszę powiedzieć że problemu jakiegoś szczególnego nie widzę odnośnie grotów, i tego by nie chciały zejść ale zobaczy się jak to będzie później (mam nadzieję że się nic nie zmieni). co do samej stacji lutuje się nią przyjemnie, nagrzewa się bardzo szybko (no w końcu to 80w. jedyny problem jaki zaobserwowałem \(może mam za słabego skilla) to kłopot z pracą z plecionką (musiałem użyć starej transformatorówki (i tak chyba zostanie).
    Mam jeszcze do was takie pytanie jak to jest z tą gąbką wiem że to jest specjalna (wyczytałem gdzieś że to wiskoza) lecz po zwilżeniu jej mam takie jak by była czymś nasączona jeszcze (jakiś płyn krem) czy to moje tylko wrażenie i wiskoza się tak zachowuje czy jest to czymś nasączone?
    piotrasta
    Level 12  
    Mam jeszcze pytanie na temat użytkowania stacji czy nie należy grzałki/wnętrza grota pokryć pastą termoprzewodzącą? Co prawda uniemożliwi uziemienia/ wyrównanie potencjałów grot układ lutowany (ale na razie nie mam potrzeby by to robić).
    zdzisiek1979
    Level 38  
    Odświeżę kotleta by wkurzyć Magdę.G. :D nie na poważnie teraz.
    Wypracowałem gotówkę na stacje Elwik RT-24 80W i mam tu pytanie bo to analogowa jest. Nastawa temperatury ma duży rozrzut temperatury czy w miarę jest OK i zero stresów, trzeba ją kalibrować co jakiś czas i czy w ogóle da się skalibrować?
    Jest jedno co mi w niej się nie podoba i przeszkadza a mianowicie to że na stacji jest domontowany uchwyt na lutownicę da się to zdemontować bezproblemowo? czy trzeba ingerować do wnętrza?

Jak wygląda sprawa grotów? Piszecie że jest z dwóch części składany i czasem się zluzuje wpasowanie. Jak jest z trwałością ile średnio wytrzymuje grot?
    Patrząc na mocowanie grotu to jest podobne rozwiązanie u ERSY grot i dociągnięcie sprężynką. Czy ktoś próbował z dopasowaniem grotów innych producentów?
    Tak patrzę ale chyba jeszcze Elwik nie dorobił się mini fali?
    Zastosowanie hobbistyczne ale szukam na lata lutownice by zawsze była jak trzeba do wszystkiego co trza polutować.
    Rozważałem kupno używanej ERSY z cyfrowym sterowaniem ale nierobie płyt głównych to chyba nie trzeba takich cudów. Myślałem tez nad chinolem xytronikiem ale wole polskie polskie = dobre :D
    A dodam jeszcze jedno ważne pytanie przewód między kolbą a stacją jest mile elastyczny czy sztywny twardy?
    piotrasta
    Level 12  
    Po ponad roku użytkowania (oczywiście hobbystycznie) mogę coś pomóc.

Przewód elastyczny jest miękki
    Z tego co mi wiadomo minifala była lecz już jej nie ma i raczej nie będzie. Można zamówić różnego rodzaju groty u pana "Grot 7" Maciej Żubr Duchnicka 3 01-796 Warszawa tel. 22 560 25 75.
    Trwałość grotów zależna od użytkowania mi prócz jednego zajechanego na własne życzenie żyją.
    Co do stojaka na lutownicę to jest on przykręcony z góry przychodzi w kartonie obok stacji ;).
    co do kalibracji nie wiem nie otwierałem jej-plomby może jest jakaś możliwość ale nie czuję potrzeby i nie mam sprzętu by ten zabieg wykonać
    zdzisiek1979
    Level 38  
    OK dzięki za odzew.
    Tak jeszcze spytam obudowa się grzeje od transformatora?
    Robi wrażenie że do produktu się przyłożyli pracownicy czy byle tylko złożyć i w kartonik?
    Jaki grot jest na dzień dobry z nią? Jak z tym wpasowaniem jego ciężko schodzi ?
    Ile dali ci gwarancji bo nie mogę dojść czy 12 czy 24miesiące a u producenta nic nie znalazłem.
    Widziałem środek stacji i na płytce był potencjometr z tond pytanie o kalibrację.
    Zakładam że jesteś zadowolony z zakupu. Rączka mocno się nagrzewa?
    Trochę nudzę ale chciał bym w tym tygodniu ją już zamówić sobie.
    A istotne jeszcze pytanie bo coraz częściej stosuje się cynę bezołowiową daje radę z nią a raczej groty?
    zdzisiek1979
    Level 38  
    Już kupiłem wersje analogową. Taka mi styka ale mam dwa nurtujące pytania:
    Wersja analogowa i tu mam problem bo opis potencjometru nijak ma się do temperatury grota. Czy ten opis traktować z przymrużeniem oka a ustawiać na wyczucie?
    Dlaczego słyszę lekkie brzęczenie z kolby jak włącza się nagrzewanie jej ( LED świeci gdy grzeje się i wtedy słyszę brzęczenie LED gaśnie nie grzeje brak brzęczenia ) ?