Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Potencjometr a sprawa Polska

aftys6 16 Gru 2012 17:25 1401 10
  • #1 16 Gru 2012 17:25
    aftys6
    Poziom 19  

Witam. Szukając mądrego schematu w sieci natrafiłem na oznaczenie potecjometru 1M / B a obok opis że jest on liniowy.
    Pamiętając z lat dawnych że w mądrych książkach pisano że:
    A - char. liniowa
    B - char. Logarytmiczna
    C - char. wykładnicza.

Tymczasem w obecnych publikacjach czy opisach produktow na allegro spotykam opisy że potencjometr 1M / B jest liniowy lub logarytmiczny - w zależności od aukcji artykułu itd.
    Czy to jakieś rozbieżności między zasadami Polskimi - zachodnimi czy moze po prostu producenci podają jak im się podoba ??

• #2 16 Gru 2012 17:32
    Błażej
    VIP Zasłużony dla elektroda

Tak. Oznaczenie polskie, a "światowe" są odmienne.

• #3 16 Gru 2012 17:34
    vorlog
    Poziom 32  

Wiesz, czasem opisy w aukcji należy traktować z przymrużeniem oka.
    Sprzedawca czasem kwalifikuje się do handlu pietruszką, nie elektroniką, sam kilka razy musiałem pisać do takich pacjentów, by się upewnić czy facet wie, co rzeczywiście sprzedaje.
    V.

• #4 17 Gru 2012 08:41
    Artur k.
    Admin grupy audio

Cały świat robi - A logarytmiczny, B liniowy.

• #5 17 Gru 2012 18:06
    aftys6
    Poziom 19  

Czyli jeżeli zamówię potencjometr, po pomiarach okaże się że koleś pisał co innego niż sprzedawał to mogę domagać się zwrotu kasy ;)
    I weź tu bądź mądry człowieku i zmontuj coś wedle schematu ;)

• #6 17 Gru 2012 18:18
    Artur k.
    Admin grupy audio

Przesadzasz, ogólnie nie ma z tym problemu. Zwykle wiadomo co dany potencjometr ma robić i na tej podstawie wiadomo jaką powinien mieć charakterystykę.
    Wiadomo że np. do regulacji jasności nie użyjemy potencjometru logarytmicznego tylko liniowy, zaś liniowego nie użyjemy do regulacji głośności.
    Wierz mi, że nie ma z tym problemu. :)

• #7 17 Gru 2012 20:02
    Błażej
    VIP Zasłużony dla elektroda

Czyli nawet kilka potencjometrów zamawiasz pocztą? Jest tu jakaś oszczędność? Nie lepiej pójść do sklepu elektronicznego i na miejscu omówić i wybrać? Na pewno będą wiedzieć, co sprzedają. A jeśli jednak wysyłkowo, to kup w jakimś uznanym sklepie internetowym, a nie u przypadkowego sprzedawcy.

• #8 17 Gru 2012 20:54
    aftys6
    Poziom 19  

U mnie jest ten problem że muszę jechać po zaopatrzenie np do Lublina. Pracuję zazwyczaj do 17tej więc już wszystko zamknięte. Zostaje więc mi internet, a tu różnie bywa, miałem kiedyś ulubionego sprzedawcę co znal się na temacie. Zwinął branże bo miał zbyt dobry i drogi asortyment. Wczoraj oglądałem u kolesia potencjometry bournse, na jednej aukcji ma opis że B to log a na drugiej że liniowy ;) Wiec wiecie jak to jest.
    Nie chciałem marudzić ale poruszyć ten temat. Mamy kapitalizm, sklepów na pęczki a czasem nie da się jednego duperelka kupić ;)

• #9 17 Gru 2012 21:22
    vorlog
    Poziom 32  

W moim pueblo też nima konkretnego sklepu z elektroniką, najbliższy 20 km dalej, z chińszczyzną...
    Też zdarza mi się nawet drobiazgi kupować w necie, bo taniej wyjdzie przesyłka (z 7 zł) niż jazda autem plus czas.
    Nie lubię specjalnie reklamować kogokolwiek, ale sam najczęściej korzystam z oferty Lispola z Krakowa- towar na drugi dzień i solidna ekipa na sklepie.
    V.

• #10 17 Gru 2012 22:44
    Artur k.
    Admin grupy audio

aftys6 napisał:
    Wczoraj oglądałem u kolesia potencjometry bournse, na jednej aukcji ma opis że B to log a na drugiej że liniowy :wink: Wiec wiecie jak to jest.

Wystarczy wiedza, że wszyscy zagraniczni producenci oznaczają A - logarytmiczny, B - liniowy. To wiedza znana od bardzo dawna.
    Wiadomo zatem, że Bourns jako A sprzedaje potencjometry logarytmiczne.
    Dopiero byś się zdziwił jakbyś miał potencjometr oznaczony np. A10KX2.

• #11 17 Gru 2012 23:07
    vorlog
    Poziom 32  

Logarytmiczny 10k, podwójny- bez tragedii :)
    V.

Black Friday do -15%
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Ferguson