Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Budżetowy wzmacniacz lampowy x2

LemuRR 11 16 Gru 2012 21:32 23403 29
  • Budżetowy wzmacniacz lampowy x2

Od pewnego czasu po domu walały mi się najróżniejsze lampy elektronowe. Z czasem robiło się ich więcej i więcej. W pewnym momencie pudełko, pudełko po butach zostało dokładnie wypełnione lampami. Po przeglądnięciu okazało się, że mam kupę pentod w.cz, które nie nadają się do niczego, ale znalazły się w mieszance rodzynki. Niby wzmacniaczy na takich mało, ale postanowiłem wykorzystać to, co mam. Z jako takich to 6xEL86 1xECC83 1x E88CC. Dodatkowo znalazły się rdzenie oczkowe. Ze schematem trochę się nagimnastykowałem. Finalna wersja to ECC83, wzmacniacz napięciowy (zasilane z 300V). Odwracacz fazy E88CC (zasilany z 300V, napięcie między a i k nie przekracza 70V) A 4x EL86 końcówka pp (170V). Żarzenie osobne dla odwracacza i wzmacniacza napięciowego i osobne do EL86. Symetryzowane. Całość objęta lokalnym i Globalnym U.SZ. Trafa liczone Na Raa 3,5k nawijanie w 7 sekcjach. Zasilające, 2x 6,3V 1x100V 1x150V, moc ok. 200W (nie jestem w stanie dokładnie zmierzyć). Wszystkie wykonywałem samodzielnie.
    Chassis wykonany z alu 3mm otwory pod lampy wykonywane wiertłem piórowym. Obudowa traf, nierdzewka lustrzana i góra alu, front panel mosiądz. Boki wycinane ze sklejki 1,5cm pociągnięte impregnatem. Moc sinus przy 1KHz wynosi 18W.
    Przenoszenie ok. 30Hz, do 20KHz. Prostokąt niezniekształcony do 15KHz. Widać lekkie gasnące oscylacje (ok. 5-10mV). Złącza głośnikowe to zaciski od UM3a a wejściowe Din5. Jako wisienka na torcie, 2xEM84.
    Dodatkiem jest opóźnione załączanie anodowego (ok. 30-40s).

Budżetowy wzmacniacz lampowy x2 Budżetowy wzmacniacz lampowy x2 Budżetowy wzmacniacz lampowy x2

Całość kosztowała mnie ok. 50zł (blachy + kilka rezystorów, których nie miałem).

Zdjęcia na razie tylko 3 (padł aparat, poszedł do serwisu).

Fajne!
  • #2 17 Gru 2012 17:02
    szymon122
    Poziom 36  

Szkoda trochę, że to podświetlane kółko nie jest na środku (obstawiam na jakiś przycisk). Super wygląda, jak wg ciebie to gra? Jak naprawisz aparat to zrób zdjęcia środka i całości przy jakimś lepszym świetle.

• #3 17 Gru 2012 17:44
    LemuRR 11
    Poziom 26  

szymon122 napisał:
    Szkoda trochę, że to podświetlane kółko nie jest na środku (obstawiam na jakiś przycisk). Super wygląda, jak wg ciebie to gra? Jak naprawisz aparat to zrób zdjęcia środka i całości przy jakimś lepszym świetle.

To podświetlane kółko, to jest po prostu kontrolka. Taka neonówka, z dwoma okrągłymi elektrodami i soczewką. Podłączając do napięcia stałego, świeci tylko jedna elektroda, zewnętrzna lub wewnętrzna.

Gra to jak na moje ucho bardzo dobrze, zero przydźwięku. Niskie Ra lampy i trafa głośnikowe "na wyrost" sprawiają że może łupnąć potężnym niskim, wbrew opiniom, o słabym przenoszeniu od dołu lampowych.
    Góra jest wyraźnie bardziej przyjemna niż w tranzystorowym, mniej męczy.

• #4 17 Gru 2012 21:15
    1996arek
    Poziom 20  

Fajna konstrukcja. Również chciałbym zobaczyć wnętrze. Trochę ci śruby nierówno wyszły ale reszta ok. Co nim napędzasz?

• #5 17 Gru 2012 21:30
    LemuRR 11
    Poziom 26  

1996arek napisał:
    Fajna konstrukcja. Również chciałbym zobaczyć wnętrze. Trochę ci śruby nierówno wyszły ale reszta ok. Co nim napędzasz?

Nierówno, achh, zawsze znajdzie się mankament. I to zdenerwowanie, gdy wiertło zjeżdża z dobrze zapunktowanego miejsca.
    Napędza to 2x Altus75

• #6 17 Gru 2012 22:48
    artek8787
    Poziom 11  

Konstrukcja bardzo ciekawa.Ładnie wykonany wzmacniacz.Prosiłbym o załączenie schematu :)

• #7 03 Sty 2013 22:49
    bartosz789
    Poziom 30  

Ładna konstrukcja.
    Można prosić o schemat ?

• #8 04 Sty 2013 22:44
    LemuRR 11
    Poziom 26  

bartosz789 napisał:
    Ładna konstrukcja.
    Można prosić o schemat ?

Schemat to nic specjalnego. Zwykłe pp z kilkoma udziwnieniami (: i dostosowane do aktualnie posiadanych lamp.
    Aparat już mam, więc jutro zrobię zdjęcie i wrzucę schemat.

• #9 04 Mar 2013 20:38
    scalakmen
    Użytkownik obserwowany

Fajna konstrukcja. Ja aktualnie kończę SE na 6P6S + 6N2P.
    To jeszcze czekamy na zdjęcia ;)

• #10 04 Mar 2013 21:44
    krzem3
    Poziom 17  

Możesz zamieścić przebieg prostokąta przy 10kHz i 15kHz przy mocy 5W?

• #11 05 Mar 2013 11:18
    LemuRR 11
    Poziom 26  

Nie ma sprawy, w weekend zaprzęgnę oscyloskop i generator, i dokonamy pomiarów.
    Sam jestem ciekaw jak wyjdzie przy 5W, ostatnie pomiary były robione przy mocy wyjściowej 1W. Przy czym dużo lepiej wyglądało to dla obciążenia 8Ohm.
    Z jakim obciążeniem życzysz sobie pomiaru ? rezystancyjnym czy indukcyjnym ?

• #12 05 Mar 2013 14:09
    krzem3
    Poziom 17  

Najlepiej obciążyć miernikiem mocy z ustawieniem na 8 Ohm przy 5W.
    Przepraszam, że zawracam głowę, ale to tylko z czystej ciekawości.
    Kolor obudowy podobny do mojego wzmacniacza 4 X E34L na kanał.

krzem3

• #13 12 Kwi 2013 21:54
    LemuRR 11
    Poziom 26  

Przepraszam za tak długą nieobecność w temacie, ale mam strasznie napiętą sytuację.

Budżetowy wzmacniacz lampowy x2 Budżetowy wzmacniacz lampowy x2

Dodano po 19 [minuty]:

i filmik z działania.
    Napędza altusy 75
    Utwór taki a nie inny, chciałem zobaczyć jak jest z kick basem :)

Link

• #14 15 Kwi 2013 17:15
    KHE93
    Poziom 8  

Czy mógłbym również prosić o spis części jakich użyłeś do tego? Oczywiście nie chodzi mi o blachy itd. Jeśli Ci wygodniej to mogę podać meila bądź inny komunikator ;)

• #15 15 Kwi 2013 17:51
    LemuRR 11
    Poziom 26  

KHE93 napisał:
    Czy mógłbym również prosić o spis części jakich użyłeś do tego? Oczywiście nie chodzi mi o blachy itd. Jeśli Ci wygodniej to mogę podać meila bądź inny komunikator ;)

Ale kolego, wszystko masz podane jak na tacy na schemacie ideowym, wystarczy się przyjrzeć.

chyba że pytasz o coś innego ?

• #16 15 Kwi 2013 18:30
    KHE93
    Poziom 8  

Okej, mój błąd. Nie przyjrzałem się dokładnie. Niektóre dane nie są czytelne ale pod schematem ładnie rozpisałeś wszystko po kolei. Z mojej strony na chwile obecną to wszystko, jeśli będę potrzebował jeszcze jakiś wskazówek czy pomocy to będę się odzywał.
    Dzięki wielkie za pomoc!
    Oczywiście będę robił zdjęcia i filmy z mojej pracy nad tym wzmacniaczem którymi podzielę się na forum po skończeniu.
    Do usłyszenia!

• #17 15 Kwi 2013 18:34
    LemuRR 11
    Poziom 26  

KHE93 napisał:
    Okej, mój błąd. Nie przyjrzałem się dokładnie. Niektóre dane nie są czytelne ale pod schematem ładnie rozpisałeś wszystko po kolei. Z mojej strony na chwile obecną to wszystko, jeśli będę potrzebował jeszcze jakiś wskazówek czy pomocy to będę się odzywał.
    Dzięki wielkie za pomoc!
    Oczywiście będę robił zdjęcia i filmy z mojej pracy nad tym wzmacniaczem którymi podzielę się na forum po skończeniu.
    Do usłyszenia!

Dzięki za zainteresowanie :)
    tylko pamiętaj o podanych napięciach trafa, bo dla takiego są liczone punkty pracy.
    Można niby zrobić na zasilanie jednym napięciem, ale lepiej jest zasilać według mnie osobno.

W razie jakichkolwiek wątpliwości- pisz

• #18 17 Kwi 2013 11:52
    KHE93
    Poziom 8  

Jednak prosilbym o rozpiske czesci. Niby wszystko jest na schemacie, ale jest slaba jakosc skanu i napisane jest tez niewyraznie, a nie chcialbym zamawiac czegos po 7 razy. Moglbys pokazac mi jeszcze zdjecie trafo jak Ci wyszlo?

• #19 17 Kwi 2013 19:46
    LemuRR 11
    Poziom 26  

KHE93 napisał:
    Jednak prosilbym o rozpiske czesci. Niby wszystko jest na schemacie, ale jest slaba jakosc skanu i napisane jest tez niewyraznie, a nie chcialbym zamawiac czegos po 7 razy. Moglbys pokazac mi jeszcze zdjecie trafo jak Ci wyszlo?

Jutro wrzucę rozpiskę części dokładną.
    Trafo.... szczerze mówiąc nie chce mi się w tygodniu rozbierać wzmacniacza (:
    Ale w weekend wrzucę zdjęcie.

• #20 17 Kwi 2013 23:36
    KHE93
    Poziom 8  

Ok, co do zdjęcia trafo to mi się nie śpieszy aż tak ale jak by jutro była ta rozpiska to byłbym bardzo wdzięczny :)

Jakich rdzeni użyłeś do zrobienia trafo i jaka grubość drutu?

• #23 27 Kwi 2013 14:06
    KHE93
    Poziom 8  

Jakiej mocy masz rezystory? Bo z moich obliczeń wynika ze jest na nich duża moc.
    I co z tym zdjęciem trafo?

• #24 27 Kwi 2013 21:03
    LemuRR 11
    Poziom 26  

Powiedz które rezystory.

• #26 27 Kwi 2013 22:27
    LemuRR 11
    Poziom 26  

1,8k na anodowym -3W
    150R- 3W
    reszta to 0,6W

• #27 07 Maj 2013 11:35
    KHE93
    Poziom 8  

Ponawiam pytanie o zdjecie trafo i informacje jak to zrobiles, bo tylko z tym mam problem.

• #28 07 Maj 2013 16:05
    LemuRR 11
    Poziom 26  

Przepraszam za nieobecność, o nawijaniu traf jest dużo w sieci, i musisz sobie policzyć ilość zwojów dla danego rdzenia.

• #29 19 Sie 2013 00:35
    Dr.Zepsuj
    Poziom 20  

Tak nie do końca rozumiem sens stosowania sprzężenia zwrotnego we wzmacniaczu lampowym. To chyba po to by popsuć jego brzmienie? Tam jest transformator.....

• #30 19 Sie 2013 11:32
    LemuRR 11
    Poziom 26  

Dr.Zepsuj napisał:
    Tak nie do końca rozumiem sens stosowania sprzężenia zwrotnego we wzmacniaczu lampowym. To chyba po to by popsuć jego brzmienie? Tam jest transformator.....

Skutecznie zapobiega wzbudzaniu się- ogranicza wzmocnienie.

Black Friday do -15%
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Ferguson