Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przesył sygnałów video po skrętce bez transformatorów.Witam.

16 Gru 2012 23:26 2724 10
 • Poziom 23  
  Witam. Chciałbym zapytać, czy można by przesłać analogowe sygnały video PAL (dokładnie 3) oraz jeden sygnał audio poprzez nieekranowaną skrętkę, ale bez użycia transformatorów video takich jak ten. Do czego właściwie służą te transformatory? Jak są zbudowane? Chodzi mi o amatorski system monitoringu tak więc szkoda inwestować mi na takie transformatory. Poza tym one chyba nie prześlą mi sygnału audio, a mi na tym zależy. Czy mogę przesłać te sygnały skrętką bez dodatkowych urządzeń? Nie będzie zakłóceń? Dodam, że aktualnie mam taki przewód, czyli 4 żyły w jednym ekranie służącym za wspólną masę dla wszystkich sygnałów i co mnie zdziwiło obrazy z kamer "nakładają się" tzn. widać np. na kamerze 1 "duszki" z kamery 2. Czy jeżeli zamiast takiego przewodu zastosuję skrętkę bezpośrednio to nie będzie tych samych problemów?
 • Poziom 35  
  Sama skrętka nie zda egzaminu, transformatory musisz zastosować.
  Przewód który zastosowałeś posiada jeden ekran na wszystkie żyły i stąd te "duchy", musisz zastosować przewód który ma każdą żyłę osobno ekranowaną.
  Może i cena tych transformatorów jest dla ciebie duża ale nie warto odstawiać "amatorszczyzny".
 • Poziom 27  
  Pomiedzy przewodami występuje pojemność . I właśnie poprzez nią sygnały przenikają na sąsiednie przewody. Stąd właśnie te "duszki". Podobnie na przewodzie od audio bedziesz słyszał duże zakłócenia.
  By tego uniknąć musisz zastosować ekran na kazdy przewód, lub użyć transmisji różnicowej i właśnie taki transformator jak podałeś wyżej. Innego rozwiązania nie ma.
 • Poziom 23  
  Dziękuję za zainteresowanie. Czy mógłby mi ktoś wytłumaczyć do czego służą te transformatory? Tzn. konkretnie pod względem technicznym co one robią, oprócz separacji obwodów? Załóżmy, że kupię te transformatory do video, ale jak mam przesłać audio?
 • Specjalista - urządzenia lampowe
  splawik00 napisał:
  Czy mógłby mi ktoś wytłumaczyć do czego służą te transformatory? Tzn. konkretnie pod względem technicznym co one robią, oprócz separacji obwodów?


  Zmieniają niesymetryczny sygnał z kamery na symetryczny, do przesłania symetryczną linią jaką tworzy skretka.

  splawik00 napisał:
  Załóżmy, że kupię te transformatory do video, ale jak mam przesłać audio?


  Podobnie, tylko tu inny zakres częstotliwość występuje. Audio można spróbować przesłać bez użycia transformatora, tyle że poziom musi być odpowiednio wysoki i na wejściu linii przesyłowej zastosować wzmacniacz o małej impedancji wyjściowej.
 • Poziom 23  
  jdubowski napisał:
  Audio można spróbować przesłać bez użycia transformatora, tyle że poziom musi być odpowiednio wysoki i na wejściu linii przesyłowej zastosować wzmacniacz o małej impedancji wyjściowej.


  Jeżeli to ma duże znaczenie to długość skrętki wynosiłaby około 25m.

  A czy audio nie zakłóci mi video?
 • Specjalista - urządzenia lampowe
  splawik00 napisał:
  A czy audio nie zakłóci mi video?


  Jeśli w tym samym kablu będziesz transmitował to raczj może być odwrotnie - brum z synchronizacji będziesz słyszał w torze audio. Problem nie powinien wystąpić jeśli również dla audio będzie tor symetryczny z dopasowaniem transformatorowym.
 • Poziom 27  
  Możesz tez zmienić kolejność w układzie audio:
  Masz zapewne tak:
  Mikrofon, przedwzmacniacz, kabel, wzmacniacz mocy,głośnik.

  Jeśli chcesz aby nie było zakłóceń to zrób tak:

  Mikrofon, przedwzmacniacz, wzmacniacz mocy,kabel, głośnik.
 • Poziom 30  
  splawik00 napisał:
  Dziękuję za zainteresowanie. Czy mógłby mi ktoś wytłumaczyć do czego służą te transformatory? Tzn. konkretnie pod względem technicznym co one robią, oprócz separacji obwodów? Załóżmy, że kupię te transformatory do video, ale jak mam przesłać audio?

  Tzw. skrętka czyli dwa przewody odpowiednio ze sobą skręcone tworzą symetryczną prowadnicę falową. Czyli tor o ściśle określonej impedancji (chyba około 120Ω). Te transformatorki ma końcach toru służą do dopasowania falowego. Bez nich charakterystyka częstotliwościowa i fazowa nie będzie "płaska". Pojawią się również odbicia sygnału. Wszytko to w praktyce uniemożliwi przesyłanie sygnału wideo.

  W przypadku audio sytuacja jest w zasadzie identyczna. Użycie odpowiednich transformatorów symetryzujących na końcach w bardzo istotny sposób poprawia odporność na zakłócenia.
 • Poziom 28  
  Wykorzystaj dedykowane układy, n.p. AD8122