Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

brak podświetlenia zegarów, po podłączeniu radia w Alemrze n15

lukiwu 16 Gru 2012 23:30 1674 5
  • #1 16 Gru 2012 23:30
    lukiwu
    Poziom 8  

Witam, ostatnio zakupiłem do mojej Almery N15 radio marki Naviheaven model 2211. Radio wpierw nie chciało działać, więc pojechałem do znajomego elektryka, który powiedział iż kabel masy odchodzący jako osobny (brązowy) kabel przy kostce iso nie powoduje iż radio reaguje na zapłon, dlatego nie chce się włączać. Powiedział, że najlepszym sposobem będzie podłączenie tego brązowego kabla masy do pinu pod który podłączony jest pomarańczowy kabelek (pewnie od zasilania, ale nie jestem pewien, bo się nie znam) Radio zastartowało i działało. Po przyjeździe do domu postanowiłem zamontować ramkę do radia i spostrzegłem, że przestało działać podświetlenie zegarów (prędkościomierz itp.) przy zapalaniu świateł, co zawsze działało. Nie działa również podświetlenie przełączników klimatyzacji i pokrętła od ogrzewania. Co dziwne kontrolki takie jak brak benzyny(pomarańczowa kontrolka, zaciągnięcie hamulca ręcznego (czerwone P) i inne takie kontrolki działają, a w tym zegarek pokazujący godzinę). Światła przednie, tylnie i kierunkowskazy również działają, więc nie wiem w czym problem. Czy podłączenie masy pod ten pomarańczowy kabelek mogło spowodować spięcie, które zadziałało tak na podświetlenie zegarów i pozostałych?? Czy da się sprawdzić co to spowodowało, bo myślałem, że tylko żarówki od podświetlenia zegarów padły ale do tego też doszło brak podświetlenia pokręteł od klimy które znajdują się dużo niżej niż zegary. Proszę o porady co mogę z tym zrobić, bo radio działa, ale co mi po tym jak nie widzę ilę jadę km/h :) mogę pododawać jakieś zdjęcia jak trzeba, tylko muszę wiedzieć jakie. Pozdrawiam lukiwu i proszę o pomoc

0 5
  • #2 16 Gru 2012 23:35
    Błażej
    VIP Zasłużony dla elektroda

lukiwu napisał:
    który powiedział iż kabel masy odchodzący jako osobny (brązowy) kabel przy kostce iso nie powoduje iż radio reaguje na zapłon, dlatego nie chce się włączać. Powiedział, że najlepszym sposobem będzie podłączenie tego brązowego kabla masy do pinu pod który podłączony jest pomarańczowy kabelek (pewnie od zasilania, ale nie jestem pewien, bo się nie znam

Brednie. Zmień elektryka.

0
  • #3 17 Gru 2012 14:58
    lukiwu
    Poziom 8  

Czyli w obecnej sytuacji nic samemu nie zdziałam? oprócz odwiedzenia kolejnego elektryka

0
  • #4 17 Gru 2012 15:26
    SZYMON BYDGOSZCZ
    Poziom 35  

Pewnie zamiast do minusa zasilania podłączył się do ill i spalił regulator podświetlenia deski.

0
  • #5 17 Gru 2012 20:05
    Błażej
    VIP Zasłużony dla elektroda

Zdziałasz. Przede wszystkim utnij tą masę od tego, do czego jest w tej chwili podłączona. Sprawdź bezpieczniki. Pewnie któryś spalony. A masę podłącz dodatkowym przewodem przykręcając ją do jakiejś części metalowej pod kokpitem lub dopinając się do właściwej masy. Też ich kilka biegnie we wiązkach.
    Jeśli nie będziesz tego robić sam, to radzę u innego elektryka, bo ten to błędny wizjoner jakiś.
    PS. Jeszcze, jakbyś napisał skąd jesteś... Masz blisko? Przyjedź, zrobię, przejrzę i sprawdzę resztę tej instalacji radiowej.

0
  • #6 17 Gru 2012 21:16
    lukiwu
    Poziom 8  

Dzięki za podpowiedź, będę próbował coś zrobić z tym fantem. Jestem już umówiony z jednym (innym) elektrykiem, więc zobaczę co on na to.
    A poza tym jestem z Wrocławia, jakby co to będę pisał. Dzięki za zainteresowanie sprawą ;)

0