Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

pomiar temperatury dla diody LED oparty na termistorach

jakubus555 17 Gru 2012 00:17 1560 7
 • #1 17 Gru 2012 00:17
  jakubus555
  Poziom 9  

  Witam. Niestety na elektronice słabo się znam, a przyszło mi zrobić układ do pomiaru temperatury na diodzie LED. Wydaje mi się że taki na termistorach będzie najprostszy i dość precyzyjny ? Jeśli nie to proszę o zaproponowanie innego rozwiązania. Bardzo proszę o pomoc w zaprojektowaniu takiego układu.

  0 7
 • #2 17 Gru 2012 14:36
  kpodstawa
  Poziom 31  

  Trochę niespójnie i skąpo opisałeś Twój problem: W tytule jest "dla diody LED", a w treści "na diodzie LED". Zatem, czym ma być ta dioda LED - obiektem pomiaru, wskaźnikiem jakiegoś stanu, czy wreszcie czujnikiem? Ogólnie dioda zasilona stabilizowanym prądem jest lepiej liniowym czujnikiem, niż zwykły termistor. Czy o to chodzi w Twoim mierniku?

  Krzysztof Podstawa

  0
 • #3 22 Gru 2012 00:49
  jakubus555
  Poziom 9  

  Dioda LED ma być obiektem pomiaru. Dodatkowo, układ pomiarowy, który będzie mierzył jej temperaturę nie może jej w żaden sposob zasłaniać , musi być odsłonięta.

  0
 • #4 22 Gru 2012 08:05
  krru
  Poziom 32  

  Ale równocześnie dioda jest dość dobrym czujnikiem temperatury. Punkt pracy diody (płynący prąd i spadek napięcia) wyznaczają temperaturę. Zwykle prąd wymusza układ zewnętrzny, w tym momencie pomiar spadku napięcia na diodzie wystacza do określenia jej temperatury. Dodatkowo otrzymuje się temperaturę złącza (ta najważniejsza) a nie obudowy/radiatora. Głowny problem to rozrzut parametrów pomiędzy różnymi egzemplarzami, nawet diod tego samego typu.

  0
 • #5 22 Gru 2012 16:42
  jakubus555
  Poziom 9  

  A mógłbyś podpowiedzieć co z tym problemem można zrobić? Jak wyznaczyć charakterystykę temperaturową takiej diody w zależności od spadku napięcia?

  0
 • #6 22 Gru 2012 17:21
  kpodstawa
  Poziom 31  

  Nie chciałbym się wtrącić w propozycje krru - Jego rada jest jak najbardziej godna uwagi, tym bardziej, że obiektywnie wspomniał także o wadach metody.

  Jeżeli nie chcesz zastosować metody "zewnętrznej", czyli pomiaru temperatury obudowy za pomocą malutkiego czujnika stykowego (można się postarać, aby nie zasłonił częśći świecącej) lub bezstykowej pirometrii (tu trzeba by pokombinować, aby światło emitowane ze złącza nie było głównym obiektem pomiarowym), to zaproponowałbym metodę porównawczą.

  Trzeba by spreparować lub znaleźć gotową diodę odniesienia o znanych charakterystykach prądowo-napięciowo-termicznych. To jednak wydaje się z pierwszego oglądu bardzo poważne przedsięwzięcie, chociaż sam główny układ pomiarowy mógłby mieć postać prostego mostka czteroramiennego. Przede wszystkim obie diody musiały by działać w identycznych warunkach termicznych, a nie wiadomo, czy warunki Twojego zagadnienia na to pozwalają.

  Mam nadzieję, że kolega krru nie pogniewał się na mnie za moją ingerencję, ale na wszelki wypadek przepraszam - mam niską odporność na tzw. pypcia.

  Krzysztof Podstawa

  0
 • #7 22 Gru 2012 17:33
  kybernetes
  Poziom 39  

  jakubus555 napisał:
  Jak wyznaczyć charakterystykę temperaturową takiej diody w zależności od spadku napięcia?


  Można przecież skalibrować diodę, mierząc na niej spadek napięcia przy znanym prądzie (np. 100-200 mikroamperów) w znanej temperaturze (termostat). Pomierzone wartości nanosimy na estetyczny wykres, badaną diodę zasilamy z dwóch przełączanych cyklicznie źródeł prądowych (jedno zasilające, drugie pomiarowe) a wynik oglądamy na oscyloskopie. Albo separujemy sygnał pomiarowy i mierzymy jego wartość za pomocą detektora szczytowego. Możliwości pomiaru jest wiele

  0
 • #8 23 Gru 2012 02:11
  jakubus555
  Poziom 9  

  @kybernetes to co napisałeś chyba będzie najwłaściwsze dla mojego zastosowania. Mam tylko jeszcze pytania odnośnie tych źródeł prądowych przełączanych cyklicznie ? W jaki sposób to zrealizować ? Masz może jakieś schematy, materiały na ten temat ? Albo na temat separacji sygnałów? Nie mam pojęcia jak mam tego szukać.

  0