Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Modyfikacje i usprawnienia radiotelefonów MOTOROLA.

brewka87 29 Lis 2010 18:30 4170 2
  • #1 29 Lis 2010 18:30
    brewka87
    Poziom 12  

Odczytanie zawartości radiotelefonu GM360/GM340 (na pozostałych radiach sposób nie testowany z powodu braku czasu)
    Na prośbę kolegi radio-service zamieszczam mój sposób, który nie polega na modyfikacji samego programu GP300.EXE (co teoretycznie jest niezgodne z umową licencyjną :D ) , ale na bezpośrednim odczytaniu hasła z pamięci ram komputera na którym uruchomiony jest ten program.
    Podłączamy radiotelefon do RIBa, klikamy "Read" i w momencie pojawienia się monitu o podanie hasła
    minimalizujemy program gp300 i uruchamiamy WinHex. W WinHexie klikamy na "tools", "open ram"

później wyszukujemy na liście nasz GP300.exe, klikamy na niego i wybieramy "variable range".
    Winhex poprosi o podanie zakresu pamięci który ma wyświetlić (ja wpisałem od 0000000 do FFFFFFF)
    Wyświetli się okno z zawartością ramu. Żeby znaleźć hasło najprościej jest wyszukać numer seryjny radiotelefonu korzystając z opcji "find text" ctrl+f
    Kiedy znajdziemy numer seryjny wciskamy F3, ponieważ numer ten powtarza się kilkukrotnie szukając miejsca w którym wystąpi on w towarzystwie modelu radiotelefonu i daty ostatniego programowania
    Na powyższym zdjęciu zaznaczyłem wszystkie istotne informacje wraz z objaśnieniem co oznaczają dane cyferki. Hasło występuje zawsze bezpośrednio za "codeplug part number" i przyjmuje wartości od 0000 do FFFF (0-65535)
    W podanym przykładzie hasło to BDDC.
    Wciskamy F8 i otwiera nam się konwerter hex->dec
    wpisujemy znalezione hasło, naciskamy enter i po prawej stronie mamy już w postaci dziesiętnej.
    Aha, od razu uprzedzę że zapisywanie sobie miejsca w którym znajduje się hasło mija się z celem, ponieważ nie jest to zawsze dokładnie to samo miejsce. Dlatego zaproponowałem znalezienie tego miejsca poprzez wyszukanie S/N.

0 2
  • #2 19 Sty 2011 14:54
    SQ9MYX
    Poziom 23  

W załączniku "print screen'owa" instrukcja jak ustawić ton 1750 Hz w radiotelefonach Motorola serii Gx360.

Instrukcję można znaleźć na innych stronach elektrody ale skoro jest osobny temat dotyczący modyfikacji to warto ją tutaj umieścić.

0
  • #3 02 Mar 2011 21:19
    lukashb
    Poziom 39  

Witam! Za namową kolegi Radio-service, postanowiłem umieścić opis przeróbki radiotelefonu GM/P600 polegającej na rozciągnięciu zakresu częstotliwości ponieważ producent bardzo ograniczył funkcjonalność modeli GP600 wprowadzając zakresy 403-433MHz i 438-470MHz. Przeróbka bez ingerencji w radiotelefon, jest więc bezpieczna. Po zabiegu pozwala na pracę "poza pasmem" na ile VCO pozwoli. Ja sprawdzałem model 403-433MHz przy czym przy 443MHz już radio zgłaszało błąd. Ale do rzeczy. Do wykonania potrzeba oryginalnego softu Dealer Programming Service for the PTX600, MCX600 GM600 and GP600 range of radios, bądź DOS-owego starszego odpowiednika. Przeróbka w obu polega na tym samym. Co jeszcze potrzeba? HexWorkshop w którym cała operacja się odbywa, i chęci do pracy, nic więcej.
    Uruchamiamy HexWorkshop, otwieramy plik .exe, w przypadku naszego softu to jest np. WDPS_DP.EXE. Gdy już go otworzyliśmy wybieramy Find i szukamy np. częstotliwości 403MHz. W tym celu zamieniamy MHz na HZ przez dodanie 6-ciu zer tj. 403 000 000 wpisujemy to jak na obrazku wybierając format: 32bit unsigned long

po czym dajemy OK i jak coś znalazło (a znalazło napewno) to przeniesie nas w zapis HEX'a i podświetli go na czarno jak na zdjęciu poniżej:

Następnie wybieramy Replace z zakładki EDIT i robimy to co poniżej na zdjęciu:

w miejscu Replace wpisujemy interesującą nas częstotliwość. W takim samym formacie jak poprzednie. Następnie dajemy OK, program zapyta jak na poniższym zdjęciu:

dajemy Replace all. Po wszystkim zapisujemy i oto efekt końcowy:
    Przed:

i po zmianie:

Jak widać widełki się przesunęły w dół. Taką operacje robimy dla np. 438000000 bądź 433000000 i reszta bez zmian. Owa przeróbka dotyczy całej puli radiotelefonów obsługiwanych przez program, a nie konkretnego typu czy numeru seryjnego. Suma kontrolna jest nie istotna, program nie liczy jej, i nie zgłasza błędu. To by było na tyle.

0