Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Przenośna aktywna kolumna/wzmacniacz stereo 12V / 230V na TDA2004

.nOx. 17 Dec 2012 12:34 12048 30
    .nOx.
    Level 14  
    Witam !

Chciał bym zbudować małą przenośną aktywną kolumnę zasilaną z akumulatora żelowego 12V 7Ah lub/i bezpośrednio z sieci 230V ( z możliwością ładowania akumulatora )

Chciał bym żeby miała ona 3 możliwości:
    - Grać jako kolumna mono z baterii (np. w plenerze ) lub z sieci,
    - Można do niej podłączyć 1 dodatkową kolumnę tworząc układ stereo,
    - Można podłączyć 2 osobne kolumny, a wbudowany głośnik nie gra - czyli działa jako wzmacniacz stereo.

Myślę że kwestia "wyboru" pomiędzy trybami użytkowania najlepiej było by rozwiązać za pomocą prostych przełączników (najtaniej?).
    Obudowę złożę z płyty HDF lub podobnej, twardej i w miarę cienkiej aby gabaryty urządzenia były jak najmniejsze.

Oczywiście chciał bym do budowy wykorzystać już posiadane "podzespoły":

- akumulator żelowy 12V 7Ah,
    - 2x Głośnik NOKIA, 4 Ohm, 135mm średnicy ( z Golfa III ),
    - transformator 10V, 1A -> za mostkiem Gretza uzyskuję 13,5 V ( używam go aktualnie z układem TDA2003 )

I teraz mam kilka ważnych pytań :) :

1. Czy układ na TDA2004 będzie dobrym układem (2x10W) ? Czy lepiej zrobić 2 bliźniacze układy na TDA2003 (1x10W) ? Czy może jakiś inny lepszy układ który może być zasilany 12-14V i nie wyczerpie akumulatora za szybko ?

2. Czy ten transformator ( za mostkiem 13,5 V ) nadał by się do ładowania tego akumulatora ? a jeśli ciężko stwierdzić, to jak go sprawdzić czy się nada ?

Pytań na pewno będzie więcej, ale nie ma sensu teraz jeszcze ich zadawać jak nie znam jeszcze odpowiedzi na te dwa pytania :)

Prosił bym o pomoc w realizacji tego projektu :)

Pozdrawiam !
    owocowy89
    Level 20  
    1. Ja bym proponował zrobić na TDA2004, po co komplikować układ.
    2. Pewnie by się nadawał(Choć nie wiem jakby to wyglądało podczas grania, bo na pewno napięcie Ci spada, gdy wzmacniacz gra, pytanie do jakiego poziomu...). Myślę, że największym wyzwaniem będzie zrobienie ładowania tego akumulatora, z jakimiś zabezpieczeniami przed przeładowaniem itd. Musiałbyś poszukać schematów.

Jeśli chodzi o te osobne kolumny, to ja chyba zrobiłbym je na złączach Jack 3.5mm. Wtedy możesz zrobić tak, że jeśli podłączasz wtyk do powiedzmy kolumny głównej, to rozłącza się głośnik z tej kolumny i sygnał idzie na kolumnę zewnętrzną(miałbyś automatycznie,bez przełączników), ale pytanie... Czy jest sens? Przecież kolumna ze wzmacniaczem też jest kolumną... No ale to już Twój układ. Jeśli coś takiego przewidujesz, to buduj;)
    vodiczka
    Level 43  
    Jeżeli ma grać w plenerze to 10W na kolumnę trochę mało, chyba że to mini plener na tarasie lub w altance i niewymagane duże nagłośnienie. Proponuję minimum 20W/kanał.
    Pojemność akumulatora zalezy jak długo chcesz grać i z jaką mocą ale moim zdaniem 7Ah to za mało przy dłuższej imprezie w plenerze. Proponuję 15-20 Ah.
    Transformator o napięciu 10V AC nie naładuje akumulatora 12V.
    .nOx.
    Level 14  
    Dzięki za zainteresowanie tematem :)

W takim razie trochę bardziej sprecyzuję "przeznaczenie" kolumny :)

Zadaniem projektowym jest dla mnie zbudowanie przenośnej kolumny z możliwością używania jej również jako wzmacniacza ( na wyjazdy wakacyjne itd ) :) Nie ma to być sprzęt do robienia dyskotek ani nic w tym stylu, tylko po to by np podłączyć telefon i na kocyku na polance słuchać muzyki w większym bądź mniejszym gronie :)
    Funkcja "wzmacniacza" z kolei wynikła by z tego że "wbudowane" głośniki napewno nie zagrają tak "głośno" i ładnie jak dostawione kolumny a pewnie zużyją mniej prądu ( na TDA2003 kolumna 8Ohm 50W Pioneera gra bardzo ładnie - a dwie już napewno lepiej zagrają niż "wbudowane" którymi dysponuje ) :)
    Ale ma to też taką zależność że funkcja wzmacniacza była by z zasilana raczej z 230V a "plenerowe" granie z akumulatora.
    Wiem że akumulator im większy tym teoretycznie lepszy, ale tutaj duże znaczenie ma też mały gabaryt :) abym w jednej ręce mógł nieść siatkę z prowiantem % a w drugiej kolumienkę :)

Ładowanie akumulatora bez problemu może być w momencie "nie korzystania" z urządzenia - w domu nie będę z niego korzystał wiec może się ładować :)

Tylko czy to trafo podoła zadaniu bo to chyba teraz dla mnie największy problem ? 13,5 V to za mało ?

Przepraszam za "proste" pytania ale niestety... nie znam się ;/ ale dobrze lutuję :)

owocowy89 wrote:

Jeśli chodzi o te osobne kolumny, to ja chyba zrobiłbym je na cinchach. Wtedy możesz zrobić tak, że jeśli podłączasz wtyk do powiedzmy kolumny głównej, to rozłącza się głośnik z tej kolumny i sygnał idzie na kolumnę zewnętrzną(miałbyś automatycznie,bez przełączników), ale pytanie... Czy jest sens? Przecież kolumna ze wzmacniaczem też jest kolumną... No ale to już Twój układ. Jeśli coś takiego przewidujesz, to buduj;)

Brzmi bardzo fajnie, ale nie bardzo wiem jak to działa ? :>
    vodiczka
    Level 43  
    Jeżeli w plenerze goście będą "na kocyku"w odległości 3-4 m od kolumny to faktycznie 10 W wystarczy i akumulator który posiadasz też.
    .nOx. wrote:
    Tylko czy to trafo podoła zadaniu bo to chyba teraz dla mnie największy problem ? 13,5 V to za mało ?

Napisałem że nie podoła, te 13,5 V mierzyłeś z kondensatorem za mostkiem czy bez i z jakim obciążeniem? Podłącz takie obciążenie żeby popłynął prąd 0,7-0,8 A i zobacz jakie wtedy jest napięcie.
    .nOx.
    Level 14  
    Mierzyłem wartość za mostkiem Gretza z kondensatorem 2200uF i podłączyłem pod to posiadany TDA2003 do kolumny 8Ohm 50W i takie wyniki:

Na ściszonym max : stałe 12,5V
    Na maź z muzyką taneczną: schodzi do stałe 11,7V

A przed mostkiem zaraz za transformatorem:

Na ściszonym max: AC 10V
    Na maź z muzyką taneczną: schodzi do AC 9,7V

Czyli zapewne za słaby :/ ?

Co do mocy samego wzmacniacza czy 10W czy 20W to tutaj chyba najwieksze znaczenie ma długość pracy na tej baterii. Jakie sa różnice w przypadku 10W a 20W ? Czy to kwestia -10% ? Czy -50% żywotności w porównaniu do 10W ? :)

Dzięki i Pozdrawiam :)
    owocowy89
    Level 20  
    Oj przepraszam Kolego, to był mój błąd. Pomyliłem się, miałem na myśli złącza jack 3.5mm. Gniazda(chyba tylko te do druku) posiadają taki przełącznik, jak wtykasz wtyczkę Jack, to tam się rozłącza jeden styk i wtedy sygnał przechodzi na jacka,a rozłącza z wewnętrznego układu. Myślę, że to będzie dobre rozwiązanie tej kwestii.
    .nOx.
    Level 14  
    owocowy89 wrote:
    Oj przepraszam Kolego, to był mój błąd. Pomyliłem się, miałem na myśli złącza jack 3.5mm. Gniazda(chyba tylko te do druku) posiadają taki przełącznik, jak wtykasz wtyczkę Jack, to tam się rozłącza jeden styk i wtedy sygnał przechodzi na jacka,a rozłącza z wewnętrznego układu.

Bardzo dobre rozwiązanie :) ! Dzięki za informacje :)
    owocowy89
    Level 20  
    Tylko nie prowadź tego kabelkiem od słuchawek, bo byłby trochę za cienki do tego zastosowania;p
    vodiczka
    Level 43  
    .nOx. wrote:
    Czyli zapewne za słaby :/ ?

Jeszcze masz wątpliwości? 12V żelowy akumulator ładuje się do 14,0 - 14,2 V
    Nawet gdybyś miał 13,5 V pod obciązeniem to za mało :cry: .
    Potrzebujesz transformatora, który daje 14-15 V AC na wtórnym. Prąd 0,7-1,0 A wystarczy.

Dodano po 2 [minuty]:

.nOx. wrote:
    przed mostkiem zaraz za transformatorem:

Dla ścisłości, przed mostkiem masz napięcie zmienne AC a nie stałe DC, popraw wpis.
    .nOx.
    Level 14  
    Dzięki za odpowiedź !
    Wpis już poprawiłem :)

Kupiłem transformator na allegro :)

Jego parametry wyjściowe to:

15V / 2A / 30W

zgodnie z zaleceniami :) Mam nadzieje że to będzie odpowiednie trafo ? :)

Z "zlutowaniem" układu TDA2004 myślę że nie będzie problemu, to jednak niestety z pozostałymi elementami może być problem :/
    Czy jest ktoś w stanie mnie jakoś naprowadzić jak zbudować układ do "ładowania" akumulatora ? Chodziło by mi o schemat i jakie elementy będą potrzebne :)

Oraz mam pytanie też jak mogę rozwiązać przełącznik źródła zasilania AKUMULATOR/SIEĆ ? Nie bardzo wiem jak miał bym sie połączyć kabelkami do "przełącznika" żeby zmieniać źródło zasilania 12V/230V bez jakiś niebezpiecznych przepięć itd.

Dzieki i Pozdrawiam !
    .nOx.
    Level 14  
    Czy dysponuje ktoś schematem płytki do układu TDA2004 ? Przeszukałem z 30 tematów i w żadnym nie ma schematu.. a jak był to juz nie działają linki. Dysponuje jedynie takim schematem płytki:

wszystko super ale jest poważny problem... nie jestem w stanie odręcznie narysować ścieżek biegnących pomiędzy nóżkami TDA2004... poprostu nie jestem w stanie narysowac tak cienkiej lini pomiędzy i tak bliskimi siebie nóżkami... czy dysponuje może ktoś schematem który jest troszke łatwiejszy w przekopiowaniu odręcznym ? Prosił bym o pomoc. Pozdrawiam
    .nOx.
    Level 14  
    Filmik bardzo ciekawy... ale chyba nie na tą chwile dla mnie możliwość bo nie posiadam takiego asortymentu i chciał bym to zrobić jak zawsze, ręka i markerem :)

Dzieki za schemat ale tutaj jest to samo z czym mam problem, markerem nie dam rady :/

Znalazłem coś takiego, trochę łatwiejszy...nie idalny, ale nie wiem czy się zgadza ?

.nOx.
    Level 14  
    generalnie potencjometry i tak będą wyprowadzone na kablach, to w takim razie chyba mimo ze na płytce nie ma miejsca dla nich to mogę je podłączyć prawda ?

Czy dysponuje ktoś jakimś prostym schematem jak wykonać najprostsze ładowanie akumulatora żelowego 12V 7Ah ? Mam do tego juz transformator z 15 V bez obciążenia na wyjściu ( moc 30W , 2A )

Dodano po 2 [godziny] 4 [minuty]:

Zmieniłem trochę układ ścieżek tak aby nie bylo problemu z odległościami między nóżkami - połączenia ścieżek zmienionych pójdą po prostu górą :)

Tak to wygląda :

Tylko nie wiem jak podłączyć P1 ( chciał bym żeby oba kanały ściszać 1 potencjometrem - jaki kupić ) ?

Oraz nie wiem jak podłączyć akumulator - czy to kwestia po prostu przełącznika do którego wepnę + i - od aku, od trafo i do wzmacniacza ?

Jak zbudować ładowanie aku ?

Prosił bym chociaż o jakieś naprowadzenie na temat... !
    .nOx.
    Level 14  
    Tak pozatym... to TDA 2004 można zasilić tylko 12 V ? moze chociaż ta informacja i zamknijmy temat...
    vodiczka
    Level 43  
    .nOx. wrote:
    moze chociaż ta informacja i zamknijmy temat...

Rozumiem że czas przedświąteczny ale na kliknięcie w google powinienieś znaleźć 3 minuty.
    Minimalne napięcie zasilania 8V, maksymalne 18V.
    Typowe zasilanie z 14V bo takie napięcie (+/- 0,5 V) jest w samochodzie przy pracującym silniku.
    .nOx. wrote:
    Jak zbudować ładowanie aku ?

Też pełno informacji na forum, wystarczy poszukać.
    .nOx.
    Level 14  
    To ja juz zupełnie sie pogubiłem.. w innym temacie na forum była wzmianka o tda2004 że może byc zasilany do 28 V od 18 V... w datasheet [url=]http://html.alldatasheet.com/html-pdf/25037/STMICROELECTRONICS/TDA2004/3247/2/TDA2004.html[/url] jest operating supply voltage 18V a DC supply voltage 28V.. a tabelkę niżej jest supply voltage min 8V max 18V...

To w końcu jakie napięcie może być ? Bo mam aku 12 V i trafo co daje ponad te 18 V za mostkiem i juz nie wiem nic :) Min 8 V max 28 V ? czy max 18 V a w innym temacie sie pomylili ?
    owocowy89
    Level 20  
    Patrząc na tę notę katalogową ja bym zasilał tym napięciem, co masz.
    .nOx.
    Level 14  
    Wybacz ze tak dopytuje, ale muszę mieć to powiedziane łopatologicznie wprost :)

Czyli zasilanie 12V aku, i za trafo jakieś 22V ( za mostkiem ) jest OK i nie uszkodzi nic ? :)
    owocowy89
    Level 20  
    Nie dam Ci gwarancji, ze te 22V nie zniszczy układu. W nocie jest napisane o napięciu stałym 28V, więc może da radę. Na alleDrogo taki układ widziałem po 2zł- Myślę, że niema co się zastanawiać. Skopci się, to kupić drugi i tyle;) Ewentualnie jeśli się da, to możesz odwinąć kilka zwojów z wtórnego uzwojenia transformatora.
    vodiczka
    Level 43  
    .nOx. wrote:
    Min 8 V max 28 V ? czy max 18 V a w innym temacie sie pomylili ?

"Operating supply voltage" to napięcie robocze i tego się trzymam, choć moim zdaniem napięcie robocze to 14V bo takie napięcie jest w samochodzie przy pracującym silniku i producent wiele parametrów podaje dla napięć 13,2 oraz 14,4 V czyli granicznych dla prawidłowo ustawionego regulatora napięcia. Moim zdaniem napięcie 28 V to maksymalne napięcie stałe jakie wytrzymuje scalak bez uszkodzenia ale nie oznacza ono dopuszczalnego maksymalnego napięcia pracy.
    .nOx.
    Level 14  
    Zbudowalem ten TDA2004 ale mam problem... podłączam do sieci - jest glosne klikniecie w głośnikach - a potem cisza. To samo jak odpinam.. klik i tye...co moze byc nie tak ?

a co do zasilania... w takim razie nie bardzo wiem co zrobić.. czy jestescie w stanie mi podpowiedzieć jaki układ zastosować aby bezpiecznie działał na 12 i 22 V ?
    owocowy89
    Level 20  
    Posiadam TDA7377, projektowałem kiedyś pod niego płytkę, ale tak leży bezużytecznie.
    Napięcia tak samo, 18V i 28V w nocie katalogowej. Zasilam go napięciem równym 20VDC i nie robi żadnych problemów. Myślę, że i te 22VDC by wytrzymał. Widocznie zrobiłeś coś źle, że ten Twój nie chce działać.
    .nOx.
    Level 14  
    Witam,

Po dłuższej przerwie chciał bym poinformować ze udało mi się złożyć mój sprzęt plenerowy i powiem że działa rewelacyjnie. Gra głośno i długo :) Jeśli interesowały by kogoś zdjęcia to mogę wrzucić.

Ale mam teraz jeszcze jedno pytanie - chciał bym zrobić mały UPGRADE :) a mianowicie podłączyć do tego TDA2003 odbiornik audio na bluetooth ! Czy da się do tego celu użyć najtańszego zestawu bluetooth z allegro za około 20 zł ? Nie mają one wtyczki jack niestety.. ale może nie stoi to na przeszkodzie ? Prosił bym o rade czy da sie to w ten sposób rozwiązać skutecznie bądź w inny TANI sposób :) ( nie chce wydać na to dużej kwoty bo cała w tym idea żeby było tanio :) )

Pozdro !
    vodiczka
    Level 43  
    .nOx. wrote:
    Jeśli interesowały by kogoś zdjęcia to mogę wrzucić.

Wrzuć i podaj parę danych np. jak długo gra przy maksymalnej głośności a jak długo przy cichym graniu. Akumulator ten sam - 7 Ah? Może dodatkowo zdjęcie jak na kocyku na polance słuchasz muzyki w większym bądź mniejszym gronie. :|
    .nOx.
    Level 14  

Z pleneru niestety nie mam fotek ale myślę ze ta dobrze prezentuje sprzęt :)

Jeśli miał bym ocenić głośność to daje 8,5/10 ptk :) Brakuje jedynie trochę basu jak gra głośno ale w plenerze na otwartej przestrzeni chyba ciężko uzyskać mocny dźwięk, a poza tym to rewelacja :)

Jak chodzi o długość grania to ciężko mi ocenić ponieważ najdłużej grałem jakieś 7 godzin na 1/2-3/4 głośności i po tym czasie nie zauważyłem żeby jakość dźwięku spadła, bądź głośność, w związku z tym myślę ze 10 godzin spokojnie pogra a może i dużo dłużej. Po każdym graniu ładuje akumulator automatyczną ładowarką do aku żelowych i do pełnego naładowania najdłużej chyba 1,5 godziny ładowałem co oznacza że pewnie jeszcze grało by wiele godzin :)

I teraz moje pytanie - czy da się w jakiś sprytny sposób i przede wszystkim niskim nakładem finansowym zamontować do tego moduł Bluetooth ? Dzięki temu można by kolumnę zawiesić nawet na drzewie a muzyką sterować z leżaka :)
    Najfajniej by było aby nie trzeba było ładować, bądź zmieniać bateri w takim odbiorniku audio - może być zasilany z istniejącego aku.

Jesteście w stanie coś poradzić?
    .nOx.
    Level 14  
    Chyba jednak nie... Szkoda...
    Thunder6995
    Level 13  
    Witam.
    Fajnie się prezentuje :)
    A co do BT - myślę o jakiś stereofonicznych słuchawkach BT do telefonu.
    Rozbierzesz, odłączając "głośniczki" w słuchawkach uzyskasz prawy i lewy kanał, jedyne co musisz to zbudować stabilizator (na przykład na LM317T) który zredukuje z 12V na np. 3,7V (napięcie baterii, na jakiej pracują słuchawki)