Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak w prosty sposób odczytać wartość danego bitu w rejestrze sterownika FANUC ?

17 Gru 2012 13:05 1803 4
  • Poziom 18  
    Witam

Poszukuję informacji jak w prosty sposób "wyciągnąć" lub "wpisać" do rejestru wartość określonego bitu w przypadku sterownika Fanuc Micro i programu VersaMax.

Wiem że można sprawdzać stan bitu za pomocą modułu TEST_BIT, ale nurtuje mnie pytanie czy nie można tego robić jak w S7 czyli podając nawe/adres rejestru i po kropce nr bitu który nas interesuje.

Czytałem dostępne mi materiały ale nie bardzo znajduję.... :|

Dzięki z góry za pomoc
  • Pomocny post
    Poziom 13  
    W sterownikach micro i 90-30 jedyny sposób aby "wyciągnąć" bit z rejestru to właśnie funkcja test bit lub tzw. "maska" czyli funkcja AND. Dopiero w kontrolerach RX3i i RX7i można bezpośrednio wyciągać bity z rejestrów zapisując np. %R01024.X[01] gdzie X[01] oznacza bit nr 1 ze słowa R1024.

Pozdrawiam
  • Poziom 18  
    No jak się potwierdziło w innych źródłach, w "małych" fanucach taka operacja bezpośredni nie da się zrobić.... Trzeba troszkę na około, ale to nic :)

Dzięki i Wesołych Świąt :D
  • Pomocny post
    Poziom 13  
    Tak żeby dokończyć

W tych sterownikach pamięć bitowa to %M lub %T - tej pamięci możesz używać jako również jako WORD,INT itp. Np. operacja MOV R1 do M1 spowoduje że rejestr R1 zostanie przepisany do pamięci od M1 do M16 i wtedy możesz "wyciągać" bity jakie chcesz np. M1 M2 itp. dość częsta praktyka. jedyna różnica to taka że musisz uważać aby nie "nadpisać" tej pamięci gdzieś indziej w programie (dostaniesz też ostrzeżenie podczas walidacji projektu)

Pozdrawiam
  • Poziom 18  
    Zastosowałem ostatecznie maskowanie i to dało radę :) Dzięki za pomoc