Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Regulator obrotów wentylatora nie działa AVT1613 B

MietekFighter 17 Gru 2012 14:53 3693 7
  • #1 17 Gru 2012 14:53
    MietekFighter
    Poziom 20  

Witam!

Zakupiłem sobie ostatnio regulator obrotów wentylator 230V AC "możliwe zastosowanie jako ściemniacz żarówki lub regulator grzałki ". Chciałem zastosować go jako regulator napięcia w przetwornicy 12V DC/230V AC (na wyjściu nie ma 230V, jest 200V......) jednak po podłączeniu do przetwornicy regulatora, na jego wyjściu jest 0V niezależnie od ustawienia potencjometru. Próbowałem również podłączyć żarówkę ale również nie działa. Żadna z części na regulatorze nie robi się gorąca. Może ktoś jest wróżką i mi powie dlaczego tak się dzieje ?(a właściwie to nic się nie dzieje), przetwornica to Modecom MC-C015

Regulator

Przetwornica

Za jakąkolwiek pomoc z góry dziękuję.

Nie próbowałem załączać tego bezpośrednio do gniazdka.

0 7
  • #2 17 Gru 2012 16:51
    I_TOMEK_I
    Poziom 13  

napiszę bez wchodzenia w szczegóły techniczne ... Przetwornica to układ elektroniczny i musi być zasilana nominalnym napięciem, jakie przewidział producent i jeśli będziesz je próbował zmniejszać nie będzie pracować. To samo dotyczy przetwornic do lampek ledowych gdyby Ci przyszło na myśl kombinować ... Natomiast możesz spokojnie tym regulatorem regulować jasność tradycyjnej żarówki albo np. jakiegoś silnika indukcyjnego ... Jeśli regulacja nie działa Ci kiedy podłączasz żarówkę musisz sprawdzić czy nie pomyliłeś czegoś przy wlutowywaniu elementów .... Jednak moim zdaniem o ile dopiero zaczynasz zabawę z elektroniką zacznij od układów, które nie są zasilane prosto z sieci energetycznej ... Pomijając fakt, że to dość niebezpieczne, to oprócz tego szybko się zniechęcisz .. Pomyłka z błędnym wlutowaniem jakiegoś elementu zazwyczaj skutkuje lawinowymi uszkodzeniami po włączeniu zasilania i dysponując małą wiedzą i małym doświadczeniem raczej już tego układu tak łatwo nie uruchomisz ..

0
  • #3 17 Gru 2012 17:22
    MietekFighter
    Poziom 20  

Sprawdziłem wszystko kilka razy i na pewno jest dobrze wlutowane.

0
  • #4 17 Gru 2012 18:22
    I_TOMEK_I
    Poziom 13  

jeśli nie pomyliłeś np. biegunowości elektrolitów (zwróć uwagę że plusami są w stronę masy), poprawnie wlutowałeś U2008B, nie pomyliłeś biegunowości diody albo i triaka ... i jeśli sprawdziłeś czy rezystory mają takie wartości jak na schemacie, ustaw oba potencjometry w połowie, podłącz żarówkę i zasilanie 230V a potem zmierz i podaj wszystkie napięcia na U2008 względem masy układu a także dla kontroli na P1 i P2 na pozostałych nóżkach. zobaczę czy da się coś z tego wywnioskować ......

0
  • #5 19 Gru 2012 10:56
    I_TOMEK_I
    Poziom 13  

coś cisza ... czyli albo uruchomiłeś ...albo się zniechęciłeś ... mam nadzieję że to pierwsze ;-)

0
  • #6 19 Gru 2012 13:03
    mczapski
    Poziom 38  

Kolega pytający chyba załamał się. Po pierwsze, czy chodziło o uzyskanie za przetwornicą 230 V? A po drugie nie wiemy jaki przebieg napięcia na wyjściu przetwornicy. A po trzecie regulator jest fazowy więc jeśli nie ma sinusoidy to ma kłopoty z ustaleniem opóźnienia fazowego i stąd efekt.

Jak na fightera przystało walcz dalej. Regulator aby działał musi mieć przyłączone obciążenie.

0
  • #7 19 Gru 2012 14:09
    MietekFighter
    Poziom 20  

Nie miałem za bardzo czasu, żeby się z tym bawić.
    Podłączałem regulator bezpośrednio do gniazdka i na jego wyjściu mam również 0V.

"Kolega pytający chyba załamał się" ?

0
  • #8 19 Gru 2012 23:38
    I_TOMEK_I
    Poziom 13  

Na razie nie koncentruj się na mierzeniu napięcia na żarówce bo ze względu na impulsowy w tym przypadku charakter pracy triaka nie otrzymasz prawidłowego napięcia mierząc miernikiem uniwersalnym. Na początku jednak zasugerował bym dokładne sprawdzenie czy nie ma błędów w montażu i sprawdzenie wartości tych części które możesz pomierzyć a potem te pomiary o których wspominałem powyżej ...

0