Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wybór najmniej nagrzewającego się procesora

serwis_matryc 17 Gru 2012 16:04 903 5
  • #1 17 Gru 2012 16:04
    serwis_matryc
    Poziom 15  

mam bardzo leciwy laptop Actina (medionopodobne badziewie z kilku epok wstecz)
    jest w nim procesor celeron 1.7GHz SL69Z (typu pc)

chce zamienić procesor na inny - przy tym procesorze wentylatory hałasują jak oszalałe a ten "laptop" jest głośny jak mikser czy odkurzacz

aktualnie wstawiłem intel P4 M (laptopowy) + do tego gruba blaszka miedziana ale wentylatory dalej się kręcą większość czasu, a na dodatek podczas instalacji xp się laptop nagrzał do tego stopnia że się wyłączył

Zauważyłem, że na płycie są zworki, które można przestawić zmieniając napięcie na procesor (były ustawione na 1.52V - zmieniłem na 1.3) - może przez wyższe napięcie się ten latop zagrzał za bardzo?

zobaczę czy na niższym się przegrzeje podczas ponownej instalacji

mam jeszcze do wyboru inne
    Pentium 4 1.7GHz SL5TK (typu pc)
    Celeron 1.8GHz SL6A2 (typu pc)
    Celeron M 1.73GHz SLA2G (laptopowy)

który procesor będzie wydawał najmniej ciepał i przy którym wentylatory będą najrzadziej się kręcić?

0 5
  • #2 17 Gru 2012 16:19
    basstec
    Poziom 34  

serwis_matryc napisał:
    do tego gruba blaszka miedziana
    Możesz to przetłumaczyć na ludzkie? W laptopie masz dedykowane chłodzenie, zdejmujesz, wymieniasz procesor, czyścisz i smarujesz pastą i składasz. Gdzie Ty tam jakieś blaszki jeszcze wstawiłeś? Poza tym wentylator też można wymienić na inny, ten już pewnie zużyty i hałasuje.

0
  • #3 17 Gru 2012 16:46
    serwis_matryc
    Poziom 15  

miedziane blaszki które się wstawia np w miejsce termopada
    procesor Mobile jest niższy niż procesor typu desktop (który ma obudowany rdzeń), dlatego wstawiłem blaszkę czy jak kto woli miedziany termopad

wentylatory są 2, hałasują bo są (bardzo)wysokoobrotowe, raczej nie ze zużycia - ten typ tak ma, dawno temu handlowałem dokładnie takimi actinami i nie były wiele cichsze, tyle że wentylatory załączały się rzadko i na kilka - kilkanaście sekund, tu chodzą ok. 60% czasu

Dodano po 10 [minuty]:

po zmianie napięcia procesor aż tak się nie nagrzewa, windowsa udało się postawić bez wyłączania się laptopa, jednak nadal dość często wentylatory chodzą na max.

Jeśli ktoś się orientuje - proszę napisać, czy zostawić ten co aktualnie wstawiłem (P4 M 1.8GHz), czy może wymienić na któryś z pozostałych - jeśli inny będzie mniej się nagrzewać/mieć mniejszy pobór prądu

0
  • #4 17 Gru 2012 16:47
    basstec
    Poziom 34  

Szukaj procesora z jak najmniejszym TDP.

0
  • #5 18 Gru 2012 14:44
    skaktus
    Poziom 37  

Blaszka którą wstawiłeś, jest w 100% prosta, wypolerowana, przesmarowana pastą dobrej jakości (białe sylikonowe sobie podaruj) ?

0
  • #6 30 Gru 2012 01:12
    abik
    Poziom 15  

Mam też laptop ACTINA (jest to model D230S) i był w nim założony pierwotnie procesor Celeron SL69Z - 1,7Ghz/128/400/1,75V . Naprzód zmieniłem go na Celeron 2,1/128/400, a obecnie na Celeron 2,8/128/400. I to jest max. procesor z zegarem 400 Mhz dla tego laptopa. Zastanawiam się czy nie lepszym rozwiązaniem byłoby założyć procesor Pentium 2,6/512/400.

0