Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Amplituner Tosca AWS 306 - Zaniki na zakresie UKF

17 Gru 2012 20:20 1869 3
  • Poziom 31  
    Niestety po raz kolejny trafiłem na problem, którego nie potrafię rozwiązać samodzielnie.
    Amplituner otrzymałem w stanie wymagającym remontu. Udało się odzyskać niemal pełną funkcjonalność, pozostała jednak jedna usterka.
    Poziom sygnału na wyjściu głowicy UKF czasami spada do wartości niemierzalnej oscyloskopem (sonda dołączona do nóżki wejściowej pierwszego FCM), i wtedy daje się odbierać jedynie najsilniejsze stacje (zielona dioda nie świeci wtedy wcale lub świeci bardzo słabo) - i nie są one zaszumione. Wszystkie słabsze oczywiście są całkowicie wyciszane przez UL1200. W przeważającej części czasu urządzenie działa jednak zupełnie poprawnie. Wyginanie i naciskanie płyty i elementów nie wpływa wyraźnie na zachowanie urządzenia. Napięcia w różnych punktach głowicy są ciągle poprawne.
    Przelutowałem wszystkie punkty w głowicy, wymieniłem tranzystor mieszacza na inny (nóżki wyglądały na skorodowane) - nie usunęło to jednak problemu.
    Czekam na jakieś pomysły i sugestie.
    Amplituner Tosca AWS 306 - Zaniki na zakresie UKF
  • Pomocny post
    Spec od sprzętu Unitra
    Może jakiś trymer przerywa? W starszym sprzęcie to się zdarza.
  • Pomocny post
    Poziom 26  
    Też stawiałbym na trymer. Miałem tak w śmieciowym i przywróconym do życia "Amatorze". Obstukiwanie całego odbiornika nie dawało skutku, wystarczyło jednak tylko dotknąć jednego z trymerów. Po kilku dniach usterka powracała. Całkowicie ustąpiła dopiero po wymianie trymera.
  • Poziom 31  
    Kombinowanie przy trymerach nie dawało żadnej zauważalnej reakcji, jednak diagnoza wydaje się słuszna. Zamieniłem miejscami trymery z zakresów OIRT (i tak już nie używanego) i CCIR - i problem przez wiele dni ani razu nie powrócił.