Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pompa cyrkulacyjna - Jaki sposób włączenia

marmat123 18 Gru 2012 00:21 8328 5
  • #1 18 Gru 2012 00:21
    marmat123
    Poziom 9  

Witam,

Zastanawiam się nad uruchomieniem pompy cyrkulacyjnej. Tak aby ona nie pracowała cały czas. myślałem o zamontowaniu wyłącznika czasowego takie jak jest w blokach na klatkach schodowych ze światło się włącza na 1 minute i się wyłącza. Jaki sprzęt tutaj kupić jakie kontakty aby to zadziałało. Może ktoś ma inny pomysł na to?

0 5
  • #2 18 Gru 2012 00:49
    mtracz
    Poziom 29  

Może programator czasowy. Ustawić go aby załączał cyrkulacje co 30minyt kiedy domownicy są w domu, a nie działał gdy dom jest pusty, czyli od 15 do 22 a potem 6-8. Zależy od cyklu życiowego mieszkańców.
    Sterownik z czujnikiem temperatury. Coś jak sterownik do pomp CO przy piecach, tylko działający odwrotnie.
    Czujnik zakładamy na rurze(dobrze jak by był wewnątrz niej działał by szybciej i dokładniej) i jesli temperatura spadnie sterownik włączy pompę. Po podniesieniu się temperatury pompa zostaje wyłączona

Czujnik ruchu z systemu alarmowego.
    Po wejściu do łazienki czujnik nas widzi, daje impuls na przekaźnik który uruchamia pompę. Przydało by się dodać czujnik temperatury który by zablokował gdy temperatura wody jest wystarczająca.

To tylko pomysły, jeszcze trzeba wymyślać sterowanie, przetestować i opatentować.
    Chyba pora iść spać bo się fantazja załączyła :-)

0
  • #3 18 Gru 2012 09:25
    marmat123
    Poziom 9  

Zapomniałem dodać ze przy remoncie puściłem sobie kabel z kotłowni do kuchni aby tam zamontować włącznik pompy. Ale chciałem zamontować również wyłącznik czasowy ten schodowy. Bo to z tym programowaniem to mi się nie podoba. Bo tutaj sobie włączę kiedy chcę i mam ciepła wodę.

Ma ktoś takie rozwiązanie?

0
  • #4 18 Gru 2012 09:31
    kabee84

Poziom 24  

Najprostsze rozwiązanie: pompa WILO Star Z Nova. Ma małą prędkość obrotową, bierze od 2 do 4,5W energii. Ewentualnie timerek, żeby wyłączyć cyrkulację na noc. Kombinowanie w takim wypadku ma mały sens.

0
  • #5 18 Gru 2012 10:11
    AnTech
    Poziom 31  

marmat123 napisał:
    Zapomniałem dodać ze przy remoncie puściłem sobie kabel z kotłowni do kuchni aby tam zamontować włącznik pompy. Ale chciałem zamontować również wyłącznik czasowy ten schodowy. Bo to z tym programowaniem to mi się nie podoba. Bo tutaj sobie włączę kiedy chcę i mam ciepła wodę.

Weź poprawkę na czas potrzebny aby pompka cyrkulacyjna "przepchnęła"ciepłą wodę od zasobnika do punktu poboru. Przy długości rury rzędu kilkunastu metrów będziesz czekał na cieplą wodę tak samo długo (ca 30sek) jakbyś normalnie odkręcił kran. Chyba, że bedziesz załączał pomkę na kilkanaście-kilkadziesiąt sekund przed zamierzanym skorzystaniem z ciepłej wody.
    Pomka cyrkulacyjna ma sens wtedy gdy sterownik zapewni przepłynięcie ciepłej wody przez rury nie rzadziej niż co kilkanaście minut. Pożądane jest oczywiście dobre zaizolowanie rury ciepłej wody. Obwód cyrkulacji c.w.u. stanowi wówczas jakby przedłużenie zasobnika c.w.u. Najwygodniejszym wg mnie rozwiązaniem jest prosty i tani sterownik czasowy umożliwiający ustawienie czasu pracy i przerwy pompki. W godzinach pobytu domowników w mieszkaniu można ustawić cykl pracy 15min i cykl przerwy 15minut w godzinach powiedzmy 6-ta do 8-mej oraz 16-ta do 24-tej, a pozostałych godzinach pompka nie pracuje.
    Taka 15-to minutowa przerwa w pracy pompki cyrkulacyjnej nie powoduje znaczącego spadku temperatury wody w zaizolowanej rurze, a ciepła woda jest dostępna natychmiast po odkręcweniu kranu.
    Korzystam z takiego rozwiązania od ośmiu lat. Nie muszę pamiętać o wcześniejszym załączeniu "pstryczka" przed pujściem do łażienki czy kuchni.
    Tak wogóle to nie napisałeś do obsługi jakiego pomieszczenia chcesz tę pomkę zainstalować i jaka jest długość rury, którą ma płynąć ciepła woda. Od przyjętych założeń zależy sposób rozwiązania instalacji.

0
  • #6 18 Gru 2012 21:56
    Bartek eDoradca WILO
    Poziom 11  

Witam,
    W sprawie pompy cyrkulacyjne z zegarem sterującym polecam konkrety model pomp Wilo Star-Z Nova C. Dla domków jednorodzinnych jest to idealne urządzenia. Jeżeli dobrze zrozumiałem, pompę cyrkulacyjną już Pan posiada, a do tego chciałby Pan dokupić sterownik? Jeżeli tak faktycznie najwygodniejszym rozwiązaniem jest zastosowanie sterowania czasowego np typ WILO-SK601.
    Pompy cyrkulacyjne (odpowiedniej klasy) pracują przy mały poborze prądu dzięki czasu nie jest konieczne załączanie i wyłączani pomp za każdym razem odkręceniu kranu (jak to ma miejsce w czujkach ruchu przy oświetleniu na klatkach), w instalacji cyrkulacyjnej należy wymusić odpowiedni obieg medium. Poprzez zadanie kilka ram czasowych pompa pracuje w danym okresie największych rozbiorów.

Innym typem do rozważenia jest sterowanie nie czasowe a temperaturowe, w tym przypadku konieczne jest odpowiednie ustawienie temperatury załączania pompy oraz wyłączania i załączania kotła.

W przypadku pytań pozostaje do dyspozycji.

0