Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Excel - Formatowanie warunkowe zastępujące poprzednie

jjjanek 18 Gru 2012 05:30 1392 6
  • #1 18 Gru 2012 05:30
    jjjanek
    Poziom 18  

Witam mam zrobiony arkusz do którego wprowadzam dane na temat blokad.Czy jest możliwe aby za pomocą formatowania warunkowego lub innej formuły zrobić tak by poprzednie formatowanie zastąpić.Dokładnie chodzi mi o to :
    -2013-01-01 zakładam blokadę na butle hrd xy2.1 wyświetla mi się nazwa oraz informacja że blokada została założona formatowanie warunkowe zmienia kolor na czerwony.
    -Po paru dniach ściągam blokadę na tej samej butli hrd xy2.1 wyświetla mi się nazwa oraz informacja że blokada została zdjęta formatowanie warunkowe zmienia kolor na zielony.
    Wtedy wiem że blokada jest otwarta ale jak zrobić by wcześniejsze blokady danej butli które były zamknięte (miały kolor czerwony) zmieniły ten sam kolor tła by się już nie wyróżniały skoro zostały już otwarte załączam plik. i Dziękuje za pomoc.

0 6
  • Pomocny post
    #2 18 Gru 2012 21:49
    marek003
    Poziom 40  

Tu do formatowania bym się nie czepiał. Jest powiedzmy ok (choć można było prościej)
    Ewentualnie zmienił bym warunek pojawiania się napisu "Blokada otwarta"/"Blokada zamknięta" co by z jednej strony "ustawiało" kolorki ale ... niestety nie zmieniała by się literka w kolumnie G

I tu by mógł powstać kolejny wyjątek bo rozumiem że np. nagle znów byś chciał zrobić odwrotnie: z odblokowanej zablokowaną (lub odwrotnie), ale chciałbyś to zrobić nie koniecznie na "tym samym wierszu" co wcześniej.
    I cały misterny plan...

Tu jest potrzebne albo makro albo...
    Oddzielna tabelka (bez dubli) na określenie jaka ma być butla (tu bez dat)

bultla hrd xy2.1 | zamknięta/otwarta
    bultla hrd xy3.5 | zamknięta/otwarta
    itd

I z tej tabelki (też za pomocą wyszukaj.pionowo() którą wykorzystujesz) pobierasz dane do twojej głównej tabeli.

NIe wiem czy jasno wytłumaczyłem ...

0
  • #3 19 Gru 2012 06:58
    jjjanek
    Poziom 18  

marek003 dziękuje za odzew w mej sprawie zamieszczam cały plik zęby pokazać jak to wygląda w rzeczywistości może w tedy coś doradzisz

0
  • Pomocny post
    #4 20 Gru 2012 09:43
    marek003
    Poziom 40  

Nie do końca rozumiem co chcesz zrobić.
    Tzn niby rozumiem ale to może wpływać na późniejsze sprawdzenie twojej pracy.

Nie do końca znam procedurę ale tak na chłopski rozum np.:
    Na początku miesiąca zamknąłeś butle (wpisujesz datę i pozostałe informację i zamykasz) -jest info że zamknąłeś i tak dalej parę innych butli.
    Powiedzmy 15 danego miesiąca włączyłeś ta pierwsza butlę (znów wpisujesz datę i statut otwarta).

I teraz z jednej strony chcesz by dana butla zmieniła statut na otwarty a formatowanie warunkowe masz ustawione na status butli w danym wierszu więc musiał by się zmienić i statut we wcześniejszych wierszach.
    Jeżeli by się zmienił automatem to póżniej jak sprawdzisz czy w dniu takim a takim włączyłeś czy wyłączyłeś butlę (nie ma pewności czy to ty wpisałeś czy to zmienił "automat").

Wg mnie tu trzeba podejść chyba trochę inaczej. Statusy (co zrobiłeś w danym dniu) powinny pozostać ale powinna się zmienić zasada formatowania jak też i filtra pod przyciskiem dotyczącego butli zamkniętych i otwartych.

0
  • #5 20 Gru 2012 10:14
    jjjanek
    Poziom 18  

marek003 napisał:
    Nie do końca rozumiem co chcesz zrobić.
    Tzn niby rozumiem ale to może wpływać na późniejsze sprawdzenie twojej pracy.

Nie do końca znam procedurę ale tak na chłopski rozum np.:
    Na początku miesiąca zamknąłeś butle (wpisujesz datę i pozostałe informację i zamykasz) -jest info że zamknąłeś i tak dalej parę innych butli.
    Powiedzmy 15 danego miesiąca włączyłeś ta pierwsza butlę (znów wpisujesz datę i statut otwarta).

Witam jeszcze raz dziękuje za zainteresowanie mym problemem.Dokładnie jest tak jak napisałeś post wyżej.Arkusz jest dopiero tworzony więc chciałem uzyskać efekt końcowy taki.
    -jeżeli np bultla hrd xy2.1 została zamknięta 01-01-2013 to zostaje wyróżniona kolorem czerwonym. Wtedy osoba widzi w arkuszu jakie obecnie butle są zamknięte.Po pewnym czasie butla ta zostaje otwarta np
    15-01-2013 zostaje wyróżniona kolorem zielonym jako otwarta a butla która była zamknięta w dniu
    01-01-2013 miała kolor czerwony zmienia kolor na kolor bez wyróżnienia (bez paska wyróżniającego czyli żółte tło czarne litery)Bo istotne w tej chwili jest jej stan ostatni )Osoba która przegląda arkusz to widzi jakie butle w danym miesiącu są aktualnie otwarte a jakie zamknięte.Na koniec miesiąca po wejściu w arkusz Raport pokazuje ogółem ile butli było otwartych a ile zamkniętych.Wyróżnienie wierszy w arkuszu ma na celu ukazanie ile butli jest faktycznie otwartych a ile zamkniętych wizualnie lepiej widać

0
  • Pomocny post
    #6 20 Gru 2012 15:11
    marek003
    Poziom 40  

W załączeniu przykład (tylko dla stycznia bo nie mam czasu)
    Dodałem kolumnę pomocniczą i zmieniłem zadanie i formułę kolumny "stan butli".
    W tej chwili pokazuje ostatni stan danej butli (zakładam że wszystko będzie wpisywane zgodnie z chronologią)
    Innymi słowy będzie taki stan jaki ma ostatni wpis dotyczący danej butli w kolumnie G (O lub Z - innych liter nie uwzględnia do stanu)

Tylko teraz raport trochę co innego pokazuje (nie ilość butli Z/O tylko ile razy były otwierane i zamykane butle) Jeżeli ma byc inaczej trzeba to poprawić.

Jezeli kolumna stan butli ma byc po "staremu" to trzeba dodać "moją" kolumne ze stanem (zmienić ewentualnie co ma się w niej pokazywać) i na jej podstawie określić formatowanie warunkowe.

Mam nadzieje że jasno opisałem

0
  • #7 20 Gru 2012 16:02
    jjjanek
    Poziom 18  

marek003 Dziękuje serdecznie teraz na pewno dam radę .

0
  Szukaj w 5mln produktów