Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dysk SSD do laptopa (4 letniego) czy warto ?

18 Gru 2012 12:44 2700 5
  • Poziom 37  
    Witam.

Chciałbym się was poradzić, czy warto inwestować w dys SSD do 4 letniego laptopa, dokładnie jest to Fujitsu Lifebook 6460. Chipset to Intel PM965, interfejs to prawdopodobnie Sata I, stąd rodzi się pytanie czy warto inwestować w dysk SSD (około 64GB na system i programy) natomiast dysk z talerzami pozostawić na dane.

Czy waszym zdaniem, laptop w tym wieku będzie w stanie wykorzystać potencjał dysku SSD ? Obecnie siedzi w nim procesor C2D T5250 (o ile to ma znaczenie) i będzie wymieniany na T8400.

Takie samo pytannie w sprawie laptopa Asus M70VR na chipsecie IntelŸ PM45 Express Chipset +ICH9M oraz procesorze P7350
  • Poziom 31  
    Kupiłem Momentusa Xt 500GB (hybryda) do swojego D630. Naprawde kolosalna różnica. Fakt ze procek T9600. Od 2 lat uzywam tego dysku, od ponad roku na WIn7 i chodzi jak trzeba.
    taki sam dysk mam Cf-29
  • Poziom 17  
    Hmmm... Włożenie dysku SSD nawet do laptopa z SATAI pozwoli na szybsze uruchamianie systemu, aplikacji i przyspieszenie wszystkiego co intensywnie korzysta z operacji na dysku (ale tylko na dysku SSD, bo aplikacje sięgające po to co na talerzu będą pracowały tak jak do tej pory). Tylko pytanie: do czego ten laptop(laptopy?) ma być wykorzystywany ? Istnieje szansa, że opłacalność inwestycji będzie niewielka, bo wąskim gardłem okaże się procesor lub(/i) chipset PG.
  • Poziom 37  
    Laptop jest wykorzystywany do codziennej pracy, dość intensywnej. Laptopy pracują średnio po 12 godzin dziennie. Zastanawiam się nad dyskiem hybrydowym, jako swoiste połączenie za i przeciw.

Czy ktoś z was, mooże okreslić, czy warto szukać dysków o dużych wydajnościach tj. około 500 MB odczytu / zapisu, czy w tym wyopadku nie warto i lepiej zainwestować w dysk o niższych parametrach tj około 230 MB odczyt / zapis ?

EDIT

W pierwszym poście pojawił się błąd, procesor będzie wymieniany na T8300, tj:

http://www.cpu-world.com/CPUs/Core_2/Intel-Co...0T8300%20FF80577GG0563M%20(BX80577T8300).html

Myślę że aż tak tragiczny ten procesor nie będzie, gorzej z chipsetem.
  • Poziom 17  
    230MB przy przepustowości SATAI wynoszącej teoretycznie 150MB to i tak nadal spory naddatek. Jednakże codzienna praca intensywna to też zbyt ogólne określenie - praca codzienna każdego z nas się różni - jeden używa komputera do np. programu księgowego inny do obsługi przeglądarki, edytora tekstu, a inny np. do programowania stron internetowych, pisania programów czy montażu filmowego... Ogólnie ujmując uważam, że przy tej konfiguracji najmniej skorzystałby montażysta a najwięcej internauta i projektant stron.

Co do hybrydy - na pewno jest to bardzo dobre rozwiązanie do laptopów w których można zamontować tylko jeden dysk twardy.
  • Poziom 37  
    W obu laptopach są dwie zatoki na dysk, dlatego najlepszym wyjściem prawdopodobnie będzie chyba osobno SSD na system i aplikacje + standardowy HDD na pliki itd.

PS-Czy ktos wie jakie tryb SATA obsługują przedstawione w temacie chipsety ? Nie mogę sobie poradzić z znalezieniem info w internecie.