Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Yamaha RX-V457 - Wyłącza się i włącza po czasie.

wawrzyc 18 Gru 2012 17:04 2943 3
  • #1 18 Gru 2012 17:04
    wawrzyc
    Poziom 12  

Posiadam amplituner Yamaha RX-v457. Amplituner wyłącza się i włącza gdy się rozgrzeje, gdy wzmacniacz jest uruchomiony cały czas dzieje się to bardzo często. Gdy zrobimy głośniej (około 0db) dzieje się to momentalnie. Wzmacniacz wyłącza się (przekaźnik standby).

Sprawdzone zostały napięcia z płytki standby, oraz elektrolity, brak rezultatów. Napięcie na niej nie spada, mierzone oscyloskopem wydaje się wręcz idealnie stałe.

Grzeją się lekko stabilizatory IC302 - IC305 Aczkolwiek temperatura ich obudowy na oko może wynosić około 45st. cel. (nie miałem czasu pomierzyć czy dają prawidłowe napięcia, postaram się to zrobić za chwilę) nałożyłem nową pastę termo przewodzącą i czuć, że lepiej oddają energię do radiatora.

Prawdopodobnie uszkodzenie jest gdzieś w układzie zabezpieczenia temperaturowego, ustaliłem, że odpowiada za to element IC301.

Proszę o pomysły jak sprawdzić czy ten IC301 jest sprawny, czy po prostu spróbować go wymienić? Jest to LM61CIZ Postaram się zmierzyć napięcie na jego nodze OUT gdy zacznę go chłodzić/podgrzewać.

Na nodze out w normalnych warunkach jest 821mV względem masy a schemacie zaznaczone jest napięcie 1V, zasilanie Vcc jest prawidłowe. (wzmacniacz zimny włączony po ostygnięciu) będe mierzyć gdy zacznie się wyłączać.

Posiadam instrukcję serwisową do tego modelu.
    Proszę o pomysły.

0 3
  • #2 18 Gru 2012 20:03
    398216
    Użytkownik usunął konto  
  • #3 18 Gru 2012 22:33
    wawrzyc
    Poziom 12  

Sprawdzilem to, mam skrecone wszystkie śruby i sytuacja się nie zmienia. Wykluczyłem zabezpieczenie termiczne omijając je, dalej jest to samo. A ten czujnik temperatury wygląda na sprawny. Widać że ktoś na pionowej płytce standby dolozyl jakis kondensator równoległy, sprawdzę to jutro miernikiem jaka jest naprawdę pojemność i wstawię to co na schemacie. Wstępnie pomierzyłem masy nie było między nimi napięcia i były zwarte na drut, trzeba szukać dalej.

0
  • #4 25 Gru 2012 22:30
    wawrzyc
    Poziom 12  

Wzmacniacz napraiony, w wolnej chwili opiszę to w "diagnoza" pozdrawiam i zamykam.

0