Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
e-miernikie-mierniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sondy pomiarowe. Oscyloskop.

18 Gru 2012 18:31 4854 11
 • Poziom 8  
  Witam serdecznie forumowicze ! Od niedawna chodzi mi po glowie pytanie w jakim celu stosuje sie sondy pomiarowe w oscyloskopach ?
 • e-miernikie-mierniki
 • Poziom 8  
  Kabel koncentryczny ? Moge sie mylic ale chodzi mi o bardziej teoretyczne zastosowaniel. Tzn co zmienia sonda pomiarowa 1x w stosunku do sony x10 ?
 • e-miernikie-mierniki
 • Pomocny post
  Poziom 33  
  Zwykły kabel pomiarowy, koncentryczny posiada własną pojemność, która dołączona do mierzonego obwodu, mocno by go rozstroiła. Dlatego też na końcu kabla stosuje się układ RC zapewniający dużą rezystancję wejściową i małą pojemność wejściową oraz parametry wyjściowe dopasowane do parametrów kabla i wejścia oscyloskopu.
  Dodatowo sonda może zawierać skompensowany częstotliwościowo dzielnik napięcia (1:2 lub 1:10)
 • Poziom 43  
  Zazwyczaj rezystancja z sondą (10MΩ) czy bez (1MΩ) nie jest takim problemem jak pojemność, typowy kabel ekranowany długości 1m ma pojemność ok 100pF przy 10MHz daje to reaktancję ok 160Ω, cholernie mało jak na przyrząd pomiarowy, który ma nie zakłócać działania badanych układów, sonda ma ok 10 krotnie mniejszą pojemność, też nie jest to rewelacja, ale często wystarcza, jak nie, to stosuje się sondy aktywne.

  13adam13 napisał:
  No a czym podłączysz oscyloskop do układu w którym chcesz mierzyć przebiegi. Very Happy
  Nie cwaniakuj ;) są przypadki kiedy najlepsza sonda, to brak sondy, jeśli na masie układu występują duże zakłócenia, podłączam bez kabla i bez sondy.
 • Poziom 27  
  jarek_lnx napisał:
  są przypadki kiedy najlepsza sonda, to brak sondy, jeśli na masie układu występują duże zakłócenia, podłączam bez kabla i bez sondy.


  na masie są zakłócenia? Względem czego mogą być te zakłócenia bo nie rozumiem?
 • Poziom 43  
  Cytat:
  na masie są zakłócenia? Względem czego mogą być te zakłócenia bo nie rozumiem?
  Pomiędzy masą badanego urządzenia i oscyloskopu, jeśli częstotliwości są duże, przy odpowiednio dużym poziomie zakłóceń, będą wchodzić do toru pomiarowego, niezależnie od tego czy sondy są "markowe" czy "tanie", nie wszystko da się zwalić na chińczyków, czasami prawa fizyki stanowią ograniczenie.

  Jak się chcecie dowiedzieć czegoś o sondach i technikach ich użycia, polecam notę katalogową Jima Williamsa AN47 (jak się komuś nie chce czytać, to chociaż niech zajrzy na str 17)
  AN47
 • Poziom 34  
  1-oscyloskop to przyrząd do obserwacji przebiegów elektrycznych.Charakteryzuje go cały zbiór parametrów .Jego gniazdka wejsciowe
  do których podłacza się sondy pomiarowe sa określone przez podanie oporności
  i pojemności wejściowej.
  2-sonda do danego oscyloskopu ma -na wtyku -parametry zgodne z wymaganiami producenta oscyloskopu.Na ogół producent oscyloskopu produkuje też sondy oscyloskopowe. Drugi koniec sondy -końcówka pomiarowa -ma mieć
  mozliwość dotknięcia ostrzem sondy jakiegoś punktu pomiarowego .
  W srodku korpusu sondy sa układy R C -i one odpowiadają za to ,ze SONDA
  nie wnosi do badanego ukladu jakichś szkodliwych pojemności .
  Dzielnik sondy : 1 -uzywa się do obserwacji przebiegów w skali 1:1 .Z karty katalogowej sondy trzeba wiedziec jakie jest jej napięcie maksymalne.
  : 10 - uzywa się przy oglądaniu przebiegu w skali 10 razy mniejszej -też trzeba wiedzieć jakie jest maks. napiecie pracy w tym polozeniu.

  *-aby spełnić warunek minimalnej pojemności kabla sondy , stosuje się spec. przewód koncentryczny .Nie jest to przewód koncentryczny "antenowy"...
 • Poziom 1  
 • Poziom 43  
  nemo07 napisał:
  Fredy ma sluszne obiekcje do tego sformulowania, bo wskazuje ono w kazdym jednym wypadku na niewlasciwa metode pomiaru i/lub nieodpowiedni sprzet.


  Masz rację, niewłaściwy sprzęt, niestety jak się nie ma co się lubi, to się lubi co się ma.
  Przy zakłóceniach w zakresie dziesiątek/setek MHz izolacja galwaniczna jest bez znaczenia. A właściwy sprzęt, czyli sonda różnicowa z dużym CMRR w tym zakresie, ma też odpowiednią cenę, przy sporadycznych pomiarach, trochę szkoda zainwestować 5kzł w sprzęt który będzie wykorzystywany sporadycznie.

  Możecie powiedzieć że problem jest wyimaginowany, albo wynika z błędów konstrukcyjnych, ale wystarczy spróbować w jakimkolwiek fabrycznym sprzęcie zasilanym przetwornicą, mierzyć napięcia rzędu pojedynczych mV, żeby się przekonać jak to wygląda.
 • Poziom 1