Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podłączenie dekodera DVB-C, nagrywarki DVD oraz telewizora

konwicki 18 Gru 2012 19:58 6684 21
  • #1 18 Gru 2012 19:58
    konwicki
    Poziom 7  

Być może w przyszłym roku będę musiał założyć sobie telewizję kablową cyfrową, bo liczba programów jest w pakiecie analogowym wciąż ograniczana i końca tego nie widać. Zastanawiam się nad możliwościami połączeń sprzętu, który mam obecnie i dekodera, który będę pewnie musiał wziąć z kablówki, jako że mój TV nie ma tunera DVB-C (taki standard obowiązuje w naszej kablówce). Do tego jeszcze nie wiem, czy moja nagrywarka z tunerem analogowym będzie w stanie w ogóle nagrywać programy cyfrowe - z tego, co zrozumiałem, czytając w internecie - nagra jedynie jeden program, ten, który akurat będzie ustawiony na telewizorze, który do tego będzie musiał być cały czas włączony. W mojej kablówce posiadacze pakietów cyfrowych mają też cały czas pełen pakiet analogowy, więc liczę na to, że będę mógł cały czas nagrywać analogowo tak jak do tej pory. Tylko jak to podłączyć wszystko? Niedawno kupiłem ten odtwarzacz blu-ray:
    http://www.sony.pl/product/odtwarzacze-plyt-blu-ray/bdp-s790
    i zajął on drugi port HDMI w telewizorze (ma tylko dwa). Konieczne przy dekoderze będzie chyba użycie switcha HDMI, jeśli będę chciał korzystać z trzech połączeń HDMI.

A więc mam:
    - telewizor Sony KDL-32s2530
    http://www.sony.pl/product/tv-80-32-lcd/kdl-32s2530
    - odtwarzacz BDP-790
    http://www.sony.pl/product/odtwarzacze-plyt-blu-ray/bdp-s790
    - nagrywarkę Panasonic DMR-EH67:
    http://dlc.panasonic-europe-service.com/EUDoc...=PDF&lang=pl&src=3&uilang=pl-PL&model=DMREH67
    - dekoder, który oferuje kablówka to chyba ten model:
    Evio HD ADB
    http://www.evio.pl/dekodery-DVB-C.html

Jak to wszystko będzie najlepiej połączyć (chodzi mi zwłaszcza o nagrywanie programów cyfrowych na nagrywarce Panasonic)?

I jeszcze drugie pytanie - jeśli zamiast dekodera z DVB-C kupiłbym telewizor, który posiada taki tuner i ma wejście na moduł CI (druga opcja użytkowania telewizji cyfrowej w mojej kablówce), to czy możliwości nagrywania telewizji cyfrowej/analogowej na Panasonic DMR-EH67 byłyby większe czy mniejsze? Proszę też o podpowiedzi w zakresie podłączenia w układzie antena - telewizor z modułem CI - nagrywarka.

0 21
  • #2 18 Gru 2012 20:08
    eM!
    Poziom 13  

Najprostszy schemat podłączenia wygląda tak:
    TV połącz z dekoderem przez HDMI
    TV połącz z Blu-Ray przez HDMI
    Dekoder z nagrywarką przez USB

Masz bardzo dobry Blu-Ray więc pytanie czy znajdzie się możliwość podłączenia nagrywarki do BR aby nagrywać filmy z serwisów internetowych takich jak TVN player, Ipla itd.?

2
  • #3 18 Gru 2012 20:14
    konwicki
    Poziom 7  

Nagrywarka niestety nie posiada wejścia USB. Do pytania o połączenia dodałbym jeszcze kwestię anteny - teraz kabel idzie do nagrywarki i od nagrywarki do TV. Jak będzie to rozwiązane po użyciu ww. dekodera?

0
  • #4 18 Gru 2012 20:17
    eM!
    Poziom 13  

konwicki napisał:
    Nagrywarka niestety nie posiada wejścia USB.

W takim wypadku jakie będziesz miał wejścia/ wyjścia w nagrywarce. Niestety nie mogłem znaleźć tego modelu na stronie Panaska. Chyba jest to jakiś starszy sprzęt?

P.S. nie lepiej zainwestować w dysk który podłączysz USB do dekodera?

0
  • #5 18 Gru 2012 20:21
    konwicki
    Poziom 7  

W miarę dokładny opis nagrywarki jest tu:
    http://www.megamedia.pl/nagrywarka-dvd-panasonic-dmr-eh67.php?print=1

Edytowałem też post poprzedni, pytając o kwestie podłączenia anteny.

Dysk to ja do dekodera mogę zawsze podłączyć, ale raczej to będzie już za dużo sprzętu w jednym miejscu, a nagrywarkę zawsze jeszcze do nagrywania analogowego będę chciał wykorzystywać.

0
  • #6 18 Gru 2012 20:28
    eM!
    Poziom 13  

konwicki napisał:
    Do pytania o połączenia dodałbym jeszcze kwestię anteny - teraz kabel idzie do nagrywarki i od nagrywarki do TV. Jak będzie to rozwiązane po użyciu ww. dekodera?

Antena powinna być podłączona do dekodera, bo to on musi dostać sygnał, następnie dekoduje go i przesyła do TV.
    Tylko zastanawiam się cały czas nad nagrywarką. Chyba bez switchaHDMI się nie obędzie.

0
  • #7 18 Gru 2012 20:58
    konwicki
    Poziom 7  

Ze switchami HDMI nie miałem nigdy do czynienia i nie znam zupełnie zasad ich działania. Jeśli chodzi o połączenie dekodera z nagrywarką, to jedyne możliwe jest chyba przez kabel SCART. Drugi kabel SCART w zasadzie zostanie bez zmian - od telewizora do nagrywarki (mam ją podłączoną na dwa sposoby - HDMI oraz SCART, gdyż obsługuje SMARTLINK). Tylko czy programowanie nagrywania w trybie cyfrowym będzie trzeba przeprowadzać z poziomu dekodera, czy telewizora (w instrukcji telewizora jest opisana taka opcja). A co z nagrywaniem analogowym? Sorry, że zadaję tyle pytań, ale z telewizją cyfrową i dekoderami mam na razie żadne doświadczenie.

0
  • #8 19 Gru 2012 21:18
    DaroMH
    Poziom 1  

Witam Ja mam takie pytanie planuje zakup blu-ray bd-d8900 które ma wbudowany dekder DVB-C na 99% jestem przekonany ze jak podłacze swoja kablówke do niego to nie bedzie działac ale mam tv z gniazdem CI ale bez DVB-C ( obecnie mam dekoder SD) Czy jak podłacze antene do blu-ray a do telewizora Le40a656 włoze karte CI z kablówki to bedzie działac ?

0
  • #9 31 Sty 2015 22:02
    konwicki
    Poziom 7  

Nie będę już tworzyć nowego tematu, a sprawa dotyczy w zasadzie sprawy połączeń, o które pytałem wcześniej. A konkretnie sygnału telewizyjnego. Poprzednio - przed wpięciem dekodera DVB-C antena podłączona była do ww. nagrywarki, skąd przez przelotkę sygnał trafiał do TV. Teraz antena podłączona jest do dekodera Teleste nx4c, skąd przez przelotkę leci do nagrywarki. Oczywiście dekoder ten też nagrywa, tyle że gdy chcę coś zarchiwizować, muszę użyć nagrywarki. Teraz sygnał telewizji analogowej nieco się pogorszył (a i tak był nierewelacyjny). Pytanie, czy w warunkach domowych jest sens użycia wzmacniacza sygnału typu:
    Podłączenie dekodera DVB-C, nagrywarki DVD oraz telewizora
    lub jakiegoś urządzenia tego typu - już po wyjściu sygnału z gniazda LOOP OUT dekodera. Dekoder niestety jest tego typu, że w trybie stand-by nie wypuszcza sygnału na tę przelotkę i w razie, gdy chcę coś nagrać z analogu musi być włączony.

0
  • #10 01 Lut 2015 22:58
    KOCUREK1970
    Poziom 43  

@konwicki
    Zastosuj jakiś małostratny rozgałęźnik - ja tam mam z UPC analogową.
    Może sygnał się wtedy trochę polepszy.

1
  • #11 02 Lut 2015 14:26
    konwicki
    Poziom 7  

Małostratny rozgałęźnik? Taki się nada?
    Poza tym podłączyć go od razu do wejścia antenowego i potem jeden do dekodera, a drugi do nagrywarki?

0
  • #12 02 Lut 2015 17:58
    KOCUREK1970
    Poziom 43  

konwicki napisał:
    Taki się nada?

Masz tam dekoder, a chcesz też sygnał nagrywać z analoga, na nagrywarkę - powinieneś mieć zwrotnicę multimedialną od operatora - tor DATA do dekodera, tor tv do nagrywarki (i ewentualnie tylko ten tor wzmocnić).

0
  • #13 02 Lut 2015 18:25
    konwicki
    Poziom 7  

O ile rozumiem, co to zwrotnica, to znajduje się ona w drugim pokoju, skąd sygnał jest dzielony na internet i TV. W pokoju, o którym mówimy, znajduje się tylko gniazdo końcowe z wyjściami TV/FM.
    Wracając do moich poprzednich postów - czy zastosowanie wzmacniacza AXING TVS 8-01 (pierwsze zdjęcie) czy CABLETECH AL-105 (drugie) ma sens w miejscu wyjścia sygnału z gniazda LOOP OUT dekodera.

0
  • #14 02 Lut 2015 19:14
    KOCUREK1970
    Poziom 43  

konwicki napisał:
    W pokoju, o którym mówimy, znajduje się tylko gniazdo końcowe z wyjściami TV/FM.

i to z tego gniazdka bierzesz sygnał do dekodera i do nagrywarki?.

0
  • #15 02 Lut 2015 20:47
    konwicki
    Poziom 7  

Tak. Od zawsze tak było. Gdy nie miałem dekodera, sygnał szedł do nagrywarki, a potem przez przelotkę do telewizora. Teraz bezpośrednio do anteny podłączony jest dekoder, a przez przelotkę nagrywarka. Na dekoderze moc sygnałów cyfrowych jest prawie wszędzie bliska 100 proc. Ale jakość TV analogowej w tej kablówce jest coraz gorsza. Wiem, bo moi rodzice w innej dzielnicy też mają podobną "kaszę".

0
  • #16 02 Lut 2015 20:55
    KOCUREK1970
    Poziom 43  

KOCUREK1970 napisał:
    z tego gniazdka bierzesz sygnał do dekodera i do nagrywarki?.

konwicki napisał:
    Od zawsze tak było.

Tak nie wolno!.
    Dlatego ten analog jest gorszy.
    W sygnale DATA, jest sygnał analogowy, ale NIE WOLNO tego tak rozprowadzać, dzielić, jak Ty to robisz.
    Musiała by tam być wstawiona taka sama zwrotnica, jak w tym pierwszym miejscu, gdzie jest to pierwsze gniazdko.
    Głowica nagrywarki generuje zakłócenia toru DATA, a tym samy wpływa na pogorszenie parametrów sygnału analogowego.
    NIE WOLNO takich wzmacniaczy, jak proponujesz do tego stosować.

0
  • #17 02 Lut 2015 21:13
    konwicki
    Poziom 7  

KOCUREK1970 napisał:
    NIE WOLNO takich wzmacniaczy, jak proponujesz do tego stosować.

No i wszystko jasne.

Czy zastosowanie zwykłego pasywnego rozdzielnika miałoby sens, czy raczej pogorszyłby się też przez to odbiór tv cyfrowej?

0
  • #19 02 Lut 2015 22:29
    konwicki
    Poziom 7  

Kupić taki rozgałęźnik to żaden problem, tyle że przy tego typu sprzęcie musiałbym użyć wtyków F. Tak czy inaczej to łatwiejsze niż przeróbki instalacji, co zresztą bez wiedzy i zgody kablówki raczej jest niemożliwe.
    Dziękuję za porady.

0
  • #20 03 Lut 2015 17:38
    konwicki
    Poziom 7  

Jeszcze jedno pytanie w związku z tym splitterem. Nie chce mi się ani nie mam możliwości dorabiać sobie kabli na wtyczki F, w związku z czym w praktyce musiałbym kupić 3 sztuki kabla, z której z jednej strony występuje taka wtyczka. Czy jeśli użyłbym przejściówek z wtyku antenowego na F, to straty sygnału byłby większe niż przy użyciu gotowego kabla? Prawdę mówiąc szkoda mi kupować tyle kabli, mam ich już bardzo dużo.

0
  • #21 03 Lut 2015 17:53
    KOCUREK1970
    Poziom 43  

konwicki napisał:
    Czy jeśli użyłbym przejściówek z wtyku antenowego na F, to straty sygnału byłby większe niż przy użyciu gotowego kabla?

Każda przejściówka, każda zbędna przejściówka, to w przekazie analogowym pogorszenie jakości odbieranego sygnału - lepszy kabel od razu z wtyczkami, jaki ma być.
    konwicki napisał:
    Prawdę mówiąc szkoda mi kupować tyle kabli, mam ich już bardzo dużo.

Te kable, które można kupić, jako gotowe kable, to delikatnie mówiąc "o kant .... rozbić" - to szmelc - kupić kabel antenowy, wtyczki i w sklepie poprosić o ich zarobienie (zamontowanie) - nie powinno to być w zwykłym sklepie RTV! (nie markecie RTV) żadnym problemem.

0
  • #22 09 Lut 2015 16:51
    konwicki
    Poziom 7  

Po zakupieniu polecanego rozgałęźnika ESI 02-N i odpowiednich kabli okazało się, że jakość tego sygnału analogowego jest zdecydowanie gorsza niż przy użyciu przelotki w dekoderze. Prawdopodobnie najlepsze efekty dałoby nieortodoksyjne wyprowadzenie sygnału do nagrywarki, a z niej do dekodera. Jak się okazuje, nawet najlepszy rozgałęźnik to za duża utrata mocy sygnału w moim przypadku.

0