Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Podłączenie dekodera DVB-C, nagrywarki DVD oraz telewizora

konwicki 18 Dec 2012 19:58 7920 21
 • #1
  konwicki
  Level 9  
  Być może w przyszłym roku będę musiał założyć sobie telewizję kablową cyfrową, bo liczba programów jest w pakiecie analogowym wciąż ograniczana i końca tego nie widać. Zastanawiam się nad możliwościami połączeń sprzętu, który mam obecnie i dekodera, który będę pewnie musiał wziąć z kablówki, jako że mój TV nie ma tunera DVB-C (taki standard obowiązuje w naszej kablówce). Do tego jeszcze nie wiem, czy moja nagrywarka z tunerem analogowym będzie w stanie w ogóle nagrywać programy cyfrowe - z tego, co zrozumiałem, czytając w internecie - nagra jedynie jeden program, ten, który akurat będzie ustawiony na telewizorze, który do tego będzie musiał być cały czas włączony. W mojej kablówce posiadacze pakietów cyfrowych mają też cały czas pełen pakiet analogowy, więc liczę na to, że będę mógł cały czas nagrywać analogowo tak jak do tej pory. Tylko jak to podłączyć wszystko? Niedawno kupiłem ten odtwarzacz blu-ray:
  http://www.sony.pl/product/odtwarzacze-plyt-blu-ray/bdp-s790
  i zajął on drugi port HDMI w telewizorze (ma tylko dwa). Konieczne przy dekoderze będzie chyba użycie switcha HDMI, jeśli będę chciał korzystać z trzech połączeń HDMI.  A więc mam:
  - telewizor Sony KDL-32s2530
  http://www.sony.pl/product/tv-80-32-lcd/kdl-32s2530
  - odtwarzacz BDP-790
  http://www.sony.pl/product/odtwarzacze-plyt-blu-ray/bdp-s790
  - nagrywarkę Panasonic DMR-EH67:
  http://dlc.panasonic-europe-service.com/EUDoc...=PDF&lang=pl&src=3&uilang=pl-PL&model=DMREH67
  - dekoder, który oferuje kablówka to chyba ten model:
  Evio HD ADB
  http://www.evio.pl/dekodery-DVB-C.html

  Jak to wszystko będzie najlepiej połączyć (chodzi mi zwłaszcza o nagrywanie programów cyfrowych na nagrywarce Panasonic)?

  I jeszcze drugie pytanie - jeśli zamiast dekodera z DVB-C kupiłbym telewizor, który posiada taki tuner i ma wejście na moduł CI (druga opcja użytkowania telewizji cyfrowej w mojej kablówce), to czy możliwości nagrywania telewizji cyfrowej/analogowej na Panasonic DMR-EH67 byłyby większe czy mniejsze? Proszę też o podpowiedzi w zakresie podłączenia w układzie antena - telewizor z modułem CI - nagrywarka.
 • #2
  eM!
  Level 14  
  Najprostszy schemat podłączenia wygląda tak:
  TV połącz z dekoderem przez HDMI
  TV połącz z Blu-Ray przez HDMI
  Dekoder z nagrywarką przez USB

  Masz bardzo dobry Blu-Ray więc pytanie czy znajdzie się możliwość podłączenia nagrywarki do BR aby nagrywać filmy z serwisów internetowych takich jak TVN player, Ipla itd.?
 • #3
  konwicki
  Level 9  
  Nagrywarka niestety nie posiada wejścia USB. Do pytania o połączenia dodałbym jeszcze kwestię anteny - teraz kabel idzie do nagrywarki i od nagrywarki do TV. Jak będzie to rozwiązane po użyciu ww. dekodera?
 • #4
  eM!
  Level 14  
  konwicki wrote:
  Nagrywarka niestety nie posiada wejścia USB.


  W takim wypadku jakie będziesz miał wejścia/ wyjścia w nagrywarce. Niestety nie mogłem znaleźć tego modelu na stronie Panaska. Chyba jest to jakiś starszy sprzęt?

  P.S. nie lepiej zainwestować w dysk który podłączysz USB do dekodera?
 • #5
  konwicki
  Level 9  
  W miarę dokładny opis nagrywarki jest tu:
  http://www.megamedia.pl/nagrywarka-dvd-panasonic-dmr-eh67.php?print=1

  Edytowałem też post poprzedni, pytając o kwestie podłączenia anteny.

  Dysk to ja do dekodera mogę zawsze podłączyć, ale raczej to będzie już za dużo sprzętu w jednym miejscu, a nagrywarkę zawsze jeszcze do nagrywania analogowego będę chciał wykorzystywać.
 • #6
  eM!
  Level 14  
  konwicki wrote:
  Do pytania o połączenia dodałbym jeszcze kwestię anteny - teraz kabel idzie do nagrywarki i od nagrywarki do TV. Jak będzie to rozwiązane po użyciu ww. dekodera?


  Antena powinna być podłączona do dekodera, bo to on musi dostać sygnał, następnie dekoduje go i przesyła do TV.
  Tylko zastanawiam się cały czas nad nagrywarką. Chyba bez switchaHDMI się nie obędzie.
 • #7
  konwicki
  Level 9  
  Ze switchami HDMI nie miałem nigdy do czynienia i nie znam zupełnie zasad ich działania. Jeśli chodzi o połączenie dekodera z nagrywarką, to jedyne możliwe jest chyba przez kabel SCART. Drugi kabel SCART w zasadzie zostanie bez zmian - od telewizora do nagrywarki (mam ją podłączoną na dwa sposoby - HDMI oraz SCART, gdyż obsługuje SMARTLINK). Tylko czy programowanie nagrywania w trybie cyfrowym będzie trzeba przeprowadzać z poziomu dekodera, czy telewizora (w instrukcji telewizora jest opisana taka opcja). A co z nagrywaniem analogowym? Sorry, że zadaję tyle pytań, ale z telewizją cyfrową i dekoderami mam na razie żadne doświadczenie.
 • #8
  DaroMH
  Level 1  
  Witam Ja mam takie pytanie planuje zakup blu-ray bd-d8900 które ma wbudowany dekder DVB-C na 99% jestem przekonany ze jak podłacze swoja kablówke do niego to nie bedzie działac ale mam tv z gniazdem CI ale bez DVB-C ( obecnie mam dekoder SD) Czy jak podłacze antene do blu-ray a do telewizora Le40a656 włoze karte CI z kablówki to bedzie działac ?
 • #9
  konwicki
  Level 9  
  Nie będę już tworzyć nowego tematu, a sprawa dotyczy w zasadzie sprawy połączeń, o które pytałem wcześniej. A konkretnie sygnału telewizyjnego. Poprzednio - przed wpięciem dekodera DVB-C antena podłączona była do ww. nagrywarki, skąd przez przelotkę sygnał trafiał do TV. Teraz antena podłączona jest do dekodera Teleste nx4c, skąd przez przelotkę leci do nagrywarki. Oczywiście dekoder ten też nagrywa, tyle że gdy chcę coś zarchiwizować, muszę użyć nagrywarki. Teraz sygnał telewizji analogowej nieco się pogorszył (a i tak był nierewelacyjny). Pytanie, czy w warunkach domowych jest sens użycia wzmacniacza sygnału typu:
  Podłączenie dekodera DVB-C, nagrywarki DVD oraz telewizora
  lub jakiegoś urządzenia tego typu - już po wyjściu sygnału z gniazda LOOP OUT dekodera. Dekoder niestety jest tego typu, że w trybie stand-by nie wypuszcza sygnału na tę przelotkę i w razie, gdy chcę coś nagrać z analogu musi być włączony.
 • #10
  KOCUREK1970
  Network and Internet specialist
  @konwicki
  Zastosuj jakiś małostratny rozgałęźnik - ja tam mam z UPC analogową.
  Może sygnał się wtedy trochę polepszy.
 • #11
  konwicki
  Level 9  
  Małostratny rozgałęźnik? Taki się nada?
  Poza tym podłączyć go od razu do wejścia antenowego i potem jeden do dekodera, a drugi do nagrywarki?
 • #12
  KOCUREK1970
  Network and Internet specialist
  konwicki wrote:
  Taki się nada?

  Masz tam dekoder, a chcesz też sygnał nagrywać z analoga, na nagrywarkę - powinieneś mieć zwrotnicę multimedialną od operatora - tor DATA do dekodera, tor tv do nagrywarki (i ewentualnie tylko ten tor wzmocnić).
 • #13
  konwicki
  Level 9  
  O ile rozumiem, co to zwrotnica, to znajduje się ona w drugim pokoju, skąd sygnał jest dzielony na internet i TV. W pokoju, o którym mówimy, znajduje się tylko gniazdo końcowe z wyjściami TV/FM.
  Wracając do moich poprzednich postów - czy zastosowanie wzmacniacza AXING TVS 8-01 (pierwsze zdjęcie) czy CABLETECH AL-105 (drugie) ma sens w miejscu wyjścia sygnału z gniazda LOOP OUT dekodera.
 • #14
  KOCUREK1970
  Network and Internet specialist
  konwicki wrote:
  W pokoju, o którym mówimy, znajduje się tylko gniazdo końcowe z wyjściami TV/FM.

  i to z tego gniazdka bierzesz sygnał do dekodera i do nagrywarki?.
 • #15
  konwicki
  Level 9  
  Tak. Od zawsze tak było. Gdy nie miałem dekodera, sygnał szedł do nagrywarki, a potem przez przelotkę do telewizora. Teraz bezpośrednio do anteny podłączony jest dekoder, a przez przelotkę nagrywarka. Na dekoderze moc sygnałów cyfrowych jest prawie wszędzie bliska 100 proc. Ale jakość TV analogowej w tej kablówce jest coraz gorsza. Wiem, bo moi rodzice w innej dzielnicy też mają podobną "kaszę".
 • #16
  KOCUREK1970
  Network and Internet specialist
  KOCUREK1970 wrote:
  z tego gniazdka bierzesz sygnał do dekodera i do nagrywarki?.

  konwicki wrote:
  Od zawsze tak było.

  Tak nie wolno!.
  Dlatego ten analog jest gorszy.
  W sygnale DATA, jest sygnał analogowy, ale NIE WOLNO tego tak rozprowadzać, dzielić, jak Ty to robisz.
  Musiała by tam być wstawiona taka sama zwrotnica, jak w tym pierwszym miejscu, gdzie jest to pierwsze gniazdko.
  Głowica nagrywarki generuje zakłócenia toru DATA, a tym samy wpływa na pogorszenie parametrów sygnału analogowego.
  NIE WOLNO takich wzmacniaczy, jak proponujesz do tego stosować.
 • #17
  konwicki
  Level 9  
  KOCUREK1970 wrote:
  NIE WOLNO takich wzmacniaczy, jak proponujesz do tego stosować.

  No i wszystko jasne.

  Czy zastosowanie zwykłego pasywnego rozdzielnika miałoby sens, czy raczej pogorszyłby się też przez to odbiór tv cyfrowej?
 • #18
  KOCUREK1970
  Network and Internet specialist
  konwicki wrote:
  Czy zastosowanie zwykłego pasywnego rozdzielnika miałoby sens

  Powinien być taki:
  http://technetix.pl/images/ESI-02N%20kopia.jpg
  Tylko, że łatwo taki kupić nie będzie.
  Albo gniazdko powinno być usunięte i wstawiona taka zwrotnica, wtedy rozgałęźnik będzie zbędny:
  http://technetix.pl/images/TRIS-354PEN.jpg
  Pod DATA dajesz dekoder, a pod TV tą analogową tv.
 • #19
  konwicki
  Level 9  
  Kupić taki rozgałęźnik to żaden problem, tyle że przy tego typu sprzęcie musiałbym użyć wtyków F. Tak czy inaczej to łatwiejsze niż przeróbki instalacji, co zresztą bez wiedzy i zgody kablówki raczej jest niemożliwe.
  Dziękuję za porady.
 • #20
  konwicki
  Level 9  
  Jeszcze jedno pytanie w związku z tym splitterem. Nie chce mi się ani nie mam możliwości dorabiać sobie kabli na wtyczki F, w związku z czym w praktyce musiałbym kupić 3 sztuki kabla, z której z jednej strony występuje taka wtyczka. Czy jeśli użyłbym przejściówek z wtyku antenowego na F, to straty sygnału byłby większe niż przy użyciu gotowego kabla? Prawdę mówiąc szkoda mi kupować tyle kabli, mam ich już bardzo dużo.
 • #21
  KOCUREK1970
  Network and Internet specialist
  konwicki wrote:
  Czy jeśli użyłbym przejściówek z wtyku antenowego na F, to straty sygnału byłby większe niż przy użyciu gotowego kabla?

  Każda przejściówka, każda zbędna przejściówka, to w przekazie analogowym pogorszenie jakości odbieranego sygnału - lepszy kabel od razu z wtyczkami, jaki ma być.
  konwicki wrote:
  Prawdę mówiąc szkoda mi kupować tyle kabli, mam ich już bardzo dużo.

  Te kable, które można kupić, jako gotowe kable, to delikatnie mówiąc "o kant .... rozbić" - to szmelc - kupić kabel antenowy, wtyczki i w sklepie poprosić o ich zarobienie (zamontowanie) - nie powinno to być w zwykłym sklepie RTV! (nie markecie RTV) żadnym problemem.
 • #22
  konwicki
  Level 9  
  Po zakupieniu polecanego rozgałęźnika ESI 02-N i odpowiednich kabli okazało się, że jakość tego sygnału analogowego jest zdecydowanie gorsza niż przy użyciu przelotki w dekoderze. Prawdopodobnie najlepsze efekty dałoby nieortodoksyjne wyprowadzenie sygnału do nagrywarki, a z niej do dekodera. Jak się okazuje, nawet najlepszy rozgałęźnik to za duża utrata mocy sygnału w moim przypadku.