Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

FireFly - jak czytać schemat?

kuku16 18 Gru 2012 20:09 1368 3
  • #1 18 Gru 2012 20:09
    kuku16
    Poziom 2  

Witajcie, zamierzam się w najbliższym czasie zabrać za budowę wzmacniacza lampowego FireFly (wielokrotnie zresztą przywoływanego na forum), lecz mam parę wątpliwości. Po długim przeszukiwaniu internetu znalazłem wreszcie schemat i spis części do starszej wersji rev. 3. Umieściłem obrazkowy schemat montażu turretboard.
    1. Co oznaczają B+1, B+2, B+3. Chodzi mi konkretnie raczej co należy z tym zrobić od strony praktycznej.
    2. Na ogólnym schemacie jest umieszczony bezpiecznik, którego nie ma w spisie podzespołów. (http://users.isp.com/phrygian68/ff.htm) Jakiego należy użyć bezpiecznika? Czy może wogole go ominąć? FireFly - jak czytać schemat? FireFly - jak czytać schemat?

0 3
  • Pomocny post
    #2 18 Gru 2012 20:41
    jdubowski
    Specjalista - urządzenia lampowe

kuku16 napisał:
    Po długim przeszukiwaniu internetu znalazłem wreszcie schemat i spis części do starszej wersji rev. 3. Umieściłem obrazkowy schemat montażu turretboard.

To wstaw schemat ideowy jeszcze.

kuku16 napisał:
    Co oznaczają B+1, B+2, B+3.

Wyjścia napięć zasilacza.

kuku16 napisał:
    Chodzi mi konkretnie raczej co należy z tym zrobić od strony praktycznej.

Połączyć z innymi punktami podobnie oznaczonymi, prawidłowość potwierdzic na schemacie ideowym.

kuku16 napisał:
    Na ogólnym schemacie jest umieszczony bezpiecznik, którego nie ma w spisie podzespołów. (http://users.isp.com/phrygian68/ff.htm) Jakiego należy użyć bezpiecznika?

Prąd bezpiecznika radzę dobrać na 2x prądu pobieranego przez zasilacz, bezpiecznik zwłoczny.
    Transformator w/g schematu ma moc 43VA przy 120V (mieszkasz w USA?), mozesz zastosować bezpiecznik 630mA.

0
  • #3 18 Gru 2012 21:13
    kuku16
    Poziom 2  

Mieszkam w Polsce :) . Schemat ideowy też znalazłem wcześniej, ale nie potrafię teraz go znaleźć, wstawię jak tylko znajdę. Dziękuję bardzo za pomoc :). Mam jeszcze wątpliwość taką: wiele podzespołów jest połączonych, podpisanych Ground Buss. Czy mam je połączyć ze sobą, czy też przytwierdzić do obudowy? I czy wszystkie uziemiane elementy powinny być połączone ze sobą?

Zastanawiam się jeszcze jakie transformatory użyć, kilkukrotnie były one wspominane na forum, ale nigdzie nie widziałem odpowiedzi. Te transformatory to Hammond 125a i 269EX. Mógłby ktoś mi podać przykłady konkretnych transformatorów (np w sklepie internetowym)?

0
  • Pomocny post
    #4 18 Gru 2012 21:40
    jdubowski
    Specjalista - urządzenia lampowe

kuku16 napisał:
    Mam jeszcze wątpliwość taką: wiele podzespołów jest połączonych, podpisanych Ground Buss.

Ground Bus - szyna masy, zwykle w postaci przewodu o większym przekroju (0,75..1mm2).

kuku16 napisał:
    Czy mam je połączyć ze sobą, czy też przytwierdzić do obudowy?

Elementy połączyć szyną masy, a ową szynę z chassis w jednym wybranym punkcie (gniazdo wejściowe lub zasilacz sieciowy). Umasić warto też tulejki środkowe podstawek lampowych.

kuku16 napisał:
    I czy wszystkie uziemiane elementy powinny być połączone ze sobą?

Nie ma innej opcji - "masa jest tylko jedna" (trawestując znane powiedzenie)...

kuku16 napisał:
    Zastanawiam się jeszcze jakie transformatory użyć, kilkukrotnie były one wspominane na forum, ale nigdzie nie widziałem odpowiedzi. Te transformatory to Hammond 125a i 269EX

Sieciowy ma anodowe 2x380V 71mA, żarzeniowe 6.3V 2,5A. Możesz oczywiście zastosować transformator z pojedynczym uzwojeniem anodowym i prostownik mostkowy.
    Głośnikowy ma Raa 22,5kohm dla 8-mio omowego głośnika (przekładnia około 53:1) w tym połączeniu, pełna specyfikacja na http://www.hammondmfg.com/pdf/5c0054.pdf .
    Sklepy radzę przeszukać samemu, łatwo nie będzie bo PP na ECC82 stosunkowo rzadko sie realizuje.

Przed zadaniem kolejnych pytań radzę się zapoznać ze stroną Toma: http://www.mif.pg.gda.pl/homepages/tom/

0