Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

linux visual studio - [Programowanie w C] linux, emcs, konsola VS win7 visual st

bbxb 18 Gru 2012 20:29 2172 9
  • #1 18 Gru 2012 20:29
    bbxb
    Poziom 31  

Cześć!
    Mam pytanko.
    Na zajęciach na uczelni na wszystkich przedmiotach związanych z programowaniem [specjalizacja: inżynieria oprogramowania] piszemy w C pod linuxem [emacs, konsola, vim, gcc, czasem eclips - co kto lubi].
    Generalnie lubię C ale nie lubię linuxa i tego całego środowiska :-)
    Za to baaaaardzo lubię Visual Studio i w VS 2012 Ulitimate mogę pisać godzinami.
    Jako, że to jeszcze poziom w miarę podstawowy [3 rok] to dopiero zaczynam swoją przygodę z programowaniem i ucze się.
    Moje pytanie brzmi:
    Czy mogę uczyć się na Visualu i równocześnie pisać na zajęciach w C pod linuxem?
    Czy będą to jakieś duże różnice? [wiadomo tam gdzie trzeba napisać coś stricte linuksowego to ok np. fork]
    Piszemy tylko aplikacje konsolowe.

Dziękuję za wszystkie uwagi i sugestie :-)

Pozdrawiam.

0 9
  • Pomocny post
    #2 18 Gru 2012 21:42
    gaskoin
    Poziom 38  

C to C.

Musisz tylko być świadomy możliwości i ograniczeń, ponieważ oprócz standardowych bibliotek w obu przypadkach możesz mieć dorzucone coś gratis czego w innym środowisku nie będzie. Ja polecam się jednak nie zamykać tylko na microsoft, bo ich rozwiązania czasami wbrew pozorom w cale nie są takie fajne jakby się pierwotnie mogło wydawać :)

Co do aplikacji konsolowych - raczej nie zrobi Ci to różnicy na którą platformę będziesz pisał. Dobrze napisany kod powinien działać na obu.

0
  • Pomocny post
    #3 19 Gru 2012 01:27
    McMonster
    Poziom 32  

Zwracałbym też uwagę na standardy domyślnie stosowane przez kompilatory. Czasami mogą przeszkadzać, np. w ANSI C nie ma komentarzy blokowych (przykład z kapelusza). Poza tym nie powinno być problemów. I jak wyżej, dobrze napisany kod powinien działać wszędzie, ale trzeba zwracać uwagę na różnice między systemami, w najbanalniejszym przypadku będzie tu zapis ścieżek w systemie plików, czasami trzeba będzie się postarać.

0
  • Pomocny post
    #4 19 Gru 2012 09:31
    465016
    Użytkownik usunął konto  
  • #5 19 Gru 2012 12:51
    bbxb
    Poziom 31  

Dzięki wszystkim za odpowiedzi - poszły punkty do Was.

No tak ale C::B jest nierozwijane od lat z tego co kojarze??
    Poprawcie jeśli się mylę.

Visual mi się bardzo podoba i wydaje mi się, że w nim pisze się w firmach.
    Raczej nie sądzą, że ktoś pisze w emacsie pod linuxem zawodowo w pracy....

0
  • Pomocny post
    #6 19 Gru 2012 13:01
    McMonster
    Poziom 32  

bbxb napisał:
    No tak ale C::B jest nierozwijane od lat z tego co kojarze??
    Poprawcie jeśli się mylę.

No więc poprawiamy, stabilne wydanie sprzed 3 tygodni i regularne nightly builds. ;)

0
  • Pomocny post
    #7 19 Gru 2012 20:11
    465016
    Użytkownik usunął konto  
  • #8 19 Gru 2012 22:59
    bbxb
    Poziom 31  

Nienawidzę emacsa :-)
    Na eclipse mamy za wolne kompy, pozostaje Vi/vim.....

0
  • Pomocny post
    #9 19 Gru 2012 23:28
    blue_17
    Poziom 32  

Chcesz różnice między visualem a linuxowym gcc proszę bardzo pierwszy przykład jaki przychodzi mi do głowy to deklaracja struktur w gcc inaczej a w visualu nieco inaczej co do konsolowych edytorów to na początek vim to rakieta, chyba najlepszy edytor z jakim pracowałem z 1 lini poleceń masz dostęp do kompilacji przeglądania porównywania plików i wszystko czego chcesz np kiedy programujesz kontrolery możesz sobie zrobić alias a później z vima wywoływać np AVRdude zależy co kto lubi :)

0
  • Pomocny post
    #10 19 Gru 2012 23:34
    McMonster
    Poziom 32  

Vim ma pewną wadę, żeby z niego czerpać wszelkie korzyści trzeba najpierw zainwestować sporo czasu w naukę i rzeźbienie własnego pliku konfiguracyjnego. Popularny dowcip o generatorze losowych ciągów znaków z kapelusza się nie wziął. ;)

0