Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zasilacz DC o nietypowych parametrach: 1.3V 60A

Certino 18 Gru 2012 21:41 2712 29
  • #1 18 Gru 2012 21:41
    Certino
    Poziom 17  

Witam

Potrzebuję zasilić leda. Led ma max. 1.3 V, 60A, zaczyna siać od 5 - 6A. Znalazłem przetwornicę z datasheeta LTC3738. Na wyjściu ma 65A, napięcie regulowane z dosyć dużą dokładnością. Jednak gorzej jest z prądem nie mam pomysłu jak go regulować. Może macie jakieś wskazówki naprowadzające ? Można by też zwykłe trafo, mostek i może tranzystor traktować pwm ale czy tranzystor zadziała z tak niskim napięciem i czy dobrze zniesie to dioda.

0 29
  • #2 18 Gru 2012 21:54
    Fredy
    Poziom 27  

Led na 1.3V ? To chyba pomyłka?

0
  • #4 18 Gru 2012 21:58
    Certino
    Poziom 17  

Tak, IR 20 wat.
    Problem jest taki że chciałem pozbyć się trafa, nie za bardzo jest mi na rękę stosowanie go.

0
  • #6 18 Gru 2012 22:06
    Certino
    Poziom 17  

Producent napisał w karcie:

output power 20W
    operating current <= 60
    operating voltage <= 1,3V.

(<= znaczy mniejsze równe)

0
  • #7 18 Gru 2012 22:08
    Fredy
    Poziom 27  

No to życzę powodzenia w robieniu zasilacza na 60A. Napewno będzie ci potrzebne.

0
  • #8 18 Gru 2012 22:10
    bobeer
    Poziom 28  

Może byś nam powiedział, czy to będzie zasilane z sieci 220V czy w "samochodzie" na 12 ?
    Jeżeli na 220V, to nie polecam pozbywania się transformatora. Ewentualnie możesz skorzystać z zasilacza impulsowego (mniejszy transformator). Regulację prądu sobie zrobisz przez PWM. Więc owo 60A to maksymalny prąd diody. Dla 20W średni prąd to ~ 20A.

0
  • #9 18 Gru 2012 22:13
    Certino
    Poziom 17  

Będzie to używane z 230V, diodą będę grzał, zależy mi na jak najszybszym podgrzewaniu. Kurde czyli jednak bez transformatora lipa. A nie zaszkodzi jej pwm ?

0
  • #10 18 Gru 2012 22:19
    bobeer
    Poziom 28  

Jeśli nie przekroczysz prądu w impulsie 60A (wg tego co tam napisali) to na pewno nic jej nie będzie. Jeżeli "posiekasz" to napięcie które do tej pory ją zasilało PWMem, to nie masz się czym martwić.

0
  • #11 18 Gru 2012 22:50
    ssb.mixer
    Poziom 17  

Certino napisał:
    Będzie to używane z 230V, diodą będę grzał, zależy mi na jak najszybszym podgrzewaniu. Kurde czyli jednak bez transformatora lipa. A nie zaszkodzi jej pwm ?

Jesteś pewny że chcesz użyć diody led jako grzejnika?

0
  • #12 18 Gru 2012 22:53
    Certino
    Poziom 17  

Oki, czyli spróbuję dorzucić pwm do tej przetwornicy. Teraz jeszcze podpowiedź jaki tranzystor będzie w stanie mi to obskoczyć ?

Co do podgrzewania to przy kilkunastu mikrolitrach może się okazać bardzo szybkie :)

0
  • #13 18 Gru 2012 23:22
    ssb.mixer
    Poziom 17  

Certino napisał:
    Oki, czyli spróbuję dorzucić pwm do tej przetwornicy. Teraz jeszcze podpowiedź jaki tranzystor będzie w stanie mi to obskoczyć ?

Co do podgrzewania to przy kilkunastu mikrolitrach może się okazać bardzo szybkie :)

To już lepiej laserem podgrzewać, nie chce mi się przeliczać na mm3 ale to są te okolice. Kiedyś mierzyłem miernikiem mocy optycznej (do laserów) ile wychodzi światła z diody LED 5W i wcale tam nie ma 5W światła, tylko sporo mniej. W tym wypadku 5W to mocywydzielona na diodzie, to nie była moc 'emitowana w świetle' (tak jak się w laserach specyfikuje). Podejrzewam że może być podobnie z tą diodą, w 'świetle' będzie sporo mniej mocy.

I jeszcze jedna sprawa: obszar świecący z takiej diody jest dosyć spory, nawet jeśli żyjesz soczewki to i tak nie uda Ci się całego światła z diody skupić na próbce, w efekcie stracisz 90% energii. Już lepiej drucikiem podgrzewać :)

0
  • #14 19 Gru 2012 07:09
    jarek_lnx
    Poziom 43  

Przetwornice jak w tytule, albo nawet mocniejszą, spotkasz na płycie głównej komputera, zasilaną z 5V(starsze) lub 12V(nowsze), konstrukcja jest wielofazowa (3-5), co prawda daje stałe napięcie (nastawialne) ale rozwiązania konstrukcyjne można podpatrzyć, lub wykorzystać jakieś elementy.

0
  • #15 19 Gru 2012 08:20
    Certino
    Poziom 17  

A jak jest z regulacją prądu na płycie głównej ? To procesor "decyduje ile chce czy przetwornica mu dawkuje" ?

0
  • #16 19 Gru 2012 10:32
    nemo07
    Poziom 36  

Certino napisał:

Jesli ten LED ma tylko grzac i to jak najszybciej, to pomysl z PWM jest jakas karkolomna kombinacja ...
    Bez sensu!
    Ten LED potrzebuje zsailania dostarczajacego odpowiedniej mocy Pmax i adekwatnego radiatora.

0
  • #17 19 Gru 2012 10:59
    Certino
    Poziom 17  

On ma nagrzać na początku jak najszybciej a potem pomagać utrzymać stałą temperaturę.

0
  • #18 19 Gru 2012 11:12
    ssb.mixer
    Poziom 17  

Certino napisał:
    On ma nagrzać na początku jak najszybciej a potem pomagać utrzymać stałą temperaturę.

Całe rozwiązanie jest bez sensu, budować zasilacz 30A aby podgrzać kropelkę wody :) Już nie mówię o takich problemach jak pomiar temperatury mikrolitowej objętości.

Dodano po 54 [sekundy]:

Certino napisał:
    A jak jest z regulacją prądu na płycie głównej ? To procesor "decyduje ile chce czy przetwornica mu dawkuje" ?

Kolego, prawo Ohma, to są podstawy. Ani procesor nie decyduje ani przetwornica nie dawkuje.

0
  • #19 19 Gru 2012 11:16
    Certino
    Poziom 17  

No prawo ohma ale przecież pobór zmienia się w zależności od obciążenia procesora.

Woda jest tylko przykładem, szczegółów materiałowych narazie nie wolno mi zdradzić.

0
  • #20 19 Gru 2012 11:23
    ssb.mixer
    Poziom 17  

Certino napisał:
    No prawo ohma ale przecież pobór zmienia się w zależności od obciążenia procesora.

Prąd płynie jaki wynika z prawa Ohma i tyle. A inna sprawa co decyduje o zwiększonym przepływie, czy to szybsze przełączanie układów cyfrowych, czy co innego.

Certino napisał:

Woda jest tylko przykładem, szczegółów materiałowych narazie nie wolno mi zdradzić.

O jakaś kosmiczna tajemnica. W każdym razie led to kiepski pomysł. Na pewno chciałeś zrobić coś na wzór nowoczesnej lampy-kwoki ale tam jest zupełnie inna zasada działania, widmo z takiej żarówki jest po prostu bardzo szerokie i jest sporo podczerwieni tej dalekiej tzw. termicznej. Podczerwień z diody LED tak nie grzeje, bo to inny zakres spektralny.
    Kontrola temperatury wymagałaby dobrej i precyzyjnej regulacji prądu, a przy 30A to nie będzie takie łatwe.

0
  • #21 19 Gru 2012 11:25
    Certino
    Poziom 17  

Mój IR ma 1470 co da około 90 kilku % pochłaniania przez cząsteczki wody.

0
  • #22 19 Gru 2012 11:32
    ssb.mixer
    Poziom 17  

Certino napisał:
    Mój IR ma 1470 co da około 90 kilku % pochłaniania przez cząsteczki wody.

Czy aby na pewno? Na tej stronie http://www.lsbu.ac.uk/water/vibrat.html
    jest widmo absorpcji wody:

Zasilacz DC o nietypowych parametrach: 1.3V 60A

Jak widać dla 1.5um współczynnik absorpcji jest pomiędzy 1-10 podczas gdy dla 3um jest to już 10000. Nie chce mi się nie chce wierzyć w te procenty, ale jestem na tyle leniwy że tego nie będę liczył.

0
  • #23 19 Gru 2012 20:46
    Certino
    Poziom 17  

No dobrze le nie z spotkałem się z diodami na 3 um

Co do PWM

Znalazłem taki tranzystorek:
    AUIRF2804S

Ma małe R więc nie powinien się mocno grzać. Teraz pytanko czy jakiś driver do niego wrzucić czy bez drivera z procka go sterować ?

0
  • #24 20 Gru 2012 03:37
    bobeer
    Poziom 28  

Podoba mi się Twoja lekkość podejścia do tematu (i zlew dobrych "odrad" pana mixera ;) ) jak i kosmiczne technologie których nie możesz zdradzać ;)
    Na elektrodzie jest sporo o sterowaniu mosfetów poczytaj trochę na ten temat. Sama RDSon tranzystora to nie wszystko co ze stratami mocy związane w przypadku pracy dynamicznej. Procesor podłączony bezpośrednio pod tranzystor nie zbyt nadaje się do szybkiego włączania i wyłączania, tym bardziej kiedy do przeładowania jest spora pojemność. Nawet jeśli ten pwm będzie działać z 100Hz, to weź ten tranzystor lepiej porządnie wysteruj :)
    Tak nawiązując do tematu związanego z grzaniem podczerwienią, to również mam przeczucie, że ta dioda do grzania się niezbyt nadaje. Ale najlepiej jak to sprawdzisz sam (ale pewnie nie dowiemy się o rezultatach badań z powodu klauzuli 'top secret' ).

0
  • #25 20 Gru 2012 08:18
    Certino
    Poziom 17  

Jeśli chodzi o tą diodę to nie ja ją wybierałem - ja dostałem na biurko diodę i mam zrobić zasilanie do niej. Jeśli chodzi o mnie to bym zrobił rezerwuary o różnych temperaturach i przekładał między nimi tą kropelkę wody. Bardzo mi miło, że próbujecie mi doradzić i wszystkie sugestie biorę pod uwagę, niestety pewnych rzeczy nie jestem w stanie przeskoczyć.

0
  • #26 20 Gru 2012 19:12
    LemuRR 11
    Poziom 26  

60A, hmm. Jeżeli masz trochę zapału, i ATX, to da się z tego zrobić takie źródło prądowe.
    Wystarczy Przewinąć trafo impulsowe, i wprowadzić modyfikacje przy TL494.

0
  • #27 26 Gru 2012 18:17
    Certino
    Poziom 17  

Witam

Co do grzania. 20uL podgrzane do wrzenia w 2 sekundy przy podaniu 20 A na diodę. A jak dam maks. czyli około 60 będzie jeszcze lepiej. Układ impulsowy niestety nie dał rady - przy poborze około 10 A ciągłego natężenia tranzystory poszły z dymem. Jednak chyba muszę niechętnie rozważyć trafo i po wyprostowaniu dać na mosfeta. Co do atx - jak rozpoznać te z TL494?

0
  • #28 26 Gru 2012 20:07
    LemuRR 11
    Poziom 26  

Certino napisał:
    Witam

Co do grzania. 20uL podgrzane do wrzenia w 2 sekundy przy podaniu 20 A na diodę. A jak dam maks. czyli około 60 będzie jeszcze lepiej. Układ impulsowy niestety nie dał rady - przy poborze około 10 A ciągłego natężenia tranzystory poszły z dymem. Jednak chyba muszę niechętnie rozważyć trafo i po wyprostowaniu dać na mosfeta. Co do atx - jak rozpoznać te z TL494?

Trzeba rozebrać i zobaczyć.

Na atxie 300W bez problemu zrobi się takie źródło prądowe, tylko trzeba pamiętać, o zakupie odpowiednich diod schottkiego. Ew tranzystory końcowe też można zmienić na mocniejsze. No i ważne, przewinąć trafo impulsowe

0
  • #29 27 Gru 2012 10:00
    Dar.El
    Poziom 40  

W PC na płycie głównej jest gotowa przetwornica zasilająca procesor, spróbuj zastosować ją do swoich potrzeb. Sam takiej nie zrobisz.

0
  • #30 27 Gru 2012 17:11
    Certino
    Poziom 17  

No właśnie robiłem coś takiego, zwie się to VRM 10. Niestety jeszcze 10 A ciągłego podołała, wyżej tranzystory poszły z dymem.

0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo