Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Moje Niebieskie Czeszki

inkognito09 18 Gru 2012 22:42 24621 13
  • Moje Niebieskie Czeszki

Od bardzo dawna nic tu nie publikowałem. Z powodu różnych życiowych kwestii moje audioróbstwo stanęło w miejscu na ponad 3 lata. Obecnie dorobiłem się w końcu własnego warsztatu oraz większej swobody, więc wziąłem się za budowę kolumn. Jednak projekt przerwałem na etapie zbierania materiałów tym oto "mini projekcikiem". Są tego 3 główne przyczyny:
    -chwilowy brak funduszy na dokończenie projektu dużych podłogówek;
    -chęć "przypomnienia" sobie kilku rzeczy związanych ze stolarką, niejako "rozgrzewka" przed poważniejszą konstrukcją;
    -stworzenie edukacyjnej, prostej kolumny dwudrożnej przeznaczonej głównie do zabaw JIGiem, a później jako nagłośnienie w warsztacie.

Projekcik już z samej przyczyny powstania miał być możliwie prosty i tani. Głośniki to ARN5604 i AVR104-03, które to dorwałem od kumpla. Drewno z własnych zasobów, porty też leżały u mnie od dawna. Zdecydowałem się na obudowę zamkniętą o pojemności 9 litrów, w których to te ARNy powinny się czuć w sam raz. Tak więc...

Na początku był kawałek regału, który wpadł w zębiska piły tarczowej.

Moje Niebieskie Czeszki

Następnie truchło biednego regału zostało wymazane klejem i potraktowane wkrętami.

Moje Niebieskie Czeszki

W międzyczasie kilka z kawałków płyty bliżej zaprzyjaźniło się ze statywem od wiertarki, wiertarką, frezem oraz wyrzynarką.

Moje Niebieskie Czeszki Moje Niebieskie Czeszki
    Moje Niebieskie Czeszki

Gdy już wszystkie elementy były gotowe, czas najwyższy, żeby stolarka kolumn w końcu była jednoelementowa.

Moje Niebieskie Czeszki

Potem papier ścierny, szpachla, szpachla i jeszcze raz szpachla i podkład.

Malowanie "ostateczne" jest dość eksperymentalnym posunięciem, więc napiszę o nim kilka słów więcej. Technikę wypatrzyłem u przyjaciółki, która bawi się w przeróżne artystyczne ciekawostki. Technika polega na ciapaniu malowanej powierzchni specjalną, gęstą farbą za pomocą gąbki. Efektem jest nieregularna faktura przypominająca w dotyku chropowaty kamień. Tak samo jak powierzchnia, tak i kolor jest nieregularny. Zdjęcia nie oddają w pełni ich wyglądu, w rzeczywistości są znacznie ciemniejsze. A tu widzimy prosty przykład handlu wymiennego, działającego na zasadzie wzajemnych usług. :P

Moje Niebieskie Czeszki

Gdy ozdobna powierzchnia jest już gotowa, trzeba trochę oczernić kilka niuansów.

Tak oto powstały moje Niebieskie Czeszki.

Co do kosztów, to szczerze mówiąc - nie pamiętam wszystkich szczegółów. Gdzieś coś w granicach 250zł wkładu nie licząc rzeczy, które miałem (porty, kable, wkręty, śruby, papiery ścierne, itp.). Łącznie wyszłoby pewnie więcej, ale nie jestem w stanie określić ile.

Zwrotnice są chwilowo zamontowane czysto prowizoryczne, oparte na zbliżonym projekcie znalezionym w sieci (ten sam głośnik basowy i bardzo podobny wysokotonowy). Poskładane na pałę z pierwszych lepszych elementów. Docelowo (jak już wcześniej pisałem) kolumny mają posłużyć jako królik doświadczalny do zabaw z JIGiem (dlatego użyłem nakrętek pazurkowych i śrub ampułowych, żeby w czasie zabaw łatwo i szybko można było zdemontować głośniki). Gdy się tego doczekają, dostaną już porządnie zrobione zwrotnice oparte o nowe elementy. Sam JIG już czeka.

Moje Niebieskie Czeszki

Chwilowo nie może się doczekać mikrofonu pomiarowego. Wkładkę z plikiem kalibracyjnym już mam, projekt przedwzmacniacza też. Po prostu jakoś nie mogę się chwilowo zebrać. Na obecny moment kolumny grają... "normalnie". Dźwięk jest całkiem przyjemny. Słyszę, że nie domagają na średnich tonach, ale czego wymagać od niededykowanej zwrotnicy? I tak nieźle, że udało mi się dobrać na słuch tłumik do ARV, z którym to gra akceptowalnie. Z tym się zrobi porządek w swoim czasie.

Fajne!
  • #2 18 Gru 2012 23:11
    Łukasz_W

Poziom 35  

Konstrukcja jak najbardziej na plus. Chwała za obudowę zamkniętą.
    Ja też mówilem, że jak tylko skończe projekt to idę wykonać pomiary. I tak idę już 3 rok.
    Kolumenki bardzo przyjemne, a w budżetowych konstrukcjach Tesle wypadają bardzo dobrze, wiem bo mam.
    Po kabelku można pomyśleć, że są podłączone do 220 a nie pod audio. Czepiam się.
    Podoba mi się kolor (nie wiem czy ciemniejsze wyglądają lepiej, rzecz gustu) szukam właśnie kamizelek technicznych w takich kolorach jak na zdjęciach.

• #3 18 Gru 2012 23:16
    inkognito09
    Poziom 29  

Wasilkowski napisał:

Po kabelku można pomyśleć, że są podłączone do 220 a nie pod audio. Czepiam się.
    Podoba mi się kolor, szukam właśnie kamizelek technicznych w takich kolorach.

Ten kolor nosi nazwę "niebieski elektryczny", odsyłam do google grafika
    A co do kabli to osobiście mdli mnie jak słyszę wywody nad wpływem kabla głośnikowego na dźwięk, tak więc nie przejmuję się. Docelowo będą głośnikowe z prześwitującą izolacją, tak po prostu dla wyglądu. Na test podpiąłem czym miałem.

• #4 18 Gru 2012 23:29
    Łukasz_W

Poziom 35  

inkognito09 napisał:
    Ten kolor nosi nazwę "niebieski elektryczny", odsyłam do google grafika

Znalezienie nad morzem kamizelki całorocznej w takim kolorze graniczy z cudem. A zawsze chciałoby sie pomacać przed zakupem a nie tylko ten internet.
    inkognito09 napisał:
    A co do kabli to osobiście mdli mnie jak słyszę wywody nad wpływem kabla głośnikowego na dźwięk, tak więc nie przejmuję się. Docelowo będą głośnikowe z prześwitującą izolacją, tak po prostu dla wyglądu. Na test podpiąłem czym miałem.

Ważne, że miedziane i nie grubości nitki. Do testów wystarczą. Co do zmiany brzmienia przez same druty - może być róznica może być i placebo.

Tesle lubie bo mają potencjał, a obudowa zamknięta dla nich to trafiony wybór, przynajmniej moim zdaniem.

• #5 19 Gru 2012 10:24
    galart
    Poziom 13  

Co do tych kabli to nie do końca się zgodzę. Jakiś czas temu miałem okazję posłuchać kolumn estradowych wharfedale podłączonych do wzmacniacza kablem od żelazka, miał on może 1,5m długości, później podpięliśmy je 10m kablem głośnikowym dwużyłowym b bez ekranu (takim o jakim piszesz, w przeźroczystej izolacji) i powiem ci że żelazko rządzi :) może to z racji długości a przez to większej impedancji. Na głośnikowym góra była przytłumiona i taka płaska, na kablu od żelazka dźwięk był bardziej soczysty, nawet dół był bardziej miękki. Od tego czasu nie neguje stwierdzeń ze kable mają wpływ, i że je "słychać".

• #6 19 Gru 2012 10:40
    dantesik
    Poziom 11  

Witam

Mam pytanie odnośnie wygłuszenia kolumn w środku ( czym i jak są wytłumione ) . Co do koloru obudowy , no cóż odważny , ale to oczywiście kwestia gustu . Solidna obudowa , niezłe przetworniki mniemam , że grają na przyzwoitym poziomie

Pozdrawiam
    Tomek

• #7 19 Gru 2012 16:32
    przemo-lukas
    VIP Zasłużony dla elektroda

Ciekaw jestem jak wyszła ta porowata powierzchnia.
    Prawdę mówiąc nie pamiętam tego przetwornika (ARN), ale poeksperymentowałbym jeszcze z mniejszą obudową.
    Natomiast ARV jakoś źle mi się kojarzy. ;)

P.s.
    Kosz ARN nie jest mniejszy od frezu?

• #8 19 Gru 2012 16:54
    inkognito09
    Poziom 29  

Szczerze mówiąc raczej bym wolał zwiększyć niż zmniejszyć. Czuć że się trochę duszą. Dlatego wytłumiłem bardzo grubo, gąbką profilowaną i watoliną. Trochę to poprawiło, ale jednak chociaż te 2 litry mogłoby być więcej. Frez rzeczywiście wyszedł odrobinę większy, błąd pomiarowy. W sumie nie byłoby tego widać ale uszczelka wylazła, dlatego widać biały pasek przy basowym głośniku. Jak będę później odkręcał głośnik to poprawię uszczelkę żeby była trochę głębiej. Wtedy będzie wszystko OK (po to właśnie wewnętrzna strona frezu jest pomalowana na czarno).

• #9 19 Gru 2012 23:50
    marti_944
    Poziom 28  

Hello!

Weri najs konstrakszon, rzekłbym. Faktycznie, nietypowa faktura powierzchni. Aż chciałoby się obejrzeć zdjęcia nieco lepszej jakości. Dało by radę ?

I tak przy okazji - mam nietypowe pytanie: czy ta koleżanka, to może TA koleżanka, której zbudowałeś niegdyś "skromny zestaw 2.1" ? ;) Wybacz dociekliwość - nie da mi to spokoju :P.

Pozdrawiam! \m/

Proszę w temacie trzymać się meritum.
    Kwestie "poboczne" można wyjaśnić poprzez PW.
    (dj-MatyAS)

• #10 20 Gru 2012 08:15
    inkognito09
    Poziom 29  

marti_944 napisał:
    Aż chciałoby się obejrzeć zdjęcia nieco lepszej jakości. Dało by radę ?

Spróbuję. W sumie mam gdzieś zwykły aparat (to było telefonem robione), może się uda.

marti_944 napisał:
    I tak przy okazji - mam nietypowe pytanie: czy ta koleżanka, to może TA koleżanka, której zbudowałeś niegdyś "skromny zestaw 2.1" ? ;) Wybacz dociekliwość - nie da mi to spokoju :P. \m/

Nie, historia z TAMTĄ burzliwie zakończyła się parę lat temu :P obecnie nie mam z nią kontaktu, ale z tego co wiem mój "skromny zestaw" nadal gra u niej.
    Mam nadzieje że Twa dusza zaznała spokoju :D

Proszę w temacie trzymać się meritum.
    Kwestie "poboczne" można wyjaśnić poprzez PW.
    (dj-MatyAS)

• #11 20 Gru 2012 12:17
    398216
    Usunięty  
  • #13 31 Gru 2012 17:30
    k124l
    Poziom 19  

Witam .
    Mógłbyś podać wymiary tych kolumienek .

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME