Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Silnik, układ > 230V dokładna(zegarowa) liczba obrotów na minutę

19 Gru 2012 13:45 1644 4
  • Poziom 34  
    Witam.

Jak łatwo wywnioskować z tematu potrzebuję zbudować zegar elektryczny.
    Części mechaniczne mogę bez problemu wykonać ale brakuje mi silnika ze stałymi obrotami.

Bez problemu można kupić sterownik mechaniczny na 230V za nawet 16 zł. Ma on 1 obrót na dobę :)
    Czy gdzieś dostanę silniczek lub układ sterowania z silnikiem zasilane 230V.
    Liczba obrotów w sumie nie gra roli wystarczyło by mi 10-100 RPM bo przekładnie sobie wykonam.

Eksperymentowałem ze silnikiem 4W 60RPM > problem z określeniem dokładności pomiaru i silniczek okazał się trochę za słaby.
    Potrzebował bym ok 10-20W silnik i żeby się nie grzał. 49TYD-500-1 nieźle się nagrzał pracując samodzielnie bez żadnego mechanicznego obciążenia.

Dodano po 2 [godziny] 8 [minuty]:

A może sterownik do silnika krokowego ?

Silniczek można tanio kupić ale nie znalazłem sterownika w którym można by zaprogramować liczbę obrotów na minutę.
  • Poziom 25  
    Możesz zrobić taki myk, silnik krokowy zasilić z sieci przez transformator o dwóch identycznych uzwojeniach wtórnych lub nawet z jednym tylko z odczepem po środku. Łączysz pierwsze uzwojenie silnika z pierwszym uzwojeniem transformatora i drugie z drugim tylko w przeciwnej fazie. Taki krokowiec pracował by jak zwykły synchroniczny silnik jak np: do napędu talerza w mikrofali. Problemem może być rozruch bo za każdym razem będzie startować z innym kierunkiem obrotów a pod zbyt dużym obciążeniem tylko zabuczy, ponadto trzeba dopasować napięcie zasilania do konkretnego silnika bo przy zbyt dużym prądzie zagrzeje się i sfajczy.

Dorobienie sterownika będzie wymagało mikrokontrolera i kilku tranzystorów tak w najprostszej postaci pisząc. Poza tym mikrokontroler trzeba zaprogramować aby kręcił silnikiem a ile obrotów na min. to już można sobie dowolnie ustawić w programie na stałe.
  • Poziom 34  
    Krokowiec chyba będzie najlepszym rozwiązaniem tylko gdzie dopaść schemat programowalnego sterownika.
  • Poziom 26  
    Wystarczyło użyć wujka Google :)

A co do obrotów na minutę to możesz wykorzystać układ ds1307, ustawić go by wysyłał co sekunde sygnał do ATmegi, programowo go zliczaj i jak doliczysz do 60 to zrobisz obrót silnika.
    Datascheet ds1307 TU

Pozdrawiam ;)
  • Użytkownik usunął konto