Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

AMICA Optima Digital 800 - Błąd E21/E42 wymieniony silnik - Błąd E22.

Lisek83 19 Dec 2012 12:41 11493 9
Bosch
 • #1
  Lisek83
  Level 2  
  Witam,

  Mam pytanie odnośnie pralki AMICA Optima Digital 800.
  Pralka zaczęła wybijać korki w mieszkaniu, lub czasem wieszała sie wyświetlając kod E21 (błąd silnika o ile dobrze sie orientuję). Czasami wyświetlała też kod E42 (blokada drzwi).
  Po szczegółowych oględzinach udało mi się zlokalizoać miejsce przebicia - gdzies w środku silnika. Znajomy sprawdził silnik - okazało się że jest padnięty - który został wymieniony na nowy.
  Pralka już nie wyrzuca korków ale natychmiast po rozpoczęciu programu silnik startuje na wysokich obrotach (jak przy wirowaniu). Program sobie idze (pobiera wodę itd) ale jednocześnie bęben sie kręci i bije pianę. Na wyświetlaczu podaje kod E22 (to też coś z silnikiem).

  Podejrzewam że coś może być nie tak z triakiem sterującym silnikiem (znalazłem podobny post) ale wolałbym usłyszeć od Was potwierdzenie zanim złąpię za lutownicę.

  Poradźcie proszę bo będę musiał na święta w brudnych gaciach zostać :)
  Dzięki
 • Bosch
 • #2
  phiter
  Level 19  
  Wymień tego triaka.
  A jaki silnik wsadziłeś? Nowy orginalny? Używany? Sprawdź jeszcze prądniczkę na silniku.
 • Bosch
 • #3
  Lisek83
  Level 2  
  Silnik ten sam tylko przewinięty. Przewijał dobry kolega i ufam że jest w 100% sprawny. Poza tym kręci się teraz aż za dużo :)
  Pzdr

  Triaka mam zamiar wymienić jutro.
  Dam znać czy pomogło.
  Dzięki

  Zmieniłem triaka. Już myślałem że wszystko OK - program szedł normalnie: pranie płukanie pranie płukanie... i nie wiruje. W momencie gdy powinno zacząć się wirowanie silnik jakby próbował się rozkręcić i zwalnia. Podobnie zachowuje się gdy nie może wyważyć prania - tylko że sprawdzałem na pusto i jest to samo.
  Słychać takie dziwne pulsowanie jakby coś przerywało wirowanie... i próbuje znowu i znowu...

  Chyba kupie nowe czyste gacie i nową pralkę :/
 • #4
  Lisek83
  Level 2  
  j.w.
  bo nie wiem czy sama edycja posta informuje o nowych informacjach

  Godzinę później:
  Problem prawdopodobnie dotyczył wadliwej pracy tacho na silniku. Podczas opisanych wyżej prób wirowania lekko stuknąłem rączką śrubokręta w tacho i pralka się odczarowała :)
  Teraz czeka mnie noc prania - jeżeli nic się do rana nie pokaże to temat uważam za zamknięty.
  Pozdrawiam
 • #5
  nares
  Home appliances specialist
  Lisek83 wrote:
  Problem prawdopodobnie dotyczył wadliwej pracy tacho na silniku. Podczas opisanych wyżej prób wirowania lekko stuknąłem rączką śrubokręta w tacho i pralka się odczarowała

  Nie lekceważ tej usterki tacho, bo będziesz znów przezwajał silnik.
 • #6
  phiter
  Level 19  
  Sprawdź czy magnes w na ośce wirnika w taho jest dobrze dokręcony. Zależy jaki masz tam silnik. Jeśli siedzi dobrze to masz taho do wymiany - można łatwo uszkodzić przy wyjmowaniu z korpusu a pewnie było wyjmowane.
 • #7
  1234
  Level 23  
  Czy Pan testował prace pralki przy jednocześnie założonym pasku na koło pasowe bębna pralki oraz silnika? Pralka AMICA Optima Digital 1000 (800) posiada "czujnik" odpowiadający za kontrole uślizgu paska wielorowkowego, w skutek czego może pojawić się błąd E22. dla modo jaśniej i klarowniej się nie da :) tyle pisania skutek ten sam.
 • #8
  phiter
  Level 19  
  Może podzieli się kolega wiedzą i powie cóż to za czujnik uślizgu paska?
  W silniku go na pewno nie ma, tak jak i w całej pralce... Może jakieś parametry analizuje??
 • #9
  1234
  Level 23  
  Nie wiem w jaki sposób fizycznie jest to rozwiązane, może pomiar przeciążenia silnika w elektronice sterującej ale raczej nie.
  Fakt jest taki że jak naprawiam jakąś pralkę zazwyczaj swoją bosch max to nigdy nie przykręcam silnika i testuje na sucho jak tam programy sobie radzą, przeważnie tylko wirowanie. natomiast w tej amice w ten sposób nie da się przeprowadzić testu podłączam silnik na samym zasilaniu tryb wirowania i rezultaty następujące.
  1. załączenie programu ( blokada drzwiczek )
  2. pompa startuje
  3. silnik powoli obraca się w lewo później prawo lub odwrotnie
  4. błąd e22

  Po założeniu silnika i paska pralka pracuje poprawnie wszystkie programy ok.

  Na podstawie tych obserwacji zakładam że gdzieś jest umieszczony "czujnik" obrotów bębna. Nie szukałem go ponieważ wszystko wróciło do normy a pralka jest zbyt zabudowana żeby poświęcać czas na poszukiwania.
 • #10
  merlinekII
  Level 16  
  Witam
  potwierdzam przypuszczenie kolegi w temacie czujnika uslizgu paska. Nie jest to fizycznie czujnik a kawałek programu sterownika analizujący obciążenie silnika jeżeli zerwany jest pasek nie tylko pralki AMICA'I ale także inne wykazują błędy silnika co może mylić, więc testy bez czegoś nie podłączonego mogą doprowadzić do furii :)

  Gdzieś w postach natknąłem się na sposób sprawdzenia silnika szczotkowego napięciem sieci (sic!) nie polecam takiego sposobu, lepiej zasilacz 12V do 24V czy to zmienne czy stałe napięcie i już można sprawdzić każdy silnik szczotkowy oczywiście taki na 230V a pralki tym bardziej. Bezpieczne napięcie, w razie zwarcia nie wywalimy korków a mierząc jeszcze prąd dowiemy się dużo o silniku, obroty około 1000 do 2000 a nie 16000 jak przy zasilaniu z sieci i z rąk nie wyrwie, i dobry sposób na szlifowanie komutatora,