Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

AMICA Optima Digital 800 - Błąd E21/E42 wymieniony silnik - Błąd E22.

Lisek83 19 Gru 2012 12:41 9747 9
  • #1 19 Gru 2012 12:41
    Lisek83
    Poziom 2  

Witam,

Mam pytanie odnośnie pralki AMICA Optima Digital 800.
    Pralka zaczęła wybijać korki w mieszkaniu, lub czasem wieszała sie wyświetlając kod E21 (błąd silnika o ile dobrze sie orientuję). Czasami wyświetlała też kod E42 (blokada drzwi).
    Po szczegółowych oględzinach udało mi się zlokalizoać miejsce przebicia - gdzies w środku silnika. Znajomy sprawdził silnik - okazało się że jest padnięty - który został wymieniony na nowy.
    Pralka już nie wyrzuca korków ale natychmiast po rozpoczęciu programu silnik startuje na wysokich obrotach (jak przy wirowaniu). Program sobie idze (pobiera wodę itd) ale jednocześnie bęben sie kręci i bije pianę. Na wyświetlaczu podaje kod E22 (to też coś z silnikiem).

Podejrzewam że coś może być nie tak z triakiem sterującym silnikiem (znalazłem podobny post) ale wolałbym usłyszeć od Was potwierdzenie zanim złąpię za lutownicę.

Poradźcie proszę bo będę musiał na święta w brudnych gaciach zostać :)
    Dzięki

-1 9
  • #2 19 Gru 2012 20:22
    phiter
    Poziom 19  

Wymień tego triaka.
    A jaki silnik wsadziłeś? Nowy orginalny? Używany? Sprawdź jeszcze prądniczkę na silniku.

0
  • #3 20 Gru 2012 15:43
    Lisek83
    Poziom 2  

Silnik ten sam tylko przewinięty. Przewijał dobry kolega i ufam że jest w 100% sprawny. Poza tym kręci się teraz aż za dużo :)
    Pzdr

Triaka mam zamiar wymienić jutro.
    Dam znać czy pomogło.
    Dzięki

Zmieniłem triaka. Już myślałem że wszystko OK - program szedł normalnie: pranie płukanie pranie płukanie... i nie wiruje. W momencie gdy powinno zacząć się wirowanie silnik jakby próbował się rozkręcić i zwalnia. Podobnie zachowuje się gdy nie może wyważyć prania - tylko że sprawdzałem na pusto i jest to samo.
    Słychać takie dziwne pulsowanie jakby coś przerywało wirowanie... i próbuje znowu i znowu...

Chyba kupie nowe czyste gacie i nową pralkę :/

0
  • #4 21 Gru 2012 18:18
    Lisek83
    Poziom 2  

j.w.
    bo nie wiem czy sama edycja posta informuje o nowych informacjach

Godzinę później:
    Problem prawdopodobnie dotyczył wadliwej pracy tacho na silniku. Podczas opisanych wyżej prób wirowania lekko stuknąłem rączką śrubokręta w tacho i pralka się odczarowała :)
    Teraz czeka mnie noc prania - jeżeli nic się do rana nie pokaże to temat uważam za zamknięty.
    Pozdrawiam

-1
  • #5 21 Gru 2012 22:51
    nares
    Specjalista AGD

Lisek83 napisał:
    Problem prawdopodobnie dotyczył wadliwej pracy tacho na silniku. Podczas opisanych wyżej prób wirowania lekko stuknąłem rączką śrubokręta w tacho i pralka się odczarowała

Nie lekceważ tej usterki tacho, bo będziesz znów przezwajał silnik.

0
  • #6 21 Gru 2012 23:55
    phiter
    Poziom 19  

Sprawdź czy magnes w na ośce wirnika w taho jest dobrze dokręcony. Zależy jaki masz tam silnik. Jeśli siedzi dobrze to masz taho do wymiany - można łatwo uszkodzić przy wyjmowaniu z korpusu a pewnie było wyjmowane.

0
  • #7 20 Cze 2013 18:40
    1234
    Poziom 23  

Czy Pan testował prace pralki przy jednocześnie założonym pasku na koło pasowe bębna pralki oraz silnika? Pralka AMICA Optima Digital 1000 (800) posiada "czujnik" odpowiadający za kontrole uślizgu paska wielorowkowego, w skutek czego może pojawić się błąd E22. dla modo jaśniej i klarowniej się nie da :) tyle pisania skutek ten sam.

0
  • #8 20 Cze 2013 22:13
    phiter
    Poziom 19  

Może podzieli się kolega wiedzą i powie cóż to za czujnik uślizgu paska?
    W silniku go na pewno nie ma, tak jak i w całej pralce... Może jakieś parametry analizuje??

0
  • #9 21 Cze 2013 07:32
    1234
    Poziom 23  

Nie wiem w jaki sposób fizycznie jest to rozwiązane, może pomiar przeciążenia silnika w elektronice sterującej ale raczej nie.
    Fakt jest taki że jak naprawiam jakąś pralkę zazwyczaj swoją bosch max to nigdy nie przykręcam silnika i testuje na sucho jak tam programy sobie radzą, przeważnie tylko wirowanie. natomiast w tej amice w ten sposób nie da się przeprowadzić testu podłączam silnik na samym zasilaniu tryb wirowania i rezultaty następujące.
    1. załączenie programu ( blokada drzwiczek )
    2. pompa startuje
    3. silnik powoli obraca się w lewo później prawo lub odwrotnie
    4. błąd e22

Po założeniu silnika i paska pralka pracuje poprawnie wszystkie programy ok.

Na podstawie tych obserwacji zakładam że gdzieś jest umieszczony "czujnik" obrotów bębna. Nie szukałem go ponieważ wszystko wróciło do normy a pralka jest zbyt zabudowana żeby poświęcać czas na poszukiwania.

-1
  • #10 21 Wrz 2013 09:00
    merlinekII
    Poziom 15  

Witam
    potwierdzam przypuszczenie kolegi w temacie czujnika uslizgu paska. Nie jest to fizycznie czujnik a kawałek programu sterownika analizujący obciążenie silnika jeżeli zerwany jest pasek nie tylko pralki AMICA'I ale także inne wykazują błędy silnika co może mylić, więc testy bez czegoś nie podłączonego mogą doprowadzić do furii :)

Gdzieś w postach natknąłem się na sposób sprawdzenia silnika szczotkowego napięciem sieci (sic!) nie polecam takiego sposobu, lepiej zasilacz 12V do 24V czy to zmienne czy stałe napięcie i już można sprawdzić każdy silnik szczotkowy oczywiście taki na 230V a pralki tym bardziej. Bezpieczne napięcie, w razie zwarcia nie wywalimy korków a mierząc jeszcze prąd dowiemy się dużo o silniku, obroty około 1000 do 2000 a nie 16000 jak przy zasilaniu z sieci i z rąk nie wyrwie, i dobry sposób na szlifowanie komutatora,

0