Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ładowarka Alpha Redox v2 i zasilacz komputerowy

patryk290 19 Gru 2012 12:47 5022 18
  • #1 19 Gru 2012 12:47
    patryk290
    Poziom 10  

Nie chciałem zamieszczać posta ale nie znalazłem odpowiedzi w sieci ani też sam nie wpadłem na rozwiązanie. A sprawa wygląda tak:

Otóż mam ładowarkę Alpha Redox v2 którą zasilam przerobionym zasilaczem komputerowym ATX. Rzecz jasna sztuczne obciążenie wyjścia 5V zrobione żeby uzyskać pełną moc. No i wszystko razem chodziło ładnie... Jednak pewnego razu podczas ładowania żabki podłączone do baterii osunęły się na metalową obudowę zasilacza i zwarły się ze sobą... Natychmiast podniosłem kable, wyłączyłem zasilacz i odłączyłem go z sieci... Z ładowarki poszedł dym od strony pokazanej na zdjęciu:

Dokładnie z tego uzwojenia które widać przez szczelinę.

Czytałem że przy zwarciu ładowarki już po niej, nie działa - pali się mikrokontroler na którym jest zbudowana. A moja po ponownym podłączeniu uruchomiała się normalnie z jednym ale. Po uruchomieniu ładowania po +/- 2s przerywa ładowanie komunikatem: "Imput voltage error". Wiem że jest to niepoprawne napięcie wejściowe. Najlepsze jest to że ten komunikat miałem wcześniej już gdy korzystałem z zasilacza 12V lecz o małym prądzie - 850mA lub 1000mA. Wtedy przerywało po pewnym czasie...

Teraz mam wątpliwość czy uszkodził się układ wejściowy ładowarki czy jest coś nie tak z zasilaczem... Niby napięcia na jego wyjściach są ok. Ładowarka jest zaplombowana więc narazie nie rozbierałem jej, licząc że może pomożecie znaleźć mi rozwiązanie.

Pozdrawiam, Patryk.

0 18
  • #2 19 Gru 2012 14:10
    goldi74
    Poziom 43  

patryk290 napisał:
    Ładowarka jest zaplombowana więc narazie nie rozbierałem jej, licząc że może pomożecie znaleźć mi rozwiązanie.

Chcesz ją naprawiać bez rozkręcania?

0
  • #3 19 Gru 2012 14:26
    patryk290
    Poziom 10  

No bez przesady... Magikiem nie jestem. Zanim ją rozbiorę chciałbym ewentualnie wykluczyć uszkodzenie zasilacza.

0
  • #4 19 Gru 2012 16:59
    goldi74
    Poziom 43  

patryk290 napisał:
    Zanim ją rozbiorę chciałbym ewentualnie wykluczyć uszkodzenie zasilacza.

A jak się wyklucza uszkodzenie zasilacza? Podłącza się inny. Zrobiłeś to?

0
  • Pomocny post
    #5 19 Gru 2012 21:37
    Madrik
    Moderator Robotyka

Ewentualnie się mierzy parametry wyjściowe zasilacza pod obciążeniem, np. żarówką.

0
  • #6 20 Gru 2012 10:37
    patryk290
    Poziom 10  

goldi74 napisał:
    patryk290 napisał:
    Zanim ją rozbiorę chciałbym ewentualnie wykluczyć uszkodzenie zasilacza.

A jak się wyklucza uszkodzenie zasilacza? Podłącza się inny. Zrobiłeś to?

Nabijasz sobie posty czy robisz łaskę że mi odpisujesz? Gdybym miał drugi zasilacz sprawdziłbym go natychmiast.

Dzięki Madrik za jakąś propozycje. Sprawdzę go pod obciążeniem.

0
  • #7 04 Sty 2013 19:47
    patryk290
    Poziom 10  

W tzw. między czasie dorwałem drugi zasilacz i po sprawdzeniu okazało się że to jednak ładowarka. Szybko ją rozebrałem, a jeszcze szybciej nalazłem pierwsze widoczne uszkodzenie i zarazem jedyne widoczne. Mam nadzieje że to tylko to :D

Poniżej fotka:

Ja mogę strzelać że to jakiś stabilizator może, ale to ślepy strzał nie poparty większą wiedzą.

Szukałem zdjęć "wnętrza" ale do Redox-a nie znalazłem. Są fotki prawie identycznych ładowarek jak Imax których rozmieszczenie wewnętrzne elementów jest niemal identyczne, ale ze zdjęć nie da się odczytać nazwy. Więc może ktoś z Was rozebrał swoją ładowarkę Redox Alpha v2 i mógłby mi podać nazwę elementu?

Będę wdzięczny :D

0
  • Pomocny post
    #8 04 Sty 2013 20:25
    goldi74
    Poziom 43  

Na pewno jest to tranzystor MOSFET. Bardzo możliwe, że ma on takie samo oznaczenie jak ten drugi z prawej strony, obok kondensatora elektrolitycznego.

0
  • #9 04 Sty 2013 20:31
    patryk290
    Poziom 10  

To już bliżej odpowiedzi :) Teraz poczekamy, aż potwierdzi to jakiś posiadacz tej ładowarki. Dzięki za odzew :)
    Niestety google nic nie mówi :/

0
  • Pomocny post
    #10 04 Sty 2013 21:44
    stomat
    Specjalista elektryk

Mam taką ładowarkę i zajrzałem do niej. Na tym elemencie jest napisane MDS2656 a w dolnym rzędzie BP113A GG. Co to jest i skąd to wziąć niech się wypowie ktoś mądrzejszy.

0
  • Pomocny post
    #12 05 Sty 2013 11:07
    Tomasz.W
    Poziom 35  

Witam.
    Naprawiałem kilka tego typu ładowarek, zamiennie wstawiałem Mosfety typu SI4430DY lub SI4404DY. Tego typu tranzystory są powszechnie używane w modelarskich regulatorach 3F.

0
  • #13 05 Sty 2013 13:09
    patryk290
    Poziom 10  

To poszukam ich też... A co powiedzie na temat tego mosfeta jako zamiennika? AO4468 http://aosmd.com/pdfs/datasheet/AO4468.pdf ?

Zamiennik ten pochodzi z ładowarki Accucel, który ma taką samą topologie ścieżek. Więc może można go wykorzystać?

Choć z tego co wyczytałem z katalogu te zamienniki SI4430DY i SI4404DY są na większy prąd, więc ich ewentualna wytrzymałość bałaby większa. Dobrze rozumuje?

0
  • #14 05 Sty 2013 14:30
    Tomasz.W
    Poziom 35  

patryk290 napisał:
    ......A co powiedzie na temat tego mosfeta jako zamiennika? AO4468 http://aosmd.com/pdfs/datasheet/AO4468.pdf ?....
    Ładowarka Alpha REDOX V2 ma ładowanie max. 5 Amper. Tak więc teoretycznie tranzystor z linku powinien dać sobie radę. Ja wstawiałem tranzystory SIxxxx tylko dlatego że takie akurat miałem w szufladzie. Tak na dobrą sprawę to na upartego można tam wpasować coś w "normalnej" obudowie np. IRL2203N. Generalnie chodzi o tranzystor z jak najmniejszą rezystancją złącza (RDS(on)).

0
  • #15 05 Sty 2013 15:58
    patryk290
    Poziom 10  

To już wiem dokładnie na co zwrócić uwagę. Mam nadzieje że po wymianie nie znajdzie się inne uszkodzenie jeszcze :D

0
  • #16 15 Lut 2013 21:06
    patryk290
    Poziom 10  

To znów ja. Znalazłem aukcję takich elementów. Będą się nadawały, niby okej ale jak w porównaniu do podanej przez Was serii SIxxxxx mają znacznie mniejsze prądy, prawie o połowe. Boję się że mogą być za słabe. Poniżej linki do datasheet:

Pierwszy

Drugi

0
  • #17 21 Kwi 2013 11:42
    partyzancik
    Poziom 17  

Witam
    Sorki że odgrzewam temat ale mam na oku zakup balansera rc hobby do ładowania ogniw li-ion (laptopowych zamontowanych we wkrętarce) (zakup z alledrogo) ale dowiedziałem sie że jest on goły (brak zasilacza i kabelków do baterii) i ma on parametry (zasilanie 11-18V DC) i mam w związku z tym pytanie czy zasilanie go zasilaczem od laptopa (19V DC) nie spowoduje jego uszkodzenia. Obecnie nie mam nic z odpowiednim napięciem i zadowalajacą wydajnością prądową.

0
  • #18 29 Kwi 2017 23:10
    endi1940
    Poziom 9  

Witam, mam identyczną ładowarkę i niestety uszkodziłem ją przez podłączenie zasilania odwrotnie polaryzowanego. Po szybkim czasie się zorientowałem i to zmieniłem, ładowarka działała, podłączyłem do ładowanie akumulatorek żelowy, po 10 minutach poczułem zapach spalenizny, ładowarka była mocna gorąca.
    Aktualnie po włączeniu wyświetla się tylko niebieski pasek i grzeje się element na środku pod płytką (mos-fet?). Szukałem upalonych części i nic nie znalazłem, zastanawia mnie że niema tego tranzystorka co kolega wymieniał, może się odlutował i wypadł nie zauważony przy rozkręcaniu ?? (robiłem to o godz. 3 w nocy)
    Czy może nie w wszystkich modelach był tam tranzystor ?
    zamierzam tam wstawić IRF7821PBF/IRF7821TRPBF N-ch mosfet SMD 30V 13.6A
    info o tranzystorze: http://www.infineon.com/dgdl/irf7821pbf.pdf?fileId=5546d462533600a401535608d7f31d06

0
  Szukaj w 5mln produktów