Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Mierniki instalacji Metrel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Oświetlenie w małym biurze

krzychummm 19 Gru 2012 20:47 1569 3
  • #1 19 Gru 2012 20:47
    krzychummm
    Poziom 7  

Otóż mam problem z oświetleniem.
    Sieć TN-S, 3 fazy
    W biurze 3 obwody, jeden obwód na oświetlenie. Przewody 3x1.5mm^2
    Na obwodzie 3 zwykłe lampy z żarówkami.
    Oraz 3 lampy z obudowami rastrowymi, czyli świetlówki w każdej obudowie 4 świetlówki 18W. Lampy jedne z najtańszych więc zapewne są styczniki magnetyczne. Wszystko jest nowe świeżo zainstalowane.
    Problem taki, że podczas włączania się świetlówek np. radio ma w tym czasie zakłócenia.
    Zauważyłem też, że lampy co jakiś czas mrugają i to nie tylko świetlówki, ale i też zwykłe żarówki. Ale jest to prawie niezauważalne.

Możliwe że problem jest bardziej skomplikowany włączniki mam firmy Anya jakieś najtańsze coś takiego

3.1.18. Zabronione jest publikowanie informacji do źródeł, które po pewnym czasie wygasają (publikowanie odnośników do stron o charakterze krótkotrwałym). [retrofood]
    Chodzi o to że, te włączniki nie zawsze działają. I czasem jakby brzęczą, może to z nimi problem być też związany?

0 3
  • Mierniki instalacji Metrel
  • #2 19 Gru 2012 20:57
    unitral
    Użytkownik obserwowany

Czym są łączone przewody w puszkach - szybkozłacza czy kostki skręcane?
    Jeśli kostki skręcane to proponuję wszystkie dobrze podokręcać, jeśli szybkozłącza tanie i kiepskiej jakości to wymienić.
    Czy lampy są w szeregu, czy każda podłączona ze wspólnego punktu? Wszystkie lampy mrugają?
    Czym zabezpieczony obwód - jaki bezpiecznik?
    Przewody typu drut czy linka? Kable, czy pojedyncze żyły.

Jakie przyłącze jest do lokalu? Stare czy nowe, typ licznika i bezpiecznika, grubość przewodów?

W zdecydowanej większości przypadków odpowiada za takie objawy źle wykonana instalacja z przeciążonymi łącznikami - słabo dokręconymi lub słabo trzymającymi przewód.
    Jakość przełączników jest drugoplanowa, niemniej zaleciłbym wymianę na coś porządniejszego.
    Przypuszczam że biuro jest wynajęte w stanie uzbrojonym w najtańsze możliwe wyposażenie w dodatku zainstalowane przez najtańszą firmę. Stąd problemy.

Czy spadki napięcia występują też na pozostałych fazach?
    Czy zainstalowano zabezpieczenia przeciwprzepięciowe?
    Jakie są wartości napięcia przy bezpiecznikach i przy lampach i gniazdkach?

0
  • Mierniki instalacji Metrel
  • #3 19 Gru 2012 21:08
    krzychummm
    Poziom 7  

Odpowiem to co wiem.

Czym są łączone przewody w puszkach - szybkozłacza czy kostki skręcane?
    W puszkach przewody są skręcane ze sobą, tak po prostu bez żadnych kostek. I owinięte taśmą izolacyjną.

Czy lampy są w szeregu, czy każda podłączona ze wspólnego punktu? Wszystkie lampy mrugają?
    4 lampy są podłączone oddzielnym przewodem które są razem podłączone w wyłączniku nadmiarowo prądowym.

Czym zabezpieczony obwód - jaki bezpiecznik?
    B16

Przewody typu drut czy linka? Kable, czy pojedyncze żyły.
    Przewód podtynkowy, coś takiego:
    Oświetlenie w małym biurze

Czy spadki napięcia występują też na pozostałych fazach?
    Tego jeszcze nie wiem jutro sprawdzę.

Czy zainstalowano zabezpieczenia przeciwprzepięciowe?
    Brak, jest tylko róźnicówka na 3 fazy następnie są wyłączniki nadmiarowo prądowe.

Jakie są wartości napięcia przy bezpiecznikach i przy lampach i gniazdkach?
    Jutro sprawdzę.

Aha i problem jeszcze jest taki, że jakby nie zawsze włącza się lampa, rzadko się zdarza ale czasem się zdarzy. Włączę przełącznik lampa nie świeci, ale zrobię tak ponownie i już świeci.

0
  • #4 19 Gru 2012 21:23
    elpapiotr
    Specjalista elektryk

Wymienić wyłącznik i/lub dołożyć drugi, do obwodu lamp świetlówkowych.

0