Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Elektronika anlogowa, cyfrowa, mikrokontrolery.

19 Gru 2012 21:46 1326 5
  • Poziom 2  
    Witam
    Jestem studentem Telekomunikacji na EiTI na PW, stąd moja obecność tutaj.
    Na zajęciach puki co mamy naraznie dużo rzeczy teoretycznych i ogólnych nie związanych z kierunkiem, ja natomiast już chciałbym się zająć elektroniką praktyczną. Jedyne co mamy praktyczne to Podstawy pomiarów, zabawy z sygnałami, zailacze oscyloskop, chrakerystyka i pomiar sygnałów,
    Więc myslę o zabawie z elektroniką w domu lecz nie wiem od czego zacząć, teraz dużo słyszy się o mirokontrolerach lecz z tego co słyszłem nie powinno się do nich zaczynać, podobno najlepiej jest rozpoczą naukę od układów analogowych pożniej cyfrowych i na końcu mikrokontrolery czy to jest poprawna kolejność ? Jeszcze dodam ze wstydem że praktycznie nie wiem czym się różnią te działy, wydaję mi się że analogowa to połączenie zwykłych kabelków, a układów cyfrowych od mikrokontrolerów praktycznie nie odróżniam, czy mogłby ktoś mi to wytłumaczyć w łatwy sposób i podać przykłady jak można każde z tych układów zastosować zastosować praktycznie (do czego one się przydają, do jakich projektów, urządzeń) ?
  • Poziom 35  
    I właśnie dlatego zaczynacie od teorii :)
    Pomiary ? Ważna sprawa. Oscyloskop musi umieć każdy kto mówi że zna się na elektronice :)
    Bez zasilaczy nie działałoby prawie :) nic.
    Więc ucz się :) "Sztuka Elektroniki" dla mnie super książka trochę po "Amerykańsku" ale dobra.
    Jeśli bardziej ciągną Cię komputery programy itp. to możesz zacząć od mikrokontrolerów i kodu np. TurboPascal na podstawy.
  • Poziom 2  
    Może i bardziej mikrokontrolery ale chyba by wypadało zacząć od analogowej :)
    a poza tym nie wiem czy mi warto teraz uczyć się mikrokontrolerów jak na 3 semie mam układy cyfrowe które teoretycznie "poprzedzają mikrokontrolery"
    I byś mógł napisać jak w praktyce mogę zaastoswoać układy analogowe, cyfrowe, mikrokontrolery, jakie projekty mogę wykonać z zastoswoaniem tych układów ? żebym wiedzieć co mnie bardziej pociąga, na czym skupic swoją uwagę :)
  • Poziom 21  
    Może najpierw zacznij od słownika języka polskiego ;)

Elektronika analogowa, to nie łączenie kabelków. Jest to bardzo rozległa dziedzina wiedzy. Nie można jej pominąć nie zależnie od tego, czym później się zajmiesz.

Elektronika cyfrowa, której rozwinięciem jest temat mikrokontrolerów i mikroprocesorów to kolejna ogromna dziedzina wiedzy. W chwili obecnej większość zadań układów cyfrowych przejmują mikroprocesory, aczkolwiek w pewnych zastosowaniach nadal z powodzeniem wykorzystuje się klasyczne układy cyfrowe.

Naukę programowania polecam od razu zacząć od języka C/C++, na TurboPascal szkoda czasu.

Przykładów zastosowania elektroniki na tym forum jest cała masa i występują w każdej postaci. Wystarczy trochę chęci do zapoznania się z publikowanymi projektami. Są również czasopisma dotyczące tej tematyki, zawierające bardzo dużo informacji na ten temat. Właściwie od tego proponuje zacząć.

Nie licz również na to, że studia skupią się na wiedzy praktycznej. Otrzymasz dużą dawkę teorii, a wykorzystanie jej praktycznie będzie zależało od Ciebie. Sam zobaczysz, co Cię zainteresuje. Pewne rzeczy mogą wydawać Ci się również nie potrzebne, ale nigdy nie wiesz, kiedy mogą okazać się przydatne. Nastaw się również na to, że wiedza, którą otrzymasz będzie niekompletna, i często, aby dowiedzieć się więcej, będziesz musiał we własnym zakresie pogłębić swoją wiedzę, lub sprawdzić ją praktycznie.
  • Poziom 2  
    Czyli analogowa. Polecacie jakąś konkretną książkę, bo zamierzam kupić tą: http://mikrokontrolery.blogspot.com/2011/03/recenzja-elektronika-dla-kazdego.html
    Dobrze byłoby jeżeli by się znalazła książka, którą mogę kupić używaną, bo ta trochę kosztuje.

Co do języka programowania to aktualnie uczę się C.

P.S.
    Cytat:
    Może najpierw zacznij od słownika języka polskiego

Zrobiłem jakieś rażące błędy, bo nie nie rozumiem ?
  • Użytkownik usunął konto