Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermopastyTermopasty
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Montaż powierzchniowy. Zestaw lutowniczy, końcówki do lutowania mikrofalą.

07 Lut 2005 15:07 3785 6
 • Poziom 36  
  W zestawach (stacjach) lutowniczych oferowane są końcówki do lutowania mikrofalą. Czy ktoś, kto się z tym zetknął może napisać jak to działa i czy jakość takiego montażu może być porównywalna z montażem automatycznym.

  I drugie pytanie - czy dużym problemem w montażu powierzchniowym jest przejście na spoiwa bezołowiowe? Jak wpływa wyższa temperatura lutowania na niezawodność układu (druk, scalaki itp).
 • TermopastyTermopasty
 • Poziom 15  
  Jakość przy odrobinie wprawy jest porównywalna. A spoiwo bezołowiowe - nie wpływa na działanie i niezawodność układu ale beznadziejnie się tym lutuje bo poza wyższą temperaturą jest jeszcze jedna niedogodność a mianowicie cyna bezołowiowa kiepsko "przykleja" sie do lutowanych elementów.
 • TermopastyTermopasty
 • Poziom 17  
  Należy jeszcze dodać, iż aby stosować spoiwa bez dodatku ołowiu układy scalone ( i inne elementy) musz byc przystosowane do lutowania tymi topnikami. To znaczy, że ich piny muszą być odpowiednio wykonane. Przykładowo od tego roku mikroprocesory firmy Microchip ( i pozostałe układy tego producenta również) są przystosowane do lutowania pastami bezołowiowymi. Ich kontakty pokryte są czystą cyną! Dlatego możę wyglądają trochę nieładnie, ale tak musi być.
 • Poziom 24  
  marek_Łódź napisał:
  I drugie pytanie - czy dużym problemem w montażu powierzchniowym jest przejście na spoiwa bezołowiowe? Jak wpływa wyższa temperatura lutowania na niezawodność układu (druk, scalaki itp).


  EP 1/2004 i następne/y numery poruszano temat przejścia na lutowanie bezołowiowe , stopy , temperatury itp.

  to jeszcze dam to
  http://groups.google.pl/groups?hl=pl&lr=&q=minifala&meta=group%3Dpl.misc.elektronika
 • Poziom 12  
  marek_Łódź napisał:
  W zestawach (stacjach) lutowniczych oferowane są końcówki do lutowania mikrofalą.


  obecnie interesuje się trochę tematem montażu SMD, na czym polega lutowanie mikrofalą ?
 • Poziom 12  
  pisze prace na ten temat. czy posiada ktos jakies materialy, artukuly apropo technologi lutowania bezowiolowego?
 • Pomocny post
  Poziom 28  
  Mikrofala to grot z zagłębieniem na spoiwo. Używa się głównie do lutowania układów scalonych. Nóżki układu trzeba pokryć odpowiednim żelem i mikrofalą "przejechać" po tych nóżkach. Żel powoduje to, że poszczególne nóżki nie "zlewają" się i połączenie jest pewne. Ważne jest precyzyjne ustawienie ukłądu w stosunku do mozajki druku! Przy układach o wyprowadzeniach z czterech stron używa się odpowiednich klejów - a awaryjnie wystarczy trochę gumy do żucia. :)