Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

FIAT Brava - falują obroty, ciężko pali

krystian750 20 Gru 2012 10:19 4392 19
  • #1 20 Gru 2012 10:19
    krystian750
    Poziom 9  

Witam! posiadam już 3 miesiąc Fiata Brava JTD 1999 105. Problem polega na tym że jak jest silnik zimny to nie odpala za pierwszym razem. Nie odpala po dodaniu gazu. Czasami odpali bez dodania gazu. Jak już odpali to strasznie falują obroty i mruga "marchewka". Jeśli się doda gazu obroty wyrównują się i wszystko jest ok.
    - zrobiłem test przelewowy - bardzo mało oddaje ropy na przelewy i prawie idealnie równiutko,
    - filtr paliwa wymieniony - pełno było jakiegoś szlamu, brudu, oprócz tego sprzęgło całe, wahacze przód, cały komp. rozrząd, rolka napinacza,
    - na ciepłym pali dobrze, minimalnie przy faluje.

Wydaje mi się że może się zapowietrza układ, ponieważ jak ściągałem wężyki od tego ustrojstwa gdzie idzie wężyk od przelewów to w ogóle tam ropy nie było oczywiście na zimnym silniku.
    Alternator jest w porządku ponieważ odpalałem bez paska to tez falowały, gdy falują to licznik przygasa. Wszystkie przekaźniki są przesmarowane kontaktem, te pod schowkiem i przy jednym z przekaźników był spalony bezpiecznik wymieniłem na nowy. Zero poprawy.
    Na zimnym silniku troszkę kopci. Proszę Was o pomoc. Jak będzie potrzeba to nagram filmik jak to wygląda. Pozdrawiam.

-1 19
  • #2 20 Gru 2012 12:16
    mateusz726642
    Poziom 16  

Sprawdź świece żarowe.

0
  • #3 20 Gru 2012 13:05
    krystian750
    Poziom 9  

mateusz726642 napisał:
    Sprawdź świece żarowe.

świece są wszystkie nowe i wszystkie grzeją. Jak któraś nie grzeje to jest sygnał na liczniku jak któraś nie działa.

0
  • #4 20 Gru 2012 17:44
    mateusz726642
    Poziom 16  

Możliwe że wtrysk któryś leje

1
  • #5 20 Gru 2012 22:38
    krystian750
    Poziom 9  

mateusz726642 napisał:
    Możliwe że wtrysk któryś leje

Wtryski sprawdzone! żaden nie leje za dużo niż powinien. Jak sprawdzić regulator ciśnienia czy jest dobry ?

0
  • #6 20 Gru 2012 23:09
    mateusz726642
    Poziom 16  

pod komputer jechać.

0
  • #7 22 Gru 2012 21:06
    krystian750
    Poziom 9  

Wynik z kompa:
    -czujnik pedału przyspieszenia 2
    -przekaźnik główny
    -czujnik temp. powietrza
    -ciśnienie doładowania
    -przepływomierz
    -EGR

To tak: wszystkie przekaźniki zostały zostały przepryskane kontaktem, czujnik temp, powietrza i doładowania wyczyszczony,, przepływomierz podmieniony, EGR zaślepiony.

I dalej to samo..

Usunełem jedną usterkę z zapowietrzaniem się, wężyk był spękany i paliwo się cofało, to już jest ogarnięte i na ciepłym bardzo dobrze pali. odłączyłem dzisiaj aku na noc żeby kompa zresetować. I zobaczymy co dalej będzie, ciekawe jak odpali rano.. Dam znać jutro.

Świece spr i grzeją, sprawdzone po prostu pod akumulator i patrzyłem jak się rozgrzewają.

0
  • #8 23 Gru 2012 03:28
    mateusz726642
    Poziom 16  

Tylko jak go odpadlisz to do 90 stopni niech wejdzie na niskich obrotach bez dodawania gazu. Wtedy komputer uczy się wszystkiego od nowa.

0
  • #9 23 Gru 2012 09:39
    emeryt2
    Poziom 42  

Wstępna pompa w baku się zapowietrza lub syf w odstojniku pompy / obudowa/.

0
  • #10 23 Gru 2012 17:30
    krystian750
    Poziom 9  

mateusz726642 napisał:
    Tylko jak go odpadlisz to do 90 stopni niech wejdzie na niskich obrotach bez dodawania gazu. Wtedy komputer uczy się wszystkiego od nowa.

dzisiaj odpaliłem rano bravke. pochodziła 2 godziny na wolnych jak kolega napisał... i odpala lepiej. ale nadal wydobywa sie niebiesko siwy dym z rury wydechowej do puki silnik nie osiagnie 90 stopni..moze wtryski leja do cylindrów (komory spalania)???

0
  • #11 24 Gru 2012 00:25
    mateusz726642
    Poziom 16  

jeżeli nie ubywa płyny ani oleju to możliwe że któryś wtrysk leje.

0
  • #12 24 Gru 2012 11:42
    tzok
    Moderator Samochody

- czujnik pedału przyspieszenia 2 : jest drugi obwód i dopóki działa to nie ma żadnych negatywnych skutków,
    - przekaźnik główny : odpowiedzialny za zasilanie elementów wykonawczych, m. in. wstępnej pompy paliwa,
    - czujnik temp. powietrza : sam z siebie mało istotny ale jest częścią przepływomierza i ma z nim wspólne zasilanie,
    - ciśnienie doładowania : zależnie od przyczyny może być związany z awarią przepływomierza,
    - przepływomierz : zależnie od przyczyny może być związany z awarią czujnika doładowania lub EGR,
    - EGR : zależnie od przyczyny może być związany z awarią przepływomierza.

Trzy ostatnie błędy są ze sobą ściśle powiązane i mogą być równie dobrze spowodowane usterką turbiny lub nieszczelnością dolotu (np. spadnięciem węża z IC lub dziurą w IC), skorelowany z nimi błąd czujnika temp. powietrza wskazuje jednak na usterkę elektryczną (brak zasilania czujników/uszkodzona wiązka).

0
  • #13 24 Gru 2012 14:53
    krystian750
    Poziom 9  

Chłopaki chyba już doszedłem dlaczego tak pali i kopci na zimnym... po prostu któryś wtrysk leje.. ale do komory spalania. ponieważ od 1500 obr/min podczas przyspieszania słychać taki stukot jakby samozapłony(szybsze niż powinny) musze zrobić test przelewowy i wyjdzie na to że z tego co najmniej wraco to leje do komory spalania?

0
  • #14 24 Gru 2012 15:27
    tzok
    Moderator Samochody

krystian750 napisał:
    po prostu któryś wtrysk leje.. ale do komory spalania
    ...a gdzie miałby lać? Wtrysk leje = nieprawidłowo rozpyla paliwo, zamiast mgły daje strumyk paliwa.

0
  • #15 24 Gru 2012 16:14
    robert199
    Poziom 21  

przez test przelewowy dowiesz sie tylko czy przelewy sa sprawne.
    To czy rozpyla prawidłowo paliwo niestety dopiero o wyciągnięiu wtrysku.
    Le w twoim przypadku wydaje mi sie, ze winny jest EGR.
    Wnioskuje to po tym jak piszesz, że podczas falowania przygasaja światła, Zasilanie EGR jest to samo co temp powietrza i czujnik cisnienia doładowania.
    Odłączaj po kolei czujniki może na któryms jest zwarcie.
    Pozatym albo zaopatrz sie w kabel KKL i sam zdiagnozujesz wartosci rzeczywiste, albo udaj sie do dobrego warsztatu, gdzie nie tylko umią odczytywac błędy.
    W tym sterowniku można za pomoca korekty wtrysku wytypować wtrysk do remontu
    Temat jest niestety rozległy.
    moze byc jeszcze regulator cisnienia na listwie, falujące obr. moga bys spowodowane przepływomierzem

0
  • #16 25 Gru 2012 22:03
    krystian750
    Poziom 9  

Witam! uporałem się z falowaniem.. dolałem dodatek do paliwa tzw. do czyszczenia wtryskiwaczy i silnik dobrze zapala :) Nie faluje już na wolnych. Lecz dymienie pozostało lecz mniejsze. lepiej zaczął przyspieszać i wogóle.
    Tylko jest problem bo podczas przyspieszania od 1500 obr/min słychać takie metaliczne stuki, samozapłony(wcześniej niż powinny)?

0
  • #17 25 Gru 2012 22:31
    tzok
    Moderator Samochody

krystian750 napisał:
    podczas przyspieszania od 1500 obr/min słychać takie metaliczne stuki, samozapłony
    To jest silnik diesla, tam jedyny rodzaj zapłonu jaki występuje to samozapłon ;) dlatego właśnie inaczej ten silnik nazywany jest silnikiem z zapłonem samoczynnym... wymyśl więc inną teorię albo poproś kogoś bardziej doświadczonego/mechanika, żeby przejechał się tym samochodem i sam ocenił. Silniki JTD mają dość charakterystyczne brzmienie.

0
  • #18 26 Gru 2012 16:08
    krystian750
    Poziom 9  

Ale jeśli wtrysk leje puszcza do komory spalania.. to na teście przelewowym to wykaże?? Bo to przez to może stukać i dymić na zimnym..Czyć nie dopaloną ropą.

- rozrząd sprawdzony, czyli któryś wtrysk. bo na jałowym nic nie stuka.

0
  • #19 26 Gru 2012 23:15
    kortyleski
    Poziom 41  

Przelew na tych wtryskiwaczach za wiele nie pokaże, od tego jest stół probierczy. A dalsza kontrola to podgląd parametrów silnika, ze zrozumieniem...

0
  • #20 29 Gru 2012 13:18
    krystian750
    Poziom 9  

Witam! temat rozwiązany.! Kupiłem 2 wtryski od ALFY ROMEO i podmieniłem pod te podejrzane i wszystko wróciło do normy i tak jak powinno być. dzięki wszystkim za pomoc . pozdrawiam

0