Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

AMATOR2 Unitra Diora - czy warto go mieć? Jak jego głowicę przerobić na 75 OHM

miś12345 20 Gru 2012 13:43 2091 3
  • #1 20 Gru 2012 13:43
    miś12345
    Poziom 10  

Witam. Dziś rano wujek przyniósł mi Amator-a2 z całym zestawem, tj. z 2. głośnikami. Z tego co wyczytałem na skali ma on UKF OIRT, Długie, Średnie, i 2 zakresy Krótkich. Z chęcią bym go wypróbował, ale ma on wejście na 300 OHM, a ja mam tylko i wyłącznie przewód 75 OHM. Pytanie, jak zrobić z gniazda 300 OHM gniazdo 75 OHM? Jak to zrobić, by swobodnie podpiąć do niego antenę Yagi z symetryzatorem z kablem 75 OHM? Jak sądzicie, czy na tym sprzęcie będzie Białoruś i Rosja na UKF OIRT, czy raczej przygotować się na lustrzanki z CCiR :-/ Proszę o Odpowiedzi na moje pytania. Proszę o wszystkie informacje nt. tego sprzętu Amator2 Unitra Diora, wszystkie ZA i PRZECIW. Czekam na Odp. Pozdrawiam, Adam.

0 3
  • Sklep HeluKabel
  • Pomocny post
    #2 20 Gru 2012 15:04
    konti
    Poziom 27  

Amator 2 to dobry sprzęt miałem go kiedyś i miło go wspominam :) . Dysponuje mocą cos chyba 10 VA tak chyba z tyłu jest napisane . A gniazdo 75 ohm można prosto zrobić na wejściu głowicy masz 300 ohm a żeby przejść na 75 ohm wykorzystujesz tylko jeden z dwóch przyłączy 300ohm a ekran przewodu koncentrycznego zwierasz do masy. (obudowy metalowej wzmacniacza) AMATOR2 Unitra Diora - czy warto go mieć? Jak jego głowicę przerobić na 75 OHM

0
  • Sklep HeluKabel
  • #3 20 Paź 2013 14:22
    8piotr8
    Poziom 11  

Jeśli mogę coś doradzić, odbiorniki na 300 ohm i zwykły dipol 3m połączony statym przewodem płaskim (nie koncentrycznym) potrafią odebrać o wiele więcej stacji i na dalszy zasięg niż antena+symetryzator+przewód 75 ohm+wzmacniacz. Gdyby dipol zastąpić starymi antenami 3 lub 5 elementowymi tj. direktor+dipol+reflektor+przewd płaski 300 ohm bez symetryzatora i bez wzmacniacza i bez przewodu 75 ohm dobry tuner złapie o wiele więcej stacji radiowych i z lepszą jakością na pasmie UKF (FM). Taki np kennwood L-02T , tuner aktualnie nie do zdobycia z 1982r.
    AMATOR2 Unitra Diora - czy warto go mieć? Jak jego głowicę przerobić na 75 OHM

Edytuj

Moderowany przez Olek II:

3.1.19. Zabronione jest publikowanie wpisów w dyskusjach archiwalnych.

0
  • #4 20 Paź 2013 14:32
    _cheetah_
    Poziom 37  

Do prób możesz podłączyć kabel 75Ω "na żywca" czyli przewód środowy w jedną dziurę gniazda antenowego 300Ω, a ekran w drugą. Zablokować najprościej zapałkami :D

Docelowo powinieneś się zaopatrzyć się w tzw. "symetryzator odbiornikowy", który dopasuje ci 75Ω kabel antenowy do wejścia 300Ω. Jak nie będziesz mógł dostać fabrycznego symetryzatora odboiornikowego, to hardcorowo możesz użyć odwrotnie podłączonego zwykłego symetryzatora antenowego, ale musi mieć pasmo pracy od 80MHz! (np. coś w tym klimacie: Link). Będzie tak samo działał, jak odbiornikowy, tyle, że nie będzie miał obudowy.

Amator miał oryginalnie pasmo OIRT, chyba, że ktoś przerobił mu głowicę na CCIR. Włączysz - obaczysz.

Co do odbioru zagranicy - jeśli ma dalej OIRT to oczywiście masz szansę - tyle, że wszystko zależeć będzie od twojej lokalizacji i instalacji antenowej.

Poszukaj - były tematy na forum właśnie o odbiorze dalekich stacji zagranicznych.

0