Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Gracja PDG585C. Bęben nie obraca się. Chce ruszyć, ale nie daje rady.

07 Lut 2005 16:52 2143 15
  • Poziom 14  
    Bardzo potrzebna pomoc.Właśnie jest problem -bęben nie obraca się,chce ruszyc ale nie daje rady.Właśnie wyjąłem szlafrok i włączyłem na pusto,aby usunąć wodę z proszkiem,chodzi i wiruje,co to może być?
  • Pomocny post
    Specjalista urządzeń chłodniczych
    Prawdopodobnie kondensator, pozniej programator i reszta.
  • Poziom 14  
    Napisz prosze dokładniej,bo masz przed sobą laika,który potrafi zrobić jak mu dobrze wytłumaczą-jadę do sanatorium i mam małe pranie .Wiem że jest tam parę kodensatorów -jedan już strzelił raz jak się goliłem,ale mechanik powiedział że jak chodzi to nie przyjeżdża,i chodziło do dzisiaj.
  • Pomocny post
    Specjalista urządzeń chłodniczych
    Odkrec pokrywe z tylu pralki i kondensator ktory moze byc przyczyna bedzie przykrecony na dole po lewej stronie. Jak nei masz nowego na podmianke to zmierz pojemnosc, powinno byc plus-minus 16µF. Przy 12 jeszcze jakos dziala, jak jest mniej to do wymiany
  • Poziom 14  
    Mam miernik ale nie wiem jak to zmierzyć ?czy można zmierzyć jak na nim są tylko V mA kOM? jutro kupie i wymienię-a może jeszcze coś sprawdzić jak rozbiorę?
  • Specjalista urządzeń chłodniczych
    No nie za bardzo tym miernikiem sprawdzisz. Mozesz sprawdzic pi razy oko ustawiajac na 20 albo 200kΩ i podlaczajac do zaciskow, powinien zaczac cos wskazywac i po chwili rezystancja powinna rosnac poza zakres - po czym przelaczasz przewody miernika odwrotnie do kond. i powtarzasz. To wskaze tylko czy kond. w ogole zyje czy juz jest martwy calkowicie. Uwazaj przy odlaczaniu kond. z pralki - jak masz uszkodzony silnik lub programator to moze byc naladowany!!!
  • Poziom 14  
    Silnik chyba sprawny bo na pusto przeszedł cały cykl prania-a zładunkiem nie ruszy tylko prubuje ,lekko rusza ale nie obruci bębna.
  • Specjalista urządzeń chłodniczych
    Sprawdz napiecie na kondensatorze - w chwili gdy silnik ma pracowac powinno byc okolo tego co w sieci, moze wiecej. to znaczyloby ze programator raczej oki tylko kondensator stracil pojemnosc. Pozdrawiam
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 14  
    Narazie kończe i biore sie za rozkrecanie,tylko żoneczka skończy co Gracja nie dała rady-bede za godzinkę.

Dodano po 4 [minuty]:

Na pusto bez załadunku przeszedł cały cykl, a ze szlafroczkiem nie,nawet jak ustawiłem programator na wirowanie to nie obrócił sie beben.
    Ajak zobaczyć te styki? bedzie widać bez rozbierania programatora? jesli by były odkszt. to trzeba nowy?
  • Pomocny post
    Użytkownik usunął konto  
  • Pomocny post
    Poziom 31  
    tak, to napewno kondensator ale radziłbym sprawdzić jeszcze naciąg paska klinowego, jak pasek się ślizga są te same objawy
  • Pomocny post
    Poziom 10  
    z jednym szlafrokiem obróci nawet przy luznym pasku, ale z tych opisów wynika ze 98% to wina kondensatora 16µF
  • Poziom 31  
    jak gruby szlafrok nasiąknie wodą to robi się bardzo ciężki, a jak siądzie kondensator to nawet bez paska silnik będzie kręciłśę z prędkościa ok.25 obr./min. miałem taki przypadek w PDE 385
  • Poziom 14  
    Jutro wieczorem będe pisał czy pomogło bo dopiero w Rzeszowie mam nadzieje kupie i po powrocie wmontuję i zobaczymy-pasek sprawdziłem ,wzrokowo wszystko wygląda jak nowe,warto naprawiać.
  • Poziom 14  
    Kupiłem,wstawiłem,próba bedzie jak się uzbiera...może jutro,na pusto chodziło.Koszt niewielki 6pln. oby pomogło-dam znak.
    Dodaję -aktualnie Gracja pierze z... gracją-dziekuję wszystkim za pomoc i pozdrawiam.