Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przedwzmacniacz RIAA - kolejna odsłona

Trabi 20 Gru 2012 20:39 27759 22
  • Przedwzmacniacz RIAA - kolejna odsłona

Trochę czasu minęło, w tym czasie mój przedwzmacniacz "poszedł" do sąsiada i jest z niego zadowolony. Mnie ruszyło żeby zrobić kolejny typ dla siebie (w końcu jakoś muszę słuchać gramofonu ;) ) - tym razem na jednym układzie NE5532 wraz z zamontowanym mostkiem prostowniczym.

Przedwzmacniacz RIAA - kolejna odsłona Przedwzmacniacz RIAA - kolejna odsłona Przedwzmacniacz RIAA - kolejna odsłona

Z zewnątrz wymagany tylko transformatorek z podwójnym uzwojeniem. Przedwzmacniacz wymaga zasilania napięciem +/-15V. Trafo jakie miałem daje 2x18V. Przedwzmacniacz nazwałem go v2.2 bo jest podobny do poprzedniego.
    Całość zmontowałem w plastikowym kupnym pudełku. Na jednej ze ścianek zamontowałem dwa gniazda DIN bo taki mam kabel z wtyczką w gramofonie. Na przeciwległej ściance jest włącznik zasilania, gniazdko bezpiecznika i gniazdo sieciowe na zwykły kabel od np. radiomagnetofonów.
    Spisuje się rewelacyjnie od wielu miesięcy.
    W załącznikach:
    - schemat
    - druk 1:1
    - rozłożenie elementów na płytce
    - druk opisów na wierzchu 1:1
    - rysunek montażowy
    Część przedwzmacniacza jest zaekranowana "puszką" z miedzi i przylutowana do druku/masy drucikami ze srebrzanki. Dzięki temu jest idealna cisza po włączeniu przedwzmacniacza i 0% przydźwięku.

Przedwzmacniacz RIAA - kolejna odsłona Przedwzmacniacz RIAA - kolejna odsłona Przedwzmacniacz RIAA - kolejna odsłona Przedwzmacniacz RIAA - kolejna odsłona

Fajne!
  • #2 21 Gru 2012 11:37
    398216
    Usunięty  
  • #3 21 Gru 2012 12:06
    Trabi
    Poziom 36  

Zgadza się, jest taki jaki miałem akurat pod ręką (sporo rzeczy mam z odzysku). Mocy ma z zapasem, a że wchodził do obudowy to taki pozostał. Gdybym miał mniejszy, pewnie by został zamontowany.

• #4 21 Gru 2012 21:32
    tytka
    Poziom 15  

Niby wszystko ładnie poskładane, ale rani mnie nieco ta płytka przyklejona termo-klejem do bocznej ścianki obudowy. Chyba wcześniej nie przemyślałeś sposobu montaży jej w obudowie.
    Kolega zbudował kolejny już przedwzmacniacz gramofonowy, więc brawo za to, że "drąży" temat. Dlatego ja ze swojej strony chciałbym zasugerować kolejny projekt tego typu, może by warto było pokusić się o wykonanie, np: Actidamp MK2, MK3, a może coś z pasywną korekcją. Co kolega na to? Bo widać, że kolega radzi sobie z elektroniką .

• #5 21 Gru 2012 22:40
    bubi89
    Poziom 21  

Mnie rażą jedynie nie zaizolowane styki wyłącznika sieciowego, po za tym konstrukcja wykonana porządnie.

• #6 22 Gru 2012 17:45
    Trabi
    Poziom 36  

Co do poskładania.... Fakt, najpierw był projekt, potem wykonanie a na końcu zastanawianie się "w co ja to upchnę?". W tej obudowie nie było jak zamocować płytki w pionie a nie chciałem wiercić obudowy - padło na gluty (sam tego nie pochwalam, ale cóż....).
    Co do niezaizolowanych styków... poprawę :)

Dodano po 7 [minuty]:

tytka napisał:
    Actidamp MK2, MK3

?? A co to? Warte dłubania?

• #7 22 Gru 2012 23:54
    tytka
    Poziom 15  

Więc czasem, maże należy zacząć myśleć o projekcie od końca. Czyli w co to upchnę, a później jak to zrobię :) (Na zamieszczonym obrazku płytki, nie widać nawet przewidzianych otworów montażowych, ale może tak miało być)

Seria przedwzmacniaczy Actidamp MKII, MKIII i MKIV, wywodzi się z Czech, ich autorami są B.Sykora i P.Dudek. Poszukaj informacji, myślę, że warto. (Układy MKII i MKIV, były kiedyś publikowane w Radioelektroniku, pierwszy w nr 10/91, drugi znacznie później -11/96)

Ogólnie rzecz biorąc jest wiele ciekawych rozwiązań przedwzmacniaczy gramofonowych i jeżeli się tylko chce, można naprawdę wiele "pokombinować" w tym temacie. Ja dla przykładu, kiedyś popełniłem (m.in.) prosty przedwzmacniacz RIAA wykonany na FET-ach z pasywną korekcją, z którego brzmieniowo byłem bardzo zadowolony.

• #8 09 Sty 2013 11:18
    andrzej lukaszewicz
    Poziom 38  

Trafo do takiego zastosowania mogło być nawet z pojedyńczym zasilaniem- można zastosować podwajacz napięcia.
    Ekran powinien być stalowy, nie miedziany, gdyż przy niskich częstotliwościach stal miękka najlepiej ekranuje. Konstrukcja takiego wzmacniacza nie wymaga dużych nakładów finansowych i jest tu niezbyt przemyślana, a tak naprawdę można by to było zrobić dużo lepiej za tą sama kasę.
    Plastikowa obudowa zupełnie mi tu nie pasuje i prawdopodobnie zacznie wszystko brumieć przydźwiękiem jeśli wzmacniacz ten postawisz bliski innego urządzenia np. z dużym trafem ( od strony ścieżek płytki nie ma żadnego ekranu)

• #9 22 Sty 2013 20:25
    Cawe
    Poziom 12  

Lepiej gra od poprzedniego , który był oparty na dwóch przedwzmacniaczach ?
    Te układziki na końcu to stabilizatory 15v ?

• #10 22 Sty 2013 21:00
    398216
    Usunięty  
  • #12 22 Sty 2013 23:17
    Trabi
    Poziom 36  

Cawe napisał:
    Lepiej gra od poprzedniego

Czy lepiej? Na ucho nie widzę różnicy za to mniej elementów do montażu.
    Cawe napisał:
    Te układziki na końcu to stabilizatory 15v ?

Tak, 78x dla dodatniego i 79x dla ujemnego napięcia.

• #13 22 Sty 2013 23:20
    Cawe
    Poziom 12  

Ten układ mogę zasilić tylko napięciem symetrycznym ? Czy jeśli mam już wyfiltrowane , wystabilizowane napięcie 15v(nie symetryczne) po prostu je podłączyć ?

• #14 23 Sty 2013 07:22
    Trabi
    Poziom 36  

Tylko symetryczne: -15V....0....+15V.

Przedwzmacniacz RIAA - kolejna odsłona

• #15 23 Sty 2013 11:35
    Cawe
    Poziom 12  

30 v nie symetrycznego nie ząłatwi sprawy prawda ?

• #17 23 Sty 2013 22:22
    ciasteczkowypotwor
    Poziom 41  

Trabi, poczyniłem preampów na NE5532 itp z zasilaniem niesymetrycznym sporo, więc nie jest to problem.

• #18 24 Sty 2013 06:28
    Trabi
    Poziom 36  

ciasteczkowypotwor napisał:
    nie jest to problem.

Owszem, nie jest, nie przeczę. W tym jednak wypadku podane jest zasilanie symetryczne - tak jest zrobiony druk. Dla nie symetrycznego musiało by być nowe PCB.
    andrzej lukaszewicz napisał:
    Plastikowa obudowa zupełnie mi tu nie pasuje i prawdopodobnie zacznie wszystko brumieć przydźwiękiem jeśli wzmacniacz ten postawisz bliski innego urządzenia np. z dużym trafem ( od strony ścieżek płytki nie ma żadnego ekranu)

Przedwzmacniacz stoi na nagrywarce DVD nad amplitunerem i gramofonem, obok niego w odległości 3..4cm stoi odtwarzacz DVD i odbiornik satelitarny, a nad nim 29 calowy TV-CRT. Za szafką jest "kablologia" z dwoma wyłącznikami radiowymi i subwoofer. Nic nie brumi i nie buczy. Zaekranowanie spełnia swoje zadanie w 100%.

• #19 15 Lut 2013 08:00
    mosfet
    Poziom 25  

ode mnie plus za użycie złączy DIN5. Sam nie rozumiem, czemu RCA (tzw. chinch ) wyparł DIN'a. DIN ma same zalety:
    - każda szpilka kontaktuje ze sprężystym listkiem
    - masa komutowana jest zanim zostaną skomutowane linie sygnałowe
    - gdy kabel 'dynda', trudno przypadkowo dotknąć żyłą sygnałową inny przedmiot
    - masa i ekran to mogą być osobne linie.
    - prawy lewy, wejście wyjście w jednej wtyczce

drugi plus za brak elektrolitów w torze audio.

pytanie: nie mogłeś tego pogonić z zasilacza wtyczkowego? Transformator tak blisko czułego wzmacniacza... nie brumi Ci to czasem?

• #20 15 Lut 2013 08:51
    MuNiO
    Poziom 26  

mosfet napisał:

- masa komutowana jest zanim zostaną skomutowane linie sygnałowe

Koledze chodziło metalową oslonę samych pinów we wtyczce. Pin masowy jest na rowni z innymi pinami.

• #21 15 Lut 2013 12:58
    Trabi
    Poziom 36  

mosfet napisał:
    ode mnie plus za użycie złączy DIN5

Też nie rozumiem dlaczego DIN odeszły w niepamięć mając tyle zalet. Widać CINCH łatwiej produkować ;-) . Ja nie chciałem ciąć wtyczki DIN z oryginalnego kabla gramofonu.
    mosfet napisał:
    nie mogłeś tego pogonić z zasilacza wtyczkowego?

Mogłem, ale musiał bym wyjmować go z gniazdka gdy nie korzystam z gramofonu. Z uwagi na to, że wszystkie gniazda mam za szafką Audio/TV, było by to utrudnione. A tak..... pstryk włącznikiem na obudowie i nie bierze prądu :-)
    mosfet napisał:
    nie brumi Ci to czasem?

Nic a nic. Po zaekranowaniu pudełkiem z miedzi - tak jak widać na fotkach - nastała kompletna cisza w głośnikach. Mój cytat:
    Trabi napisał:
    Przedwzmacniacz stoi na nagrywarce DVD nad amplitunerem i gramofonem, obok niego w odległości 3..4cm stoi odtwarzacz DVD i odbiornik satelitarny, a nad nim 29 calowy TV-CRT. Za szafką jest "kablologia" z dwoma wyłącznikami radiowymi i subwoofer. Nic nie brumi i nie buczy. Zaekranowanie spełnia swoje zadanie w 100%.

MuNiO napisał:
    Koledze chodziło metalową oslonę samych pinów we wtyczce

Dokładnie. 1-wszye w gniazdo wchodzą blaszki ekranu a potem jednocześnie masa i wszystkie sygnały. Ale podłączając masę do blaszek mamy już ekranowanie zanim reszta pinów dojdzie do swoich styków.

• #22 15 Lut 2013 13:09
    mosfet
    Poziom 25  

Zgadza się. Zgodzisz się również, że w każdym urządzeniu ekran i masa są w jakimś mniej lub bardziej świadomie wybranym miejscu połączone. Zatem w kategoriach wielkosygnałowych masa i ekran mają ten sam potencjał. To wystarczy do bezpiecznego wyrównania potencjałów mas między urządzeniami. Oczywiście w kategoriach małosygnałowych masa i ekran to coś zupełnie innego, ale to już temat na epopeję. Do bezpiecznego łączenia urządzeń starczy wyrównać potencjały z dokładnością woltów.

• #23 22 Sty 2014 17:33
    Trabi
    Poziom 36  

Temat prawie sprzed roku, ale chciałem powiedzieć, że ten przedwzmacniacz cały czas świetnie mi się spisuje. Współpracuje ciągle z Bernardem (wkładka AT95E) a z drugiej strony z amplitunerem Pioneer'a. Brzmienie gramofonu z tym przedwzmacniaczem jest cały czas super. Nie wiem co to szum, co to brum, jednym słowem udany egzemplarz :)
    Ot, taka autoreklama ;)

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME