Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Antena do odbioru telewizji dvb-t - taka wystarczy?

20 Gru 2012 23:28 1257 2
  • Poziom 27  
    Witam!

Najbliższy nadajnik telewizji dvb-t znajduje się około 20km ode mnie. Chciałbym się spytać jaka najtańsza antena WEWNĘTRZNA to minimum aby odbierać taką telewizję. Wedle jakiegoś lokalizatora z internetu najbliżej mnie (ok. 20km) znajduje się nadajnik o mocy 20kW.

Jako ciekawostkę mogę dodać, że zanim zakupiłem satelitę z nudów zrobiłem małą antenkę (zwykły kawałek drutu), na którym (ku mojemu zdziwieniu) w miarę czysto udało mi się złapać TVP1 oraz TVP2! Jednakże był to sygnał analogowy, gdyż w TV nie mam wbudowanego tunera dvb-t. Kanały udało mi się odebrać tylko w nowszym TV. Zmierzam więc do tego, iż na moje oko ten nowszy TV (na którym ma być dvb-t) ma wbudowany całkiem pokaźny wzmacniacz sygnału.

Proszę o pomoc i pozdrawiam!

Oximon
  • Pomocny post
    Poziom 23  
    Przy 20 km to antena zewnętrzna z symetryzatorem spokojnie wystarczy.
    Na przykład 16 elementówka z Dipola.
  • Pomocny post
    Poziom 39  

Nasza DVB-T powinno się odbierać na antenach zewnętrznych, na antenach wewnętrznych czasami się udaje uzyskać stabilne odbiory, ale przy 20km to już będzie loteria.

Niestety, jedyna metoda sprawdzenia odbioru to antena w rękę i bieganie po mieszkaniu. Nigdy nie wiadomo, który typ anteny wewnętrznej się sprawdzi. Generalnie nieźle spisują się anteny typu APOK, dobrze sprawują się też jako anteny wewnętrzne krótkie anteny zewnętrzne (Yagi, logoperiodyczne), ale jak nie potestujesz, to się nie dowiesz.

Można też próbować zmajstrować antenę samemu - prosta sprawa - tam poczytaj: Link