Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Polar 284 - włącza się co 7 minut, czy warto wymienić termostat?

20 Gru 2012 23:32 2313 1
  • Poziom 9  
    Czołem Panowie! Odpaliłem wczoraj swoją nową lodówkę Polar 284, rocznik 1991 i wydaje mi się, że zbyt często się włącza (5 do 7 min. pracy/ 7 min. odpoczynku). Dodam, że podobno była dobijana parę miesięcy temu zdaje się freonem, chłodzi za bardzo, bo na najmniejszym chłodzeniu daje -12 w zamrażalniku i +2 do +4 na środkowej półce chłodziarki.
    Czy gdyby wymienić termostat dało by to dłuższe okresy wypoczynku sprężarce i spowodowało lekkie podniesienie temp. w chłodziarce? :?:
    By the way, czy można zastąpić freon w takim antyku bardziej współczesnym środkiem?
    Wesołych Świąt :D
  • Poziom 9  
    Dzięki, sam sobie postaram odpowiedzieć. Tak więc, ku wiedzy potomności, takie stare rzęchy mają komorę zamrażalnika połączoną w jedno z lodówką (dzieli je tylko plastikowa płyta z dziurą na ujście wody z rozmrażania lodu, który szczególnie szybko się osadza się od dołu zamrażalnika). Z dołu więc ciepłe powietrze idzie do góry, do zamrażalanika, gdzie czujnik termostatu nastawiony jest nawet przy najsłabszym chłodzeniu na przepisowe -12 °C, z powodu więc obiegu powietrza nie da się utrzymać długo takiej niskiej temperatury i dlatego sprężarka się często włącza ( co 5-7 min.). Sytuacja zmienia się, gdy po paru tygodniach osadzi się dużo lodu i obieg powietrza między zamrażarką i resztą komory lodówki zostanie zakłócony. Wtedy więc w zamrażalniku mamy cały czas mróz, ale na półkach w lodówce temp. wzrasta z 4-6 °C do 10-12°C (!) Ale! Ale! Sprężarka (moc ok. 150 W) staje się wówczas ekologiczna i włącza się wtedy tylko co pół godziny! :| . Po kolejnych paru tygodniach lodówkę trzeba rozmrozić, bo od dołu zamrażalnika narasta tyle lodu, że cenną płytę do zbierania wody lód może rozsadzić (na pewno nie można już jej wtedy wyjąć). To tak ku wiedzy tych, którzy może mogą się borykać. Częste rozmrażania, prawie co miesiąc i wahania temperatury chłodzenia co jakiś czas - oto z czym muszą się borykać użytkownicy zabytkowych polarów 284.